Antalya, kentleşmeden en fazla etkilenen kent

Antalya Kent Konseyi İmar Ve Planlama Çalişma Grubu Başkanı Ve Şehir Plancıları Odası Başkanı Ebru Manavoğlu Antalya’nın, Türkiye’deki Kentleşme Sürecinden En Fazla Etkilenen Kentler Arasında Yer Aldığını Söyledi.

Antalya, kentleşmeden en fazla etkilenen kent

Antalya Kent Konseyi İmar Ve Planlama Çalişma Grubu Başkanı Ve Şehir Plancıları Odası Başkanı Ebru Manavoğlu Antalya’nın, Türkiye’deki Kentleşme Sürecinden En Fazla Etkilenen Kentler Arasında Yer Aldığını Söyledi.

04 Kasım 2016 Cuma 10:56
Antalya, kentleşmeden en fazla etkilenen kent
Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu Başkanı ve Şehir Plancıları Odası Başkanı Ebru Manavoğlu Antalya’nın, Türkiye’deki kentleşme sürecinden en fazla etkilenen kentler arasında yer aldığını söyledi.
Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu’nun, Dünya Şehircilik Günü nedeniyle gerçekleştirdiği toplantıda, yönetmenliğini Hasan Özgen’in yaptığı ‘Bir Yenilginin Anatomisı’ adlı belgeselin gösterimi yapıldı. Türkiye’de modernleşme ve kentleşme başlıklarıyla gerçekleşen mekansal değişimden yola çıkarak sosyo-kültürel hayattaki kayıp-kazanç ilişkisine odaklanan söz konusu belgeselde, Selçuklu ve Osmanlı toplumlarınca üretilmiş ana yerleşme formu olan ‘malle-çarşı’ ile bunun etrafında oluşan yaşam kültürünün; birey-toplum-devlet ilişkisinin günümüzde neye çevrildiği sorgulanıyor.
Nüfusun yüzde 7,9’u Belde ve Köylerde
Toplantının açılış konuşmasını yapan İmar ve Planlama Çalışma Grubu Başkanı ve Şehir Plancıları Odası Başkanı Ebru Manavoğlu, günümüzde dünyadaki insanların yarıdan fazlasının şehirlerde yaşamakta olduğuna dikkat çekerek, “2011 yılında Türkiye nüfusunun yüzde 77’si şehirlerde yaşamaktayken yeni büyükşehir yasasıyla değişen il sınırlarıyla kırsal alanları da kapsayacak şekilde değişikliğe uğramış, 2015 yılı adrese dayalı nüfus sayım sonuçlarına göre kentsel alanlar olarak tanımladığımız il ve ilçelerde yaşayan nüfusun oranı yüzde 92’1’e yükselmiştir. Belde ve köylerde yaşayanların oranı ise yüzde 7,9’dur” dedi.
Antalya beşinci sırada
Antalya’nın, Türkiye’deki kentleşme sürecinden en fazla etkilenen kentler arasında yer aldığına da dikkat çeken Manavoğlu, “Kentimizin en son nüfus sayımında ülkemizdeki nüfus sıralamasında beşinci sıraya yükselmiş, nüfus yoğunluğu her geçen yıl artış göstermektedir. Kalkınma Bakanlığı tarafından en son 2011 yılında yayınlanan illerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında Antalya beşinci sıradadır. Kentimiz her geçen gün nüfus artışına paralel olarak mekansal olarak da yayılım göstermekte, kırsal alanlar hızla kentsel alanlara dönüşmekte, altyapı, kentsel donatı ve hizmet alanlarının yaratılması bu hıza yetişememektedir” ifadesini kullandı.
Bütünsel olarak ele alınmalı
Antalya’nın birde 25 binlik Nazım İmar Planı’nın geçtiğimiz günlerde yargı tarafından iptal edildiğini hatırlatan Ebru Manavoğlu, “Bundan sonraki süreçte geçmişte yapılan planlama hatalarının bir daha yapılmaması için; kentin birde 25 binlik Nazım İmar Planının il mülki sınırları olarak değişikliğe uğrayan yeni büyükşehir belediyesi sınırlarını kapsayacak şekilde teknik, bilimsel ve güncel veriler ışığında, ulaşım ana planı kararlarıyla eşgüdüm içerisinde afet ve sakınım planları, kentsel dönüşüm master planı kararlarıyla bütünsel olarak ele alınması ve kent için geleceğe yönelik planlama stratejilerinin geliştirilmesi gerekmektedir.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.