Bebekler normal insanlar gibi fiziksel rahatsızlıklarını belirtemezler bu durum bebek sağlığı için ciddi problemler doğurabilir. Anne ve babalar bebeklerinin fiziksel durumlarını iyi takip etmeli hayatın akışına ters bir durum ile karşılaştıklarında derhal müdahale etmelilerdir. Bebeklerde müdahale gerektiren birçok önemli durum vardır. Umarım siz ve bebeğiniz böyle acil durum gerektiren bir durumla karşılaşmazsınız. Aşağıdaki durumlar önemsenmelidir. Eğer bebeğiniz aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyorsa hemen hastaneye başvurmak gerekir
Yüksek Ateş: Dikkat edilmesi gereken en önemli konu olduğundan dolayı ilk sırayı yer erdik. Müdahale edilmediği durumlarda havale, felç ve daha farklı kalıcı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bebeğinizin ateşi 38 dereceden daha fazla ise ve ne yaptıysanız düşüremedi iseniz hemen hastaneye başvurmak gerekir
Sıvı ve Katı Yemek İhtiyacı: Birçok bebeğin yemek yemeyeceği ve çok fazla sıvı içmeyeceği zamanlar olacaktır. İştahsızlığa rağmen, bebek bezindeki kuruluk veya kokulu idrar, solgun bir görünüm eşlik ederse dehidratasyon (su kaybı) düşünülmelidir. Hemen hastaneye başvurmak gerekir.
Ruh Halindeki Değişmeler: Bebeğinizin ruh hali onun fiziksel durumu için iyi bir ölçüdür. Durumundaki ani bir değişme önemli tıbbi bir problemin belirtisi olabilir. Daha önce mevcut olmayan gündüz vakti halsizlik, şaşkın ve sersem bir görünüm, yönünü şaşırma, sizi normal bir şekilde cevaplayamama, sürekli gözyaşı veya daha önceleri  mevcut olmayan diğer durumlar sizi harekete geçirmelidir. Hemen hastaneye başvurmak gerekir.
Kontrol Edilemeyen İshal ve Kusma: Bunun çok uzun bir süre devam etmesine izin vermeyin. Kusmadan ve ishalden kaynaklanan ciddi su kaybı bir çocuğu ölüm riskine sokabilir. İshal veya kusma 24 saatten daha fazla devam ederse hemen hastaneye başvurmak gerekir.
Kızarıklıklar veya Benekler: Hızla belirli hale gelen kızarıklıklar, özellikle hapşırmayla veya diğer nefes alma rahatsızlıklarıyla birleştiğinde hayatı tehdit edici boyutlara ulaşabilir. Bebeğinizin vücudunda hızla ortaya çıkan mor, mavi veya kırmızı benekler öldürücü bir enfeksiyon şekli olabilir. Bu da tıbbi acil müdahale gerektirir. Hemen hastaneye başvurmak gerekir.
Mavi Görünüm: Siyanoz olarak bilinen bu durum bebeğinizin vücudunun gereği kadar oksijen almadığı anlamına gelir. Bebekte meydana geldiği zaman siyanoz kalp ve akciğer problemleri veya zehirlenme durumları gösterebilir. Bazen bebeğinizin ağzının etrafına bakarak bunu ortaya çıkara bilirsiniz. Ayrıca boğulan bir bebek de mavimsi olacaktır. Bu durumda da hemen hastaneye başvurmak gerekir.
Boğulma: Boğulmakta olan bir bebek korkunç bir manzaradır. Aşağıda tarif edilmiş bazı ölçülerin kısa özetlerini boğulan bir bebeğe yardım için kullanabilirsiniz. Ama bu ilk yardım kursunun yerine geçmez sadece tavsiye niteliğindedir. Bir ebeveyn olarak güncel hayat kurtarma tekniklerini bilmek sizin sorumluluğunuzdur.
Bebek öksürdüğü sürece hazır ol da bekleyin. Nefes almakta büyük güçlük çekiyorsa, içeri ve dışarı hava girip çıkmıyorsa hemen acili arayın. Bunu yaptıktan sonra bebeği kafası vücudundan daha aşağıda olmak kaydıyla midesi üzeri tutun. Elinizin ayasıyla omuzdaki kürek kemikleri arasına dört kere sertçe vurun.
Bu etkili değilse, kafası yine vücudundan aşağıda sırtüstü çevirin. İki üç parmağınızı iki göğüs arasındaki hattın tan aşağısındaki boşluğa koyun (diğer elinizle bebeğin başını ve boynunu destekliyor olmalısınız). Her defasında bir iki santim baskı yaparak göğse bunu dört defa uygulayın.

Bebeğinizin bilinci hâlâ yerindeyse, değişimli olarak göğüsten ve sırttan yukarıdakileri yapmaya devam edin. Bebeğiniz bilincini kaybettiyse, başparmağınız ile bebeğin ağzını açın dilini ve çenesini başparmağınız ve parmak uçlarınızla tutun. Bir obje ihtimaline karşın gırtlağı ve ağzı kontrol edin.  Yabancı bir obje gördüyseniz objeyi daha ileri ittirmeden çıkarmaya çalışın (bebeğinizin ağzına birden fazla parmak sokmayın).

Bu etkili değilse, bebeği düz bir yere koyun ve hava koridorunu açmak için kafasını geri bükün. Bebeğinizin ağzına ve burnuna yavaşça iki nefes üfleyin. Bebeğin göğsünün nefeslerinizle yükselip alçaldığından emin olun. Eğer yükselip, alçalıyorsa hava koridoru açıktır. Nefes vermeyi kesmeden önce bebeğin kendi kendine nefes alıp verdiğinden emin olun. Eğer içeri ve dışarı hava akımı yoksa belden ve göğüsten yukarıdakileri yapmaya devam edin. Yardım en kısa süre de gelecektir.

Aşina olmanız gereken daha iyi başka teknikler de vardır. Lütfen bunları,  uygulamalı olarak öğrenmek için bir acil müdahale kursuna kayıt olun. Sadece çocuğunuz için değil müdahale ederek hayatını kurtarabileceğiniz bir kişi bile hayatınız boyunca yaptığınız bütün kazanımlardan daha iyidir.

Boyun Sertliği: Bebek kafasını kımıldatırken rahatsız görünüyorsa veya dokunduğunuzda boynu sertse, sinir sıkışması kadar zararsız bir şey olabilir. Ciddi değildir fakat muhtemelen sinir sistemi merkezinde bir enfeksiyon vardır. Bunu genelde ruh halinde değişmeler ve ateş takip eder. Tıbbi olarak acil bir durumdur. Hemen hastaneye başvurmak gerekir.

Ani Hastalık Nöbeti: Bazı bebekler yüksek ateşe tepki olarak nöbet geçirebilirler. Bu nöbetler, eğer kısaysa, genelde ciddi değildir ve kalıcı etkileri yoktur. Ancak nöbet şeklinde gelişen daha ciddi durumlar da vardır. Pediatrisiniz aksini söylemedikçe, herhangi bir nöbetten sonra hemen hastaneye başvurmak gerekir.

Baş Yaralanması: Bütün bebekler kafalarını çarparlar Ancak çarpma, hareketsizlik, nöbet, bilinç kaybı, uyuşukluk şaşkın bakış, aşırı uyku, kusma, kulakta ve burunda kanama, gözbebeğinin büyüklüğünde değişmeler, göz etrafında ya da ' kulak arkalarında çürüklerle sonuçlanırsa hemen hastaneye başvurmak gerekir.

Elektrik Şoku: Bebekler özellikle 10-18 aylar arasında hayatı tanıma adına nesnelere çok meraklıdırlar. Bu merakları kontrolsüz bir prizin içine kalem toka, çatal, gibi nesneleri sokması ile istenmeyen şekilde sonlanabilir. Bu durum bilinç kaybıyla veya solunumun durması ile sonuçlanır. Hemen hastaneye başvurmak gerekir.

Ciddi Kesikler ve Yırtılmalar: Bandajla veya baskıyla kanaması durdurulamayan yırtık ve kesikler acil tedavi gerektirir ve hemen hastaneye başvurmak gerekir.

Bu liste uzayıp gidebilir. Önemli olan bebeğinizin hareketlerini dikkatle takip edip başta da belirttiğim gibi hayatın akışına ters bir durum olup olmadığına karar vermektir. Alim Anne olarak bebek sağlığında ebeveynlerin dikkat etmesi gerekenler konulu yazımı burada sonlandırıyorum. Anne bebek sağlığı konusunda daha fazla bilgiye ulaşmak için bol bol kitap okumanızı ve araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Bebeğinizle birlikte sağlıklı mutlu ve bol gülücüklü bir hayat dilerim.

Yazan: Sena KARATAŞ
Blog: http://www.alimanne.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner428