Sizlere öncelikle mevlit okumanın faydalarını, kaynak olarak, Saadeti Ebediye eserinden aktarmış olacağım. Haram ve bidat ka­rış­tır­ma­dan mevlit okut­mak ve din­le­mek çok fay­da­lı­dır. Bu fay­da­lar­dan bazıları:
Mevlit için top­lan­mak, Peygamber efen­di­mi­zin dünya­yı teş­rif et­me­le­ri se­be­biy­le se­vin­cin ifa­de­si­dir. Bu se­vinç, çok kıy­met­li­dir. Hadis’i şerifte: “Ki­şi sev­di­ğiy­le beraberdir.” bu­yu­rul­du.
Peygamber efen­di­miz, do­ğum gün­le­ri­ne kıy­met ve­rir, Al­la­hü telanın, ken­di­le­ri­ni ya­ra­tıp var et­me­si nime­ti­ne şük­re­der­ler­di.
Peygamber efen­di­mi­zin do­ğu­mu se­be­biy­le se­vin­mek, Al­la­hü telanın em­ri­dir.
Mevlit ka­si­de­le­rin­de; Pey­gam­be­ri­mi­zin nu­ru, dünya­yı teş­rif­le­ri, mu­ci­ze­le­ri, ha­ya­tı ve baş­ka kıy­met­li hâl­le­ri an­la­tıl­mak­ta­dır.
Peygamber efen­di­miz, asrısaadetlerinde ken­di­le­ri­ni şi­ir­ler­le metheden şairleri mükâfatlandırırlardır.
Peygamber efen­di­mi­zin mucizelerini, Pey­gam­ber­li­ği bil­di­ril­me­den ön­ce, ken­di­sin­den mey­da­na ge­len harikulade hal­le­ri bil­mek, din­le­mek ve oku­mak, Mu­ham­med Aleyhi selama olan imanı ve mu­hab­be­ti faz­la­laş­tı­rır.
Peygamber efen­di­mi­ze tazim ve hür­met, dinimizin em­ri­dir. Mevlit za­ma­nı bu se­vin­ci gös­ter­mek, ziya­fet­ler ver­mek, top­lan­mak, fa­kir­le­re ikram et­mek, se­vi­nip neşelen­mek, Re­su­lul­la­ha tazim ve hür­met olup, Allah’a şü­kür ifadesidir.
Mevlit top­lan­tı­la­rı­nı, İs­lâm âlim­le­ri, Müs­lü­man­lar gü­zel gör­müş, her yer­de haram ka­rış­ma­yan mevlit okun­muş­tur.
Bu bilgiler vesilesiyle, 30 Kasım 2017 Perşembe gününü, Cuma gününe bağlayan ak­şa­mı Mevlit Kandilidir. Bü­tün oku­yu­cu­la­rı­mın mübarek Mevlit Kan­di­llerini tebrik ediyor ve dualarını bekliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.