10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü kutlama mesajları

4 Ocak 1961'de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan 212 sayılı kanunun çıktığı gün olan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günümüzü kutlayan herkese teşekkür ediyoruz.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü kutlama mesajları

4 Ocak 1961'de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan 212 sayılı kanunun çıktığı gün olan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günümüzü kutlayan herkese teşekkür ediyoruz.

10 Ocak 2018 Çarşamba 13:23
10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü kutlama mesajları

Erdoğan BEKTAŞ / Rize Valisi

Basın çalışanlarına, ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 sayılı Kanun’un yürürlüğe girdiği 1961 tarihinden bu yana ülkemizde “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilen bu özel günü hep birlikte kutlayacağız.

Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı ve hukukun evrenselliği ilkelerinden ödün vermeden çalışan, zamana karşı ve stres altında işlerini icra eden basın mensubu arkadaşlarımız düzenli bir mesaisi olmadan, doğru haberi halka ulaştırmak için büyük gayret sarf etmekte ve bu anlamda kamusal bir görevi yerine getirmektedirler.

Bu sorumlulukların bilinciyle kamuoyunu aydınlatmak için her türlü olumsuzluğa rağmen büyük bir özveri ile toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini yerine getiren basın çalışanlarımızı takdir etmemek mümkün değildir.

Bu duygu ve düşüncelerle İlimizde görev yapan basın-yayın kuruluşlarının tüm çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, kendilerine ve ailelerine sağlık ve mutluluklar dilerim.

Ömer DOĞANAY / Artvin Valisi

10 Ocak hem ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ hem de ülke idari yapılanmasında çok önemli bir konuma sahip olan Mülki İdare Amirlerimizin “İdareciler Günü’nü” kutluyorum.

Gazetecilik; hem yazılı, hem görsel, hem de sosyal medyada, kamuoyuna haber servis ederken, doğru haber verme konusunda dikkatli, tarafsız, objektif, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gösteren konumunu unutmadan yayın yapan bir faaliyet alanıdır.

Mülki İdare ise; görev yaptıkları yörede, devleti ve hükümeti temsil ederek, vatandaşımızın emniyetinin, hak ve özgürlüklerinin güvencesi, devlet ve hükümet politikalarının uygulayıcısı ve takipçisi, ayrıca yöresinin kaynaklarını ülke yararına harekete geçiren, halkla iç içe ve onların vicdan ve sağduyusuyla hareket ederek, adil kararlan ile bağları güçlendirendir.

Mülki İdarede görev yapan mesai arkadaşlarım ile yerelde bizlerle çalışan başta muhabir arkadaşlarımız olmak üzere gazetecilerimizin günlerini kutluyor, aileleri ile birlikte mutlu bir yaşam diliyorum.

Prof.Dr. Reşat KASAP / Rize Belediye Başkanı

“Demokrasinin gelişmesinde ve sağlıklı bir toplumun oluşumunda tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir gazetecilik anlayışı önemlidir. Haber verme, denetim, eleştiri, eğitim, eğlendirme ve kamuoyu oluşturma gibi çok önemli işlevleri vardır. Gazetecilik, her koşulda gerektirdiği dinamizm ve fedakârlığıyla icrası zor, ülkenin vicdanı olma vasfını elinde bulunduran nadide mesleklerden biridir. Geçmişten bugüne düşünce özgürlüğünün yanı sıra demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olan gazetecilerimiz; ülkemizin geleceği ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda ilkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışarak, halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen önemli kişilerdir.

Basın toplumun ortak sesidir. Bu açıdan gazetecilerin, yaptıkları haber ve değerlendirmeler ile toplumu doğru bilinçlendirme sorumlulukları da bulunmaktadır. Yönetenler ile yönetilenler arasında köprü görevi gören, şehrimizin kültürel, sosyal ve ekonomik gelişiminde aktif olarak görev alıp emek harcayan tüm kıymetli basın mensuplarının ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, meslek hayatlarındaki başarılarının devamını dilerim.”

Muhammet AVCI / AK Parti Rize İl Başkanı

Basın mensuplarımız, her türlüğü zorluğa rağmen vatandaşlarımızın haber alma ve bilgi edinme ihtiyacını doğru bir biçimde karşılama adına önemli bir görevi icra etmektedir. Çağımızın dinamik mesleklerinden olan gazetecilik İletişim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte kullandığı enstrümanları artırmış internet medyası ve sosyal medya ile yelpazesini genişletmiş, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşmıştır.

Genişlemiş iletişim ağıyla vatandaşlarımızı ülke ve dünya gündeminden haberdar etme gibi önemli bir misyonu yerine getiren basın çalışanları gerek ulusalda gerekse yerelde kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda önemli bir görevi icra etmektedirler. Aynı zamanda vatandaşlarımızla da aramızda bir köprü görevi görmektedir. Basın mensupları sorumluluk duygusu içinde toplumumuzu bir taraftan gelişen olaylar karşısında aydınlatırken, bir taraftan da halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak, önemli bir kamu görevini yerine getirmektedirler.

Basın etik ve ahlakı doğrultusunda objektif ve tarafsız bir şekilde yaptıkları sosyal, kültürel ve ekonomik çalışmalarla ilimizin gelişmesi ve kalkınmasına katkı sağlayan başta yerel basın çalışanlarımız olmak üzere değerli basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim. “ dedi

Mesut RAKICI / CHP Rize İl Başkanı

Toplumun aydınlatılması, bilinçlendirilmesi, halkın talep ve beklentilerinin kamuoyuna iletilmesi, kentlerimizin tanıtılması gibi pek çok konuda en önemli görev Çalışan Gazetecilere düşmektedir.

Bu önemli görevi üstlenen yerel ve ulusal basınımız OHAL süreci ile birlikte zor günler geçiriyor, maalesef OHAL rejiminden en çok etkilenenler yine basın emekçilerimiz olmuştur.

Türkiye’de halkın haber alma hakkının önündeki engellerin kaldırılması, gazetecilik mesleğinin hedef gösterilmeden, saldırıya uğramadan, tutuklanmadan yapılabilmesi için OHAL değil, demokrasi lazım. Bu düşüncelerle, demokratik hayatımızın vazgeçilmezi olan basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

Serkan BİRBEN / MHP Rize İl Başkanı

Her türlü zorluğa göğüs gererek, kişilerin haber alma ve bilgi edinme ihtiyaçlarını doğru ve tarafsız bir biçimde karşılamak adına, çalışan gazetecilerimizi takdir etmek ve saygı duymak gerekir, dedi.

Gazeteciliğin evrensel ilkelerinin yanında Vatan ve Millet yararı da gözetilerek yapılması gerektiğinin altını çizen Birben; ilkeli, tarafsız ve sorumlu gazetecilik yapan arkadaşlarımızın hepsi baş tacıdır, dedi.

Biliyoruz ki Milli Mücadele yıllarında Türk Basını, Milli Birliğin ve beraberliğin sağlanmasında düşman işgaline karşı ülkenin sesi olmuştur. 15 Temmuz gecesi hain kalkışmayı planlayanlar basınımızı susturabileceklerini sanmıştır. 15 Temmuz gecesi bir kısım vatansever medya mensupları ve gazeteciler olmasaydı belki bugün bizlerde böyle özgür olamayacaktır.

Unutulmamalıdır ki gazetecilik toplumun haber alma özgürlüğüdür. Bu bağlamda medya kuruluşlarına, basın ve gazetecilere sansür ve baskı kabul edilebilir bir anlayış değildir. Gazetecilik mesleğinin etik değerleri ve tarafsız haber alma özgürlüğümüz gazetecinin iş güvencesi ile doğru orantılıdır.

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı olarak ifade ediyorum ki; işini layıkıyla yapan ilkeli, tarafsız, sorumlu, liyakatli, vatansever ve bağımsız bir anlayışla görev yapan herkesin başımızın üstünde yeri vardır. Başta ilimizdeki gazeteciler olmak üzere bütün 10 Ocak Çalışan Gazetecilerin gününü kutlarım.

Son Güncelleme: 12.01.2018 08:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.