Kartal Belediyesi’nden Kentsel Dönüşümde Kira Ve Taşınma Yardımı Bürosu

Kartal Belediyesi Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından Kartal Belediyesi hizmet binasında kira ve taşınma yardımı için ayrı bir birim kuruldu. Vatandaşlara yol gösterici bir anlayışla hizmet veren Deprem Dönüşüm ve...

25 Mart 2015 Çarşamba 10:56
Kartal Belediyesi’nden Kentsel Dönüşümde Kira Ve Taşınma Yardımı Bürosu
Kartal Belediyesi Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından Kartal Belediyesi hizmet binasında kira ve taşınma yardımı için ayrı bir birim kuruldu. Vatandaşlara yol gösterici bir anlayışla hizmet veren Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü, hem kira ve taşınma yardımı şartlarını netleştirmek, hem de vatandaşların başvuru taleplerini değerlendirmeye başladı.
6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Gereğince 01.12.2014 tarih ve 9451 sayılı Bakanlık Makamı Olur’u ile kira yardımı başvurularına ait iş ve işlemlerin takibi görevi, ilçe belediyelerine devredilmesi nedeniyle Kartal Belediyesi içinde yeni bir büro oluşturuldu. “Kentsel Dönüşüm Kira ve Taşınma Yardımı Bürosu”na başvuran vatandaşlar şartlarla ilgili olarak hem bilgilendiriliyor, hem de yönlendirme yapılıyor.
Kartal Belediyesi Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından oluşturulan büro Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilecek belgeleri almaya başladı. Söz konusu belgelere de bakanlık tarafından onaylandıktan sonra kira yardımı ödemeleri başlayacak.
Konuyla ilgili Kartal Belediyesi Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Gereğince 01.12.2014 tarih ve 9451 sayılı Bakanlık Makamı Olur’u ile kira yardımı başvurularına ait iş ve işlemlerin takibi görevi ilçe belediyelerine devredilmiştir. Devredilen bu görevle birlikte kira ve taşınma yardımı başvuruları Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yayımlamış olduğu kılavuzlara göre ikiye ayrılarak değerlendirilecektir.
1) Eski Başvurular
Vatandaşlar tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne daha önce yapılmış olan ve resmi kayıt numarası alınan 510 adet başvuru kendi şartlarında değerlendirilecektir. (Eski başvurular, Kartal İlçesi için toplam 510 kişiye ait olup tüm isim listesi Deprem Dönüşüm Müdürlüğü Kira Yardım Bürosunda bulunmaktadır)
2) Yeni Başvurular
Vatandaşlar tarafından Kartal Belediyesi Deprem Dönüşüm Müdürlüğüne yapılacak olan yeni başvurular bakanlığın 20.01.2015 tarihinde yayınlanan yeni kılavuzuna göre aşağıdaki şartlar kapsamında değerlendirilecektir.
a) Maliki bulunduğu dairede ikamet şartı
Ev sahipleri, kaç adet daireye sahip olurlarsa olsunlar (riskli yapı tespit raporlarının onaylandığı tarihte) ikamet ettikleri sadece bir adet daireleri için kira yardımı alabilecektir. Bu kira tutarının oranı, emlak beyannamesindeki bağımsız bölüm hisse oranına göre belirlenecektir.
b) Başvuru geçerlilik tarihi
Hak sahiplerinin riskli yapıya ait yıkım ruhsatından itibaren en geç bir yıl içerisinde başvurmaları gerekmektedir.
c) Fatura hususu
Hak Sahibinin üzerine olmak şartıyla, riskli yapı tespit raporunun onay tarihinden geriye dönük 3 aya ait fatura aslı veya kurum onaylı nüshası sunulmak zorundadır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.