Bilecik’in Bozüyük ilçesinde yaşayan 3 çocuk annesi ev hanımı Fatma Oğul, filografi tablolar hazırlayarak ev ekonomisine katkı sağlıyor.

10 yıl önce komşusunun evinde gördüğü filografi tablosundan etkilendiği için bu sanata merak sardığını belirten Fatma Oğul, yaklaşık 4 yılda 200’e yakın çeşitli tablolar yaptığını söyledi. Oğul, “Benim bu gibi sanatlara ilgim olduğu için bende öğrenmek istedim ama çocuğum küçük olduğu için başlayamadım. Çocuğum 3-4 yaşlarına gelince Bozüyük Halk Eğitim Merkezinde açılan el sanatları kursuna başvurdum. Burada 3 ay kadar kurs gördüm. Sonra pandemi araya girdi. Pandemiden sonra kurslar kapandı. Evde videolar izleyerek kendimi geliştirdim. Etrafımda arkadaşlarım ve dostlarımız çok beğenince bu işe başladım. Bu zamana kadar 200 tablo yaptım. Atatürk, bayrak, kanvas, kelebek ve isteğe göre filografi çalışmaları yapıyorum. İlk önce hobi olarak başladığım bu çalışmalara şuan da ev ekonomisine de katkıda sağlıyorum” dedi.

“Çevremden çok olumlu tepkiler alıyorum”

Bir filografi tablosunu boyut ve çeşitliğine göre 2 ila 13 gün arasında bitirdiğini anlatan Fatma Oğlu; “ Yaptığım çalışmalarda eşim boş zamanlarında tabloları hazırlamamda yardımcı oluyor, destek veriyor bana. Yaptığım tablolarda çevremdeki insanlardan olumlu tepkiler alıyorum, çok beğeniyorlar. Buda beni mutlu ediyor. İnşallah ilerletmeyi düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda atölyemi açmayı düşünüyorum” diye konuştu.

“Zor bir iş yoktur”

Oğul; “Ben buradan ev hanımlarına da seslenmek istiyorum. Zor bir iş yoktur. İstemek ve azim vardır. Evet kolay bir sanat değil, zor bir sanat. Fakat azimli olunursa başaramayacak bir işte yoktur. Herkese de tavsiye ediyorum. Stres atmak için çok güzel bir sanat aslında. Sanatı da çok güzel herkese tavsiye ediyorum” dedi.