İki Farklı Bölgenin Komşu İlleri Arasında Hızlı Gelişen Bir Şehir

Türkiye’nin iki önemli bölgesi olan, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz Bölgesindeki, Artvin, Kars ve Erzurum illerine komşu olan Türkiye’nin 75’cı şehri Ardahan’da yaşanan ekonomik, turistik gelişmeler Ardahan ilini cazibeli iller konumuna getirdi.

25 Temmuz 2018 Çarşamba 14:16
İki Farklı Bölgenin Komşu İlleri Arasında Hızlı Gelişen Bir Şehir

Serbest gazeteci yazar Bayram Ali KAVALCI’ ya konuşan Ardahan ilinin sevilen Valisi Mehmet Emin BİLMEZ; “Anadolu’nun kuzeydoğusunda yer alan Ardahan, Kuzeyinde Acaristan Özerk Cumhuriyeti, Kuzeydoğusunda Gürcistan ve kısmen de Ermenistan, güneydoğu ve güneyinde Kars, güneybatısında Erzurum ve batıda da Artvin illeri ile çevrili ülkemizin serhat şerhlerimizdendir. Ardahan ilimiz ovası meşhur şehirlerimizdendir. Kuzey kesiminde Yalnızçam dağları, Güneybatı ’da Allahuekber dağlarının uzantıları, Kuzeydoğusunda Keldağ, doğu tarafında Akbaba Dağı ve güneyinde Kısır Dağ ile çevrilidir. Ortasından Kura ırmağı geçen Ardahan, 1800 m. rakıma sahiptir. Ovaları, dağları, Kura Irmağı, Çıldır ve diğer gölleriyle ve meşhur yaylalarımızla ve dört mevsim doğal yapışıla Ardahan ilimiz ve ilçelerimiz her geçen yıl binlerce yerli ve yabancı turistlerin gezi olarak ziyaret ettiği cazip şehirlerimiz arasında yerini almaya başlamıştır. Hizmete girmeleri yakın olan ulaşım noktasındaki tünellerimiz, yeni yol çalışmalarımız, alt yapı ve üst yapı ve önemli turizm yatırımlarımızla ülkemizin en hızlı gelişen ilerindedir. “dedi.

Türkiye’nin çalışkan ve başarılı Valilerinden olan, Ardahan Valisi Mehmet Emin BİLMEZ; “Türkiye coğrafyamızın önemli merkezlerinden biri olan Ardahan ilimiz aynı zamanda uluslararası enerji nakil hatlarının bulunduğu koridorun üzerindedir. Ardahan yakın geleceğin dış ticaret merkezi ve lojistik üssü olmaya adaydır. Bir taraftan, Artvin, Kars ve Erzurum´a giden yolların standardının yükseltilmesi yeni tünellerin ve inşaatı devam eden mevcut tünellerin tamamlanması, yapılması çalışmaları sürmektedir. Yakın tarihte hizmete açılan Hopa Cankurtaran tüneli Ardahan´ı Karadeniz sahil yoluna bir saat daha yaklaştırmıştır. Hükümetimizce yapılmasına karar verilen Sahara ve Ilgar tünelleri de Aktaş ve Türkgözü sınır kapılarını Karadeniz’e bağlayacak önemli adımlar olacaktır. Ardahan´da bulunan her iki kapı da Sarp sınır kapısına alternatif olacak potansiyele sahiptir. Üniversitenin açılmasıyla Ardahan´da gözle görülür bir canlılık meydana gelirken, şehirde yeni bir yapılaşma ve kentsel dönüşüm başladı, Yalnızçam kayak tesislerinin yeni etabı, şehrin kış turizminde iddialı hale gelmesini sağladı. Kışın tamamen donan Çıldır gölü turistlerce yeni yeni keşfediliyor, Ardahan´ın birbirinden güzel yayları ise keşfedilmeyi bekliyor. Kafkas arısının yaptığı şifalı çiçek balı, organik kaşar ve kekik kokulu doğal et ise başka bir yazının konusudur. Ticaret ve turizmin gelişmesi ile birlikte yakın gelecekte Ardahan´ın nüfusunun şimdiden arttığını görmekteyiz. Buna hazır olmak ve planlamaları şimdiden yeni duruma göre yapma çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Ardahan’a son 15 yıldır devrim niteliğindeki bu devasa yatırımların ortaya çıkardığı katma değer ise ülke sathında yaşayan tüm vatandaşlarımızın refahını olumlu etkiliyor. Türkgözü ve Aktaş gibi iki önemli sınır kapısı ile Kafkaslar´a açılan Ardahan ve doğal hinterlandında bulunan Şavşat (45 km), Ardanuç (70 km), Şenkaya (90 km) ve Oltu (100 km) ilçeleri Ardahan hava alanının doğal kullanıcıları olacaktır. Havayolu seferleri düzenlenirken çevre illerdeki havaalanlarının uçuş saatleri ile bütünleşmiş bir planlama yapıldığı için Ardahan havaalanı, Kars, Artvin, Iğdır hatta Erzurum ilindeki yolculara da hitap edecektir. Buna ilaveten Ahıska, Vale, Aspindzda, Adigon, Ahılkelek hatta Tiflis gibi sınırımızın ötesindeki Gürcistan´a bağlı şehirler de bu havaalanını kullanabileceklerdir.” şeklinde açıkladı. RÖPORTAJ: BAYRAM ALİ KAVALCI-ARDAHAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

site sağ üst köşeye bayrak ekle