Hormon bozukluğu hastalık kaynaklı olabilir

  ANTALYA, () - MEMORIAL Antalya Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Bölümü'nden Prof. Dr. Mahmut Akyüz, hipofiz bezi tümörleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Hipofiz bezi adenomlarının iyi huylu tümörler olduğunu belirten...

15 Nisan 2019 Pazartesi 11:47
Hormon bozukluğu hastalık kaynaklı olabilir

 

ANTALYA, () - MEMORIAL Antalya Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Bölümü'nden Prof. Dr. Mahmut Akyüz, hipofiz bezi tümörleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Hipofiz bezi adenomlarının iyi huylu tümörler olduğunu belirten Prof. Dr. Mahmut Akyüz, beynin ortasında, vücut hormonlarını kontrol eden küçük bir bezin anormal olarak hücre çoğalması sonucu ortaya çıkardığı yapılar olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Akyüz, "Bazen salgıladıkları hormon sayesinde tespit edilir, bazen de hiç hormon salgılamadan görme bozuklukları ile fark edilebilir. Halk arasında devlik-cücelik denilen birtakım hastalıklara, hormonal bozukluklara neden olabilir. Adenomlar nedeniyle hormon fazlalığı ya da hormon eksikliği meydana gelebilir. Hormonal dengelerin değişkenliğinden dolayı kadınlarda daha sık görülür. Erkeklerde hormon aktif olmayan tümörlerin varlığı daha fazladır" diye konuştu.

Prof. Dr. Akyüz, hipofiz bezinden salınan hormonlar ve görevlerini şöyle sıraladı: "Prolaktin (Süt hormonu), GH (Büyüme hormonu), ACTH (Tuz ve su dengesi ve kortizon salınması), TSH (Tiroit uyarıcı hormon), FSH, LH (Cinsiyet hormonları)"

Cushing sendromu denilen yani kortizon hormonunun fazla olduğu adenomalarda şişmanlık, tansiyon ve şeker yüksekliği, obezite gibi durumların ortaya çıktığını aktaran Prof. Dr. Akyüz, "Fakat bunlar ancak hastanın obezite nedeniyle incelendiğinde anlaşılabilir. Hastanın el ve ayakları, burun ucu, çene hatta kalp gibi organlarında kendisinin de fark etmediği ancak bir uzman tarafından incelendiğinde belirlenebilen birtakım anatomik bozukluklar ortaya çıkabilir" dedi.

BURUN DELİĞİNDEN ENDOSKOPİK CERRAHİ

Tümörlerin genelde iki görme sinirinin hemen altında, 1'e 1 cm'lik bir alana yerleştiğini söyleyen Prof. Dr. Akyüz, "Birtakım anatomik yapılara sahip olduğu için eğer görme bozukluklarına ya da hastanın hormon eksikliğine veya fazlalığına neden olmuşsa, cerrahi ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Endoksopik hipofiz bezi ameliyatlarında her iki burun deliğinden veya birinden endoskopi vasıtasıyla girilerek kafadaki birtakım anatomik boşluklar, hava boşlukları ve sinüs boşluklarından da yararlanılarak hipofiz tümörünün bulunduğu yere ulaşılır ve o bölgedeki tümör çıkarılır" diye konuştu.

KONFORLU AMELİYAT PSİKOLOJİYİ İYİ YÖNDE ETKİLİYOR

Endoskopik hipofiz bezi ameliyatında kafatasının açılmamış olması ve ameliyat sonrasında herhangi bir pansumana ihtiyaç duyulmamasının hastaya büyük konfor sağladığını belirten Prof. Dr. Akyüz, "Böylelikle taburcu süresi de çok kısalır. Ayrıca ameliyat yöntemi, hastadaki endişe ve paniği de azalttığı için ameliyat sürecine daha iyi karar verilmektedir. Tümörün tipine göre, patolojik evrelemesine, atipik olup olmamasına, agresif olup olmamasına göre bazen ameliyat sonrası radyoterapi, ilaç tedavisi de verilebilir. Yüzde 3-5 kadar tekrarlama olasılığı söz konusudur" dedi.

Ameliyat için hastanın daha önce burundan büyük bir cerrahi geçirmemiş olması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Akyüz, "Ayrıca doğal anatomik hava boşluklarının cerrahinin yapılabilmesi için yeterli olması şarttır. Bazen doğuştan var olan sinüs boşluklarının tamamen kapalı olması, ulaşılacak yol önünde bir kemik duvar olmasına neden olur. Bu durumda cerrahi zorlaşır veya imkansız hale gelir. Özellikle çocuk çağındaki tümörlerde sinüs boşlukları yavaş yavaş geliştiği için bu bölgelerdeki cerrahiler çocuklarda çok daha zor olmaktadır" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.