banner487

Kırklareli Üniversitesi'nde 'Bozkır kültürü ve eski Türk yazıtları' konulu panel

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ()-KIRKLARELİ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü 2018-2019 Bahar Dönemi etkinlikleri kapsamında Kayalı Kampüsü I. Merkezi Derslikler Binası Fen-Edeb. Fakültesi...

16 Nisan 2019 Salı 11:11
Kırklareli Üniversitesi'nde 'Bozkır kültürü ve eski Türk yazıtları' konulu panel

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ()-KIRKLARELİ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü 2018-2019 Bahar Dönemi etkinlikleri kapsamında Kayalı Kampüsü I. Merkezi Derslikler Binası Fen-Edeb. Fakültesi Konferans salonda “Bozkır Kültürü ve Eski Türk Yazıtları” konulu panel düzenlendi.

Panele; KLÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Ayar, İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vahit Türk, KLÜ FEF Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Tarık Özçelik, KLÜ Babaeski MYO Müdürü Kamil Malkoçlu, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü öğretim üyeleri ve bölüm öğrencilerinin yanında, farklı bölümlerden öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

KLÜ Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bülent Bayram’ın yönettiği panele;  İnönü Üniversitesi'nden Prof. Dr. Erhan Aydın, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ferruh Ağca,  Hacettepe Üniversitesi'nden Doç. Dr. Bülent Gül ve Dicle Üniversitesi'nden Doç. Dr. Faruk Gökçe konuşmacı olarak katıldı. Panel kapsamında öncelikle; İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aydın , “Tonyukuk Kim?” başlıklı ilgiyle takip edilen bir sunum gerçekleştirdi. Eski Türk Yazıtları ve Çin kaynaklarından hareketle Tonyukuk’un kişiliği ile ilgili yapılan değerlendirmeler katılımcılarca merakla takip edildi.

Panelin ikinci bölümünde, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ferruh Ağca, “Eski Türklerde Yazı ve Matbaa” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Hem konunun Türkiye’de çok bilinmemesi hem de sunumun dikkat çekici görseller eşliğinde yapılması, konuya ilgiyi artırdı. Panelin üçüncü bölümünde, Hacettepe Üniversitesi'nden Doç. Dr. Bülent Gül , “Terimlere Göre Eski Türk Yaşamının İzleri” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Tarım, ticaret gibi birçok farklı alandan terim örnekleri veren Doç. GÜL’ ün sunumu, günümüz terim bilimine öneriler de içerdi.

Panelin son bölümünde ise, Dicle Üniversitesi'nden Doç. Dr. Faruk Gökçe , “Dilbilim-Yöntem ve Uygulamalar” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Doç. Gökçe , sunumunda “dil” konulu araştırmaların yeni “dilbilim uygulamalarıyla” zenginleştirilmesi gerektiğini örneklerle anlattı. Katılımcıları birçok farklı dilden seçtiği kelimeler ve eklerin yapısı, oluşumu ve ilişkileri üzerinde düşündüren Doç. Gökçe’nin sunumu da ilgiyle takip edildi.

Sunumlardan sonra söz alan İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vahit Türk, paneldeki bazı konularla ilgili görüşlerini dile getirdi. Katılanlara “Bozkır Kültürü ve Eski Türk Yazıtları” ile ilgili önemli bir deneyim ve bilgi birikimi sağlayan panel, büyük bir ilgiyle takip edildi. Panel; sunum yapan katılımcılara belgelerinin takdim edilmesi ve ardından toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner486

banner490

banner485

banner489

site sağ üst köşeye bayrak ekle