Soyer: Büyükşehir Belediyesi Göztepe'yi destekleyecek

İZMİR Büyükşehir Belediye Meclisi’nin haziran ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu Tunç Soyer’in başkanlığında yapıldı. Tunç Soyer, Göztepe Spor Kulübü’ne Torbalı'da tahsis edilen arazinin intifa hakkının iptaliyle...

14 Haziran 2019 Cuma 22:15
Soyer: Büyükşehir Belediyesi Göztepe'yi destekleyecek
İZMİR Büyükşehir Belediye Meclisi’nin haziran ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu Tunç Soyer’in başkanlığında yapıldı. Tunç Soyer, Göztepe Spor Kulübü’ne Torbalı'da tahsis edilen arazinin intifa hakkının iptaliyle ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi'nin Göztepe’yi destekleyeceğini söyledi. Soyer, "Torbalı’daki arazide tekrar Göztepe’ye intifa hakkı verilmesini sağlayacağız. Göztepe’yi yarı yolda bırakmayacağız" dedi. Ayrıca, İzmir’de suya yapılan yüzde 10’luk indirim de, oylandı. Yeni tarife 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak.
Büyükşehir Belediyesi’nin haziran ayı son oturumu, yapıldı. Toplantıda, Kültürpark’ta bulunan İZFAŞ eski binasının, özel bir üniversiteye 3 yıllığına bedelsiz olarak tahsisinin iptaline yönelik madde görüşüldü. Meclis üyeleri, tahsisin iptalini içeren önergeyi oy birliği ile kabul etti. İZFAŞ eski binasının, idari birimlerce kullanılacağı öğrenildi. Oturumda ayrıca, yatırım, kamulaştırma ve diğer harcamalar için, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e, 200 milyon TL’ye kadar borçlanması için yetki verilmesini içeren önerge de görüşüldü. AK Parti Grubu, borçlanma yetkisinin gerekçelerini sordu. Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “Borçlanma konusunun detaylı olarak görüşülmeden meclise sunulması çok manidar” dedi. Tunç Soyer, önergenin detaylı görüşülmesini istedi. Bunun üzerine önerge, yeniden Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderildi.
"HATALI KARARDAN DÖNÜLMESİ GEREKİYOR"
Dilek ve temenniler bölümünde konuşan AK Partili Özgür Hızal, Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un, AK Partili eski Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez döneminde Göztepe Spor Kulübü’ne verilen arazinin, tahsis kararının iptal edilmesine değinerek, “Bu şehre sorun çıkarmayalım, yolunu, önünü açalım. Ne yazık ki bugün görüyoruz ki önceki yönetim tarafından Göztepe Spor Kulübü'ne verilmiş olan bir intifa hakkı, hiçbir hukuki dayanak olmadan Torbalı Belediyesi tarafından iptal ediliyor. Hukuki eksiklikler intifa hakkının iptal edilmesine gerek bırakmıyor. Siyasi gerekçelerle şov yapıldı. Torbalı Belediye Meclisi'nde verilen bu hatalı karardan dönülmesi gerekiyor. Hukuksal ve imarsal sorunların olduğu söyleniyor. Biz de inceledik, hazırlanan protokole baktık. Bu AK Partili bir belediye başkanı tarafından yapılmış, hukuki eksiklikleri var. Ama bu düzeltilebilir. Basında şov aracı olarak kullanılmasını kabul etmiyoruz" diye konuştu. 
"GÖZTEPE’Yİ YARI YOLDA BIRAKMAYACAĞIZ"
Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer ise konuya ilişkin olarak, “Çok net söylüyorum ki İzmir Büyükşehir Belediyesi Göztepe’yi destekleyecek. Torbalı’daki arazide tekrar Göztepe’ye intifa hakkı verilmesini sağlayacağız. Göztepe’yi yarı yolda bırakmayacağız. Biz bugüne kadar Göztepe’yi destekledik bundan sonra da destekleyeceğiz. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın" dedi. 
Oturumda söz alan AK Partili Hüsnü Boztepe de, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Piriştina’nın vefat ettiği başkanlık konutunun Karşıyaka Belediyesi’ne devredilmesine yönelik karardan vazgeçildiğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Karşıyaka Belediye Başkanımız Cemil Tugay’a teşekkür ediyorum. Merhum Başkanımız Ahmet Piriştina’nın vefat ettiği evin devredilmesini iptal etti. Aynı durumu köşk için de sizden bekliyoruz.”
SUYA YAPILAN İNDİRİM MECLİS’TEN GEÇTİ
Meclis toplantısının ardından İZSU Genel Kurulu yapıldı.  Genel kurulu Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu yönetti. Toplantıda su ve atık sulara ilişkin uygulanan 2 kademeli fiyatı 3 kademeye çıkarılması kabul edildi. Böylece 1 Temmuz’dan itibaren İzmir’de konutlarda kullanılacak suya yüzde 10’luk indirim yapılmış oldu. İndirim kararı meclisten oy birliğiyle geçti. Buna göre; 0-13 metreküp konut fiyatı 4.33 TL, 14-20 metreküp arası 4.69 TL, 21 metreküp üstü 9.65 TL olurken konut dışı kademesizdeki 11.06 TL’lik fiyat sabit kaldı.
İZSU’nun 1 Temmuz’dan itibaren uygulayacağı yeni tarifeler şu şekilde:
Konut 0-20 metreküp su bedeli 4,81 iken, 0-13 metreküp su bedeli 4,33’e, 14-20 metreküp su bedeli 4,69 ve 21 ve üstü metreküp su bedeli 9,65’e düştü. Konut dışı kademesiz su bedeli yine 11,06 olarak kaldı. Resmi daire kademesiz su bedeli 7,21’den 6,50’ye düşerken, park ve mezarlık kademesiz su bedeli de yine 3,97’de kaldı. Organize sanayi kademesiz su bedeli de 7,50’de ve NATO ve elçilik kademesiz su bedeli 11,36’da kaldı. Eski köyler kademesiz su bedeli 1,21’den 1,08’e; ilçe tarımsal ve hayvan sulama 0-20 metreküp su bedeli 2,40 iken, 0-13 metreküp su bedeli 2,17’ye, 14-20 metreküp su bedeli 4,33’e ve 21 ve üstü metreküp su bedeli 9,65’e düştü. Belde tarımsal ve hayvan sulama kademesiz su bedeli 2,40’tan 2,17’ye; eski köyler tarımsal ve hayvan sulama kademesiz su bedeli 1,21’den 1,08’e; şehit-gazi aboneleri 0-20 metreküp su bedeli 2,40 ve 21 ve üstü metreküp su bedeli 5,36 iken, 0-13 metreküp su bedeli 2,17, 14-20 metreküp su bedeli 2,35 ve 21 ve üstü metreküp su bedeli 4,83’e düştü. Engelli aboneler 0-20 metreküp su bedeli 2,40 ve 21 ve üstü metreküp su bedeli 10,72 iken, 0-13 metreküp su bedeli 2,17’ye, 14-20 metreküp su bedeli 2,35’e ve 21 ve üstü metreküp su bedeli 9,65’e düştü. Kuyu atıksu konut 0-20 metreküp su bedeli 1,60 ve 21 ve üstü metreküp su bedeli 3,57 iken, 0-13 metreküp su bedeli 1,44’e, 14-20 metreküp su bedeli 1,56’ya ve 21 ve üstü metreküp su bedeli 3,22’ye düştü. Kuyu atıksu konut dışı kademesiz su bedeli yine 3,68’de kalırken, kuyu atıksu resmi daire kademesiz su bedeli 2,40’tan 2,16’ya düştü. Kuyu atıksu sanayi kademesiz su bedeli yine 2,27’de kaldı, K.Ö.P kademesiz su bedeli de yine 2,00 olarak kaldı. Belde belediye aboneleri kademesiz 2,40’tan 0,72’ye düştü.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.