banner472

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajları

15 Temmuz 2019 Pazartesi 18:51
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajları

Rize Valisi Kemal Çeber:

"Ülkemiz, üç yıl önce, 15 Temmuz 2016’da alçak ve hain bir darbe girişimine maruz kalmış, FETÖ tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız, polisimiz, stratejik kurumlarımız hedef alınarak devletimizin yönetimi ele geçirilmeye çalışılmıştır.

Türk milleti, tarih boyunca gerek içerden gerekse dışardan gelen birçok tehdidi ve badireyi atlatmış, çok çetin mücadeleler vermiştir.

Bu aziz millet: Devletinin ve milletinin bekası ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda her zaman bir ve beraber olmayı bilmiş, Malazgirt’te, Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de ve Kurtuluş Savaşında olduğu gibi tüm zorlukların üstesinden iman gücüyle gelmeyi başarmıştır. Aynı ruh, 15 Temmuz gecesi de FETÖ terör örgütü ve onun işbirlikçileri ne karşı, ölüme meydan okuyarak tüm dünyaya Türk’ün gücünü ve iradesini bir kez daha göstermiştir.

Bu hain saldırı karşısında kendilerini tanklara, uçaklara, helikopterlere ve ateş kusan silahlara siper eden, bu destanı şanlı tarihimizin sayfalarına yazan diğer şehitlerimizle birlikte Rizeli hemşerilerimiz Recep Büyük, Murat Naiboğlu, Onur Kılıç, Erhan Dural, Muhammet Ambar, Kemal Ekşi, Fatih Satır, Şuayip Seferoğlu, Sultan Selim Karakoç, Murat Akdemir, Fikret Metin Öztürk, Kader Sivri’yi ve kahraman gazilerimizi asla unutmayacağız, unutturmayacağız.

Bu vesileyle, 15 Temmuz gecesi şehit düşen kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum. Milli iradeye ve demokrasimize sahip çıkmak için meydanları dolduran Aziz Milletimizi ve Rizeli hemşerilerimi saygıyla selamlıyorum."

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin: 

“Siyasi tarihimizin büyük bir ihanete uğradığı 15 Temmuz 2016; cinsiyet, sınıf, din, dil, mezhep ve ideolojik farklılık gözetmeksizin toplumun her kesiminden, farklı siyasi görüşlerden, farklı inançlardan, genci ve yaşlısıyla, düşman güçlere karşı birlik, beraberlik ve kardeşlik tablosunu oluşturduğumuz bir gece olarak tarihe geçti.

Karanlığın ülkemizin üzerine bir kâbus gibi çöktüğü o meşum gecede, minarelerden yükselen selalar, aydınlığın müjdecisi oldu. Bir karış vatan toprağı için can verecek cesur yüreklere sahip oldukça, milletin iradesi üzerinde hiçbir kuvveti kabul etmeyeceğimize tüm dünya yeniden şahit oldu.

Demokrasinin asıl sahibinin halkın olduğu gerçeğini bir kez daha gösteren o şanlı geceyi unutmayacak; birlik, beraberlik ve bağımsızlığımızdan geçmişte olduğu gibi gelecekte de taviz vermeyeceğiz.

Demokrasimize yapılan bu alçak darbe girişimini tekrar lanetlerken; milleti, vatanı, bayrağı uğruna can veren tüm şehitlerimizle birlikte 15 Temmuz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Rize Muhtarlar Derneği Başkanı Recep Sakal :

"15 Temmuz 2016’da, Fetullahçı terör örgütünün anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik darbe girişimi, halkımızın demokrasiye bağlılıkları doğrultusunda kullandıkları direnme sayesinde başarısızlığa uğradı.

Tıpkı kişiler gibi milletlerinde karakteri vardır. Bizim milletimizin karakteride, yeri geldiğinde vatanını korumak için canından vazgeçmeyi göze alabilmektir. Bu özellik destansı tarihimizde birçok kez görülmüştür. Bunların sonuncusu 15 Temmuz 2016‘da millet olmanın asaletini, birlikteliğini ve gücünü gösterdiğimiz demokrasi zaferimizdir.

Türk Milleti’nin demokrasiyle yaşamaözgürlüğüne, Türkiye Cumhuriyeti’nin içte ve dışta bağımsızlığına göz dikenlerin yapmaya çalıştığı kalkışmayı, sokağa dökülerek engelleyen;genç ,yaşlı,kadın erkek milyonların bir destanıdır 15 Temmuz.

Türkiye cumhuriyetinin bir ferdi ve muhtarları olarak bizler; bu kalkışmanın karşısında her kesimden insanlarımızla birlikte dik durduk Cumhuriyete ve demokrasiye bağlılığımızı, darbelere karşı olduğumuzu haykırdık.

Bu günde aynı bağlılıkla 15 Temmuz kalkışmasını lanetliyor, cumhuriyete ve demokrasiye bağlı muhtarlar olarak; tüm darbelere karşı olduğumuzu seslendirip, bu uğurda canlarını veren şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum."

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim :

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, "15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü" münasebetiyle bir mesaj yayımladı. İl Başkanı Alim mesajında şu ifadelere yer verdi;

Bugün acıyı ve gururu bir arada yaşadığımız 15 Temmuzun 3. Yıl dönümünü kutlamaktayız. Acımız büyük ve asla geçmeyecek. 251 vatan evladı gözünü kırpmadan şehadete yürüdü ve binlercesi de gazi oldu. Gururluyuz. Aziz ve necip milletimiz dünyada eşine az rastlanacak cesaret ve kararlılıkla vatan müdafaasında bulunarak tanka, topa, tüfeğe hatta savaş uçaklarına göğüs gererek dünya tarihinde benzeri olmayan şanlı bir demokrasi mücadelesi verilmiştir.

Tarihi destanlarla dolu olan bir milletin torunları olarak, Şehit kanlarıyla sulanıp Atalarımızın bizlere bıraktığı bu toprakları namus bilip, canımız pahasına müdafaa etmeyi göze almış bir milletiz. Kurtuluş savaşında nasıl genciyle yaşlısıyla, kadınıyla çocuğuyla bütün yokluklara ve imkânsızlıklara rağmen mücadele ettiysek bugünde aynı ruh ve aynı imanla vatanımızı, bayrağımızı ve ülkemizi müdafaa etmeye hazır olduğumuzu 15 Temmuzda verdiğimiz destansı mücadele ile bir kez daha tüm dünyaya haykırdık.

15 Temmuz günü ülkemize, milletimize ve demokrasimize göz diken hain Fetö ve terör örgütü üyeleri ülkemizi karanlığa gömmek için harekete geçti. Bu milletin silahlarıyla tanklarıyla uçaklarıyla bu millete kurşun sıktı. Bu hainler alçak emellerine ulaşmak için kadın çocuk demeden bu millete kurşun sıkacak kadar gözleri dönmüş bir şekilde hareket etti. Ülkemizi bölmek isteyen bu hainlere yine en büyük cevabı aziz Türk milleti vermiştir. Bu millete diz çöktüremediler. Devleti ele geçirme emellerine ulaşamadılar. Vatanımızı parçalayamadılar.

O gece, 15 Temmuzun darbe girişiminin yaşandığı ilk saatlerde tüm hainlerin bir olup çakal sürüsü gibi ülkemize saldırdığı karanlık gecede Türk milleti Liderimiz Cumhurbaşkanımız Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ben milletin gücünün üstünde hiç bir güç tanımadım. Tüm halkımızı meydanlara ve havalimanlarına davet ediyorum” çağrısıyla sokaklara dökülmüş fetöcü hainlere geçit vermemiştir. Bedenini siper etmiş, şehit düşmüş, gazi olmuş ama asla namus bildiği vatanını teslim etmemiştir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan hemen o gece tüm olumsuzluklara ve risklere rağmen Atatürk havalimanına inmiş milletiyle kucaklaşmıştır. Hain darbe girişimin bastırılmasının ardından milletimiz meydanları boş bırakmamış çoluk çocuk demeden 28 gün boyunca tüm il ve ilçelerde 28 gün boyunca gece nöbetler tutmuştur.

15 Temmuzun canlı şahitleri olarak ne söylesek ne anlatsak o gece yaşananları ifade etmeye kelimler kifayetsiz kalıyor. 15 Temmuz, insanlık tarihine altın harflerle yazılmış büyük bir demokrasi mücadelesinin adıdır. Bu mücadelenin ve zaferin sahibi Türk milletidir, milletimizin tüm fertleridir. Türk milletinin "millet" olmayı tüm dünyaya gösterdiği 15 Temmuz'u unutmamak ve unutturmamak şanlı tarihimize karşı en büyük sorumluluğumuzdur.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günümüzü kutlar, 15 Temmuz darbe girişimde mücadele vererek şehit olan şehitlerimiz başta olmak üzere Ülkemizin aydınlık geleceği uğruna, Vatan aşkıyla canını hiçe sayan Şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor, Gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum.” Dedi

Vatan Partisi Rize İl Başkanı Salih Öksüz:

Değerli Hemşehrilerim, Öncelikle belirtmek isterim ki, bu topraklarda hiçbir zaman Ömer Halisdemirler tükenmez. Kurtuluş savaşından aldığımız o ruh hepimizin kanına kadar işlemiştir. Vatanımız için gözümüzü kırpmadan canımızı fade ederiz. Biz büyük bir milletiz. Emperyalizme karşı ilk kurtuluş savaşını veren ve zafer kazanan milletiz. Karamsar olacak en son ülke biziz.

15 Temmuz Bir Zaferdir

15 Temmuz 2016 tarihinde AB-D'nin taşeronu Fethullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimini engellemek ülkemizin önünü açmıştır. Bu büyük bir zaferdir. Zaferimizi gölgelemeye çalışan millet ittifakına itibar etmeyelim. Tiyatro, kontrollü darbe gibi söylemler tamamen deli saçmasıdır. Bu anlayış darbecilerin başarısız olmasından dolayı ortaya çıkan zavallı anlayışlardır. Bu durumu ifade etmemin sebebi, millet ittifakının Amerikancı çizgisinin devam etmesi sebebiyledir. En son S400'lerin alımına bile karşı çıkmışlardı, hatta bazıları ''S400'ler Sarayı korumak için alınıyor'' demişti. Bu karanlık zihinleri şiddetle lanetliyorum.

Nato'dan Derhal Çıkmalıyız

Nato'nun ülkemizdeki etkisi artık çok zayıfladı ancak bu durumu resmiyete bir an önce dökmeliyiz. Çünkü bazen denge politikası çok tehlikeli olabilmektedir. Bölgemiz provokasyonlara açık bir haldedir. ABD'yi kaybetmeyelim derken Rusya'yı kaybederiz. Tehdit ve saldırının ABD'den geldiği apaçık ortadadır. Bunu inkar edenler ABD'nin yerli memurlarıdır. Derhal Nato'dan çıkıp, Asya'ya yönelmeliyiz. Hatta bu tavrımızı ülkemizin tapusu Lozan Antlaşmasının tarihi olan 24 Temmuz'da göstermek anlamlı olacaktır.

Milli Hükümet Şart

Doğu Akdeniz'deki tehdit, Suriye sınırındaki terör yatakları, ekonomik yaptırımlar, Millet ittifakı ve işsizlik gibi bütün etkenleri topladığımızda AB-D Emperyalizmine karşı çetin bir mücadeleye gireceğimiz çok açık. Bu zorlu süreçten çıkmak için toplumun tüm kesimlerini temsil eden bir Milli Hükümetin kurulması zorunluluktur. Vatan Partisi olarak Milli Hükümet için hazırız. Bu çağrılarımıza Ak Parti, Mhp ve diğer parti yetkililerin somut adımlarla yanıt vermeleri gerekiyor. Türkiye İttifakı adımlarının atılması sevindirici olsada gerisi gelmemiştir. Zaman daralmaktadır. Kahrolsun AB-D Emperyalizmi.

Ardeşen Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kuyumcu:

"15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin 3. Yıldönümünde; Unutmadık, Unutturmayacağız. Türkiye, 15 Temmuz 2016 gecesi demokrasisine ve hukukdevleti yapısına kasteden hain ve alçakça bir saldırıyı geri püskürterek şunu açıkça göstermiştir: Gücünü sandıktan, yetkisini milletten almayan bir idareyi asla meşru kabul etmeyiz. Demokrasi ve milletin iradesi dışında bir seçeneğe de boyun eğmeyiz.

15 Temmuz hem Türkiye siyaseti, hem de Türkiye ekonomisi için tarihi bir stres testi oldu. Milletin dirayetiyle bu test başarıyla geçildi. Demokrasimiz ve kurumlarımız kaba kuvvete teslim olmayacak kadar olgunlaştıklarını kanıtladı. Devlet içinde illegal örgütlenen FETÖ çetesi ortaya çıkarıldı. Darbe heveslilerine karşı ortaya konan milli direniş sayesinde gelecekte benzer kalkışma girişimi içinde olabileceklerin önüne set çekildi.

FETÖ kaynaklı bu hain darbe girişiminin ortaya çıkmasıyla birlikte, TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak tepkimizi ilk anda ortaya koyduk. Darbe girişimine karşı ilk harekete geçen, ilk inisiyatif alan meslek örgütü olduk. Daha darbe bildirisi okunur okunmaz, gece saat 00:22’de çıktık dedik ki; “Milletin iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımıyoruz. Gün demokrasiye sahip çıkma günüdür”.

365 Oda ve Borsamızla birlikte 81 il ve 160 ilçede eş zamanlı olarak darbeye karşı tepkimizi gösterdik. “Demokrasi Vazgeçilmezimiz, Milli İrade Gücümüz, Kardeşliğimiz Geleceğimizdir” dedik. Sonrasında 81 ildeki Odalarımız ve Borsalarımız ilk günden itibaren Demokrasi Nöbetlerinde aktif bir şekilde yer aldı. Ayrıca 15 Temmuz Şehitleri Dayanışma Kampanyasına en fazla katkıyı da TOBB, Odalar ve Borsalar sağladı.

TOBB ve Oda-Borsa Camiası; Demokrasinin, Milletimizin ve Devletimizin Yanındayız

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hâkimiyet, kayıtsız şartsız milletindir” ilkesini şiar edinen TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. Devletimizin yanında, milletimizin emrinde olacağız. Ülkemizin birliğine, kardeşliğimize ve demokrasimize karşı olanların da karşısına dikileceğiz. Çünkü devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız.

100 sene önce kahraman ecdadımız “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyerek İstiklal Harbinin adeta ilk kıvılcımını yakmıştı. 15 Temmuz 2016 gecesi aynı ilkeyle ve birlikte hareket eden Türk Milleti bir büyük felaketin önüne geçmiş oldu.

Türk iş dünyası olarak, aynı ruh, aynı inançla çalışmayı sürdürüyoruz. Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasında yerini almasını ve lider ülke haline gelmesini de, yine hep birlikte çalışarak sağlayacağız.

Tarihe geçen bu destansı demokrasi mücadelesinde hayatını kaybeden milli direnişin kahraman şehitlerine Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar diliyoruz, gazilerimizi minnetle anıyoruz."

Günhafder Başkanı Mustekim Kaba

“15 Temmuz, ülkemizin maruz kaldığı büyük bir ihanet karşısında aziz milletimizin yazdığı onurlu bir destanın yıl dönümüdür” dedi. 15 Temmuz 2016 tarihinde, kirli dünyasını, yüce dinimiz İslam’ın ilke ve değerlerinin ardına gizleyen bir terör şebekesi vatanımıza, varlığımıza, birliğimize, kardeşliğimize, istiklal ve istikbalimize kastetmiştir.

15 Temmuz; ecdadının “Aşk ile sev hürriyeti” haykırışını tarihi boyunca sinesinde taşıyan yüce Türk Milletinin, “Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?” diyerek “siper edip gövdesini, hayasızca bir akını” daha bozguna uğrattığı tarihtir.

15 Temmuz; “bastığı yerleri toprak diyerek geçmeyen” memleket çocuklarının, şehit atalarını incitmeyerek, “vermeyiz bu cennet vatanı” seslenişiyle hainlere karşı bayrak gibi dimdik durduğu tarihtir.

15 Temmuz; bu mübarek vatanın evlatlarının, nazlı hilalin şafaklar gibi dalgalanması için, hür yaşamış bayrağının hürriyet hakkı için, hakka tapan milletinin istiklali için damarlarındaki asil kanın kudretini cihana “yeniden” gösterdiği tarihtir.

15 Temmuz; kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla, yaşı tarihe denk yüce Türk milletinin hakk’ın va’dettiği günlerin doğması için yarını da yarından yakını da bir an olsun düşünmeden ileri atıldıkları tarihtir.

Bu vesileyle hain darbe girişimine karşı mücadele ederken ezelden beri hür yaşamış ve ilelebet hür yaşamaya yemin etmiş milleti uğruna, devlet-i ebed müddet inancıyla şehadet şerbetini içen şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet; gazilerimize sağlık ve afiyet diliyor, gösterdiği büyük cesaret ve direnişten dolayı aziz milletimize şükranlarımı sunuyor; 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün bağımsızlığı karakter olarak benimsemiş milletimizin tarih sahnesinde yeniden yükselişinin miladı olmasını diliyorum.

Yüce Allah, milletimizi her türlü fitne, tefrika, kötülük ve ihanetten korusun, kıyamete kadar payidar eylesin.

Son Güncelleme: 20.07.2019 22:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

site sağ üst köşeye bayrak ekle