Doğu Karadeniz’i esir alan böcek yeniden ortaya çıktı

Doğu Karadeniz'de 2007 yılında görülmeye başlanan, son birkaç yıldır çoğalan 'Ricania simulans' adlı kelebek türü böcek, yaz ayı ile birlikte yeniden ortaya çıktı.

20 Haziran 2018 Çarşamba 15:19
Doğu Karadeniz’i esir alan böcek yeniden ortaya çıktı

‘Vampir’ olarak da bilinen böcek, tarım alanları başta olmak üzere suyunu emdiği diğer bitkiler ve yeşil örtünün kurumasına neden oluyor. Kitlesel eylem planı hazırlanan kelebeğin, toprağa ekilecek böcek öldürücü bitki yoluyla yok edilmesi planlanıyor.

Bölgede 2007 yılından sonra görülmeye başlanan ve birkaç yıldır çoğalan 'Ricania simulans' adlı kelebek türü böcek, bölgedeki tarım ürünlerini tehdit etmeye başladı. Vücutları genellikle açık gri renkte olan ve rahatsız edildiklerinde hızla zıplayabilen kelebeklerin özellikle suyunu emdikleri sebze ve yabancı otlardan beslenerek kurumalarına neden olduğu belirlendi. Çay ve fındık bitkisindeki suyun emilip kurumasına da yol açmasından endişe edilen zararlı kelebek, yaz ayı ile birlikte Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde sahil bölgelerinde yeniden ortaya çıktı.

KİTLESEL EYLEM PLANI OLUŞTURULDU
Kelebeklerle ilgili mücadele eylem planı hazırlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Koordinasyonu'nda Rize Tarım İl Müdürlüğü, Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ve Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü uzmanlarıyla yürütülen çalışmada, 'Ricania simulans'a karşı biyoteknik mücadele kapsamında sarı renkli yapışkan tuzaklar hazırlandı. Sahada uygulamalarına başlanan yöntemle kelebekler, kitle halinde tuzakla yakalanması öngörülüyor.

BÖCEK ÖLDÜRÜCÜ BİTKİ DENENECEK
Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Zooloji Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri, zararlı böcek türü ile ilgili araştırma çalışması başlattı. Çalışma ile toprağa ekilecek böcek öldürücü bitki yoluyla zararlı kelebek türünün yok edilmesi planlanıyor. Doğu Karadeniz'de yetişen 'insektisit' adı verilen böcek öldürücü özellikleri bulunan bitkilerden ekstrakt elde edilerek canlı türü üzerinde deneme yapılacak. Bu yöntemle zararlı türün yok edilmesi denemelerinde başarı sağlanması halinde bitki türü bölgede ekilecek.

'BÖCEK TÜM YEŞİLE ZARAR VERİYOR'
Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, “Bu böcekten kurtulmak istiyoruz. Çünkü bu böcek sadece çaya değil, bütün yeşil dokuya zarar veriyor. Suyunu emdiği tüm yeşili kurutuyor. Bu kelebek türü sonbaharda yok oluyor, ama yok olmadan önce larvalarını bırakıyor. Böylece bir sonraki yıl yeniden türüyor. Bakanlığın bu konuda bize kitlesel mücadele için bir yöntem önermesini bekliyoruz. Bu yöntem ortaya konursa, biz de bunu vatandaşımıza duyururuz. Bu böcek ortaya çıktığı günden itibaren konuyu yakından takip ediyoruz" dedi.

BEKAROĞLU'NDAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu da bu böceğin hızla yayılış gösterdiğini belirterek türün, vatandaşın emeğini ve ekmeğini risk altında bırakarak ürettiği ürünün veriminin düşmesine neden olduğunu söyledi. Bekaroğlu, “

Başta Rize ve Artvin olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesi’nde vampir kelebek olarak adlandırılan, Ricania Simulans (yalancı kelebek) isimli bir zararlı böcek türü hızla artmaktadır. Vatandaşın emeğini ve ekmeğini risk altında bırakan, ürettiği ürünün verimini düşüren bu zararlı, evlere de girerek günlük yaşamını da zorlaştırmaktadır.

Bugüne kadar bu zararlı hakkında verdiğimiz soru önergelerine ve konuyu defalarca meclis gündemine taşımamıza rağmen hep aynı yanıt verilmiştir. Çayda herhangi bir zararlıya karşı pestisit kullanılmaması amacıyla kimyasal mücadele önerilmediği, sadece kültürel mücadele tavsiye edildiğinin belirtildiği yanıtlarda, bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine gerekli talimatların verildiği ve bilgilendirme çalışmalarının yürütüldüğü ifade edilmektedir. Ancak ne yazık ki açıkça yürütülmeyen ve yetkililer tarafından hiçbir bilginin verilmediği bu süreç bir sürü şaibe uyandırmaktadır. Çalışmalarının yapıldığı iddia edilen kültürel mücadele konusunda bilgisi olmayan vatandaş, bu zararlı konusunda adeta kendi kaderine terk edilmiştir. Bütün meyve sebzeleri saran bu zararlı için eğer acilen önlem alınmazsa, sonuçları geri dönülemez bir boyuta ulaşacak, vatandaşın ve bölge ekonomisinin kaybı daha da artacaktır. Bu konuda acilen bir zarar tespit çalışması yürütülerek, vatandaşın kaybı karşılanmalı ve kültürel mücadele konusunda bilgilendirme yapılarak, zararlının bertarafı için gerekli uygulamalar hızlıca hayata geçirilmelidir.

Değerli hemşerilerim;Yetkililere altını çizerek yeniden soruyoruz: Devletin kurumlarının ve yetkililerinin baş edemediği bir zararlı ile vatandaş tek başına ve kendi imkânlarıyla nasıl mücadele edecek? Vatandaş üretimde verim kaybına neden olduğu açıkça dillendirilen bu zararlıyı nasıl bertaraf edecek? İnsan, çevre sağlığını tehdit eden, doğal dengeyi bozan bu zararlı ile sürdürülebilir bir mücadele konusunda VATANDAŞI KENDİ KADERİYLE BAŞBAŞA BIRAKMAYA DEVAM MI EDECEKSİNİZ? Bu plansızlık ve vurdumduymazlık, halkımızın aklı ile dalga geçmektir. Bu konunun takipçisi olacağım.” diye konuştu.

RİCANİA SİMULANS
Kafkaslar'da yer alan Gürcistan üzerinden 2007 yılında Doğu Karadeniz'e gelen ‘Vampir’ olarak ta bilinen Ricania Simulans adlı canlı türü, Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun’da yayılma sağladı. Bölgede son birkaç yıldır çoğalan, 'Ricania simulans' adlı kelebek türü böcek, suyunu emdiği sebze ve yabancı otlardan beslenerek kurumalarına neden oluyor. Son yıllarda yayılma alanın daha da geliştiren tür, Karadeniz sahili boyunca Samsun'a kadar ulaştı. Ayrıca Trakya bölgesinde Bulgaristan üzerinden İstanbul ve Sakarya'ya kadar yayılarak Marmara Bölgesi’nde de görülmeye başlandı. Mayıs ayında ergin öncesi dönemde tüylü bir yapıda olan bireyler, Haziran ortasından itibaren ergin dönemine ulaşıyor. Bu dönemde beslenme aktivitelerini azaltıp, yumurtlama aktivitelerini arttırıyor.

Son Güncelleme: 20.06.2018 23:59
Anahtar Kelimeler:
Ricania Simulans
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.