ÇAYKUR'un 2011-2016 yılına ait hesapları ibra edildi

ÇAYKUR'un 2011-2016 yıllarına ait hesap ve işlemleri TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

05 Aralık 2019 Perşembe 09:53
ÇAYKUR'un 2011-2016 yılına ait hesapları ibra edildi

TBMM Genel Kurulunda, KİT Komisyonunun, Kamu İktisadi Teşebbüslerinin 2011-2014 ve 2015-2016 yılları denetimine ilişkin raporlarındaki DHMİ'nin 2011-2016, ÇAYKUR'un 2011-2016, AOÇ'nin 2011-2016, TRT'nin 2015-2016, TOKİ'nin 2011-2016 ve TCDD'nin 2011-2016 yıllarına ait hesap ve işlemleri kabul edildi.

-ÇAYKUR Varlık Fonuna girdi zarar etmeye başladı!

TBMM'deki Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu'nda itirazlar dile getirildi. Komisyonda söz alan İYİ Parti'li Lütfü Türkkan, "ÇAYKUR zarar ettirilerek, değeri düşürülerek yine bir yandaşa peşkeş çekilmek üzere kılıf hazırlanıyor, şu anda siz de ona alet oluyorsunuz" şeklinde dikkat çeken bir iddiada bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, KİT Komisyonundaki görüşmelerde itiraz edilen konuların ne kadar hayati olursa olsun muhalefetten geldiği için kabul görmediğini söyledi.

ÇAYKUR’un Türkiye Varlık Fonuna devredilmeden önce devamlı kar eden bir kuruluş olduğunu, fona devredilmesinin ardından zarar etmeye başladığını ifade eden Türkkan, “ÇAYKUR zarar ettirilerek, değeri düşürülerek yine bir yandaşa peşkeş çekilmek üzere kılıf hazırlanıyor, şu anda siz de ona alet oluyorsunuz.” dedi.

- ÇAYKUR tek başına yapamaz

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, ÇAYKUR'un 210 bin ailenin uğraştığı çay tarımına yönelik faaliyetler yürüttüğünü anımsattı.

Çay bahçelerinin yaşlandığını ve ekonomik ömrünü tamamladığını ifade eden Sümer, Türkiye'deki çay bahçelerinin ömrünü 20 yıl sonra tamamlamasının öngörüldüğüne işaret etti.

ÇAYKUR'un, çay üreticilerine çay bahçelerinin yenilenmesinde yeterli desteği vermediğini ileri süren Sümer, "Aslında burada ÇAYKUR yönetiminin merkezi idareye, Tarım ve Orman Bakanlığına bir sitemi var. Elbette bu kadar büyük bir organizasyonu ÇAYKUR tek başına yapamaz. Merkezi yönetim de anladığımız kadarıyla bu soruna karşı kör, sağır ve dilsiz. Neden bu sorun sürekli ötelenir? O zaman bu kurumun iyi yönetildiğini kim iddia edebilir? Neden Meclisimiz üretimi destekleyen, üreticinin yüzünü güldürecek düzenlemeler yapmıyor?" ifadesini kullandı.

ÇAYKUR'un zarar etme sürecinin devam ettiğini söyleyen Sümer, "ÇAYKUR kasıtlı olarak zarar ettirilip özelleştirilmek mi isteniyor?" sorusunu yöneltti.

ÇAYKUR'un, kötü yönetimin faturasını işçilerine kestiği dönemde yüksek faiz ödemeleri yaptığını iddia eden Sümer, kamu bankalarının ÇAYKUR'un finans sorunlarına çözüm üretmesi gerektiğini dile getirdi.

Sümer, çayda taban fiyat uygulamasına gidilmesini ve çay kanununun çıkarılmasını da önerdi.

-Tıpkı kentsel dönüşümde olduğu gibi yaşlı çaylıkların yenilenmesi gerek

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, çay tarımının Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 778 bin dekar alan üzerinde, 200 bin civarında üretici aile tarafından her yıl yaklaşık 72 bin futbol sahası büyüklüğünde alanda yapıldığını anlattı.

Çay tarımından geçen yıl yaklaşık 1,2 milyon ton yaş çay elde edildiğini belirten Kaşıkçı, tesislerde kurutulan çay miktarının ise 230 ile 250 bin ton aralığında olduğunu kaydetti.

Komisyon toplantılarında en çok ekonomik ömrünü tamamlamış yaşlı çaylıkların yenilenmesi konusunun ele alındığını ifade eden Kaşıkçı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tıpkı kentsel dönüşümde olduğu gibi yaşlı çaylıkların yenilenmesi işi, arazilerin sökülmesi, hazırlanması, gübrelenmesi ve fidan dikimine hazır hale getirilmesi aşamalarının tek tek geçilmesiyle ancak mümkündür. ÇAYKUR bu sorunun çözümüyle ilgili bazı faaliyetlere başlamış ancak bu çalışmalarının yetersiz olduğunu da ayrıca belirtmiştir. ÇAYKUR'un da belirttiği üzere, çaylıkların yenilenmesi meselesinde karşılaşılan en önemli sorun, fidan üretimindeki yetersizliktir. Yine sadece ÇAYKUR tarafından cüzi miktarda fidan üretimiyle çay bölgelerinin yenilenme çalışması yapılamayacaktır. Çay fidanı üretiminde muhakkak özel sektör teşvik edilmeli ve sürecin içine dahil edilmelidir. Çaylıkların yenilenmesi sürecinde doğacak verim kayıplarının ve yapılan harcamaların devlet tarafından çiftçilerimize ödenmesi ise yine stratejik ürün olan çayın devamı için son derece önemlidir." İthal çaya ek vergi uygulanmasını isteyen Kaşıkçı, Çay Kanunu çıkarılarak sektörün düzenlenmesi gerektiğini de söyledi.

-42 milyon lira kar hedefliyorsunuz, 657 milyon zarar ediyorsunuz

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, ÇAYKUR’un 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında zarar ettiğini diye getiren Yaşar, “2018 yılında şirketin yönetim kurulları bir araya gelmiş ve demişler ki: ‘Artık bu kötü gidişe bir son vereceğiz, bütün hesapları düzelteceğiz.’ Bu düşünceyle 2018 yılı projeksiyonu olarak demişler ki: ‘Biz ÇAYKUR olarak bu sene 42 milyon lira kar edeceğiz.’ Peki, bu hedefin gerçekleşip gerçekleşmediğine şöyle bir baktığımız zaman, aynı yıl içerisinde kurum 657 milyon TL zarar ediyor. 42 milyon lira kar hedefliyorsunuz, 657 milyon zarar ediyorsunuz.” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ca 2019-12-07 22:35:42

Çay tamlisi sayısı kadar memur var işçi yok okadadar memurun magisini çay 100/100

site sağ üst köşeye bayrak ekle