“Rize TEMA Vakfı Temsilciliği, Rize Pazar Örnek Köy'deydi

Tema Vakfı Rize Temsilciliği Erozyonla Mücadele Haftası kapsamında, biyolojik çeşitliliğe ve biyolojik çeşitlilik kaybının nedenlerine dikkat çekmek amacıyla Pazar Örnek Köyde etkinlik düzenledi.

30 Kasım 2022 Çarşamba 00:49
“Rize TEMA Vakfı Temsilciliği,  Rize Pazar Örnek Köy'deydi

TEMA Vakfı, Kasım ayında kutlanan Erozyonla Mücadele Haftası kapsamında, biyolojik çeşitliliğe ve biyolojik çeşitlilik kaybının nedenlerine dikkat çekmek amacıyla, “Biyolojik çeşitlilik iklimimiz, şifamız, gıdamız ve mirasımızdır” diyerek tüm Türkiye’de çeşitli etkinlikler ve eğitimler düzenlemektedir.

Erozyonla Mücadele Haftası kapsamında düzenlenen etkinliklerde ; çevrim içi webinar, uzun yıllardır gerçekleştirilen geleneksel Toprak Yürüyüşü, stant çalışmaları ve biyolojik çeşitlilik hakkındaki temsilci sunumları yer almaktadır..

“ Rize TEMA Vakfı Temsilciliği, Rize Pazar Örnek Köyde “

Vakfı Rize Temsilciliği`nin bu kapsamda gerçekleştirdiği etkinlik, 26 Kasım 2022 Cumartesi günü Pazar İlçesi Örnek Köy`ünde yapıldı. Etkinlik; Köy Muhtarı Özen Kantoğlu ve köy imamı Abdul Kadır Değer öncülüğünde Örnek Köy`ünden vatandaşlar, köyden anasınıfı ve ilkokul öğrencileri, RTEÜ Genç TEMA Başkanı Beyza Balat öncülüğünde üniversiteden gençler, TEMA Vakfı Rize İl temsilcisi Ahmet Ali Kork, Rize Merkez ilçe sorumlusu Arzu Cihan, Çayeli İlçe sorumlusu Mehmet Baltacı, Pazar İlçe sorumlusu Filiz Bayraktutan Sayın ve Gönüllülerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Köy konağında toplanan katılımcılara ilk olarak Merkez ilçe sorumlusu Arzu Cihan “Biyolojik Çeşitlilik İklimimiz, Şifamız, Gıdamız ve Mirasımızdır” sunumu ile konuyla ilgili bilgi verdİ. Ardından ülkemizdeki biyolojik çeşitliliği var eden toprakların başında gelen Rize toprakları her daim saygıyı hak etmektedir denilerek , katılımcılarla köyde toprağa saygı yürüyüşü gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşan Ahmet Ali Kork “ Örnek Köy`ündeki vatandaşların konuya gösterdikleri duyarlılığa ve misafirperverliğe teşekkür ederek, 3 Aralık 2022 Cumartesi akşamı saat 21.00 de NTV Televizyonunda yayınlanacak olan “Umut Yeşerten Şarkılar - TEMA Vakfı 30. Yıl Özel Yayını” nı mutlaka izlemelerini söyledi.

“Erozyonla mücadele biyolojik çeşitliliğin de korunması demektir”

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, toprağın karasal biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapan en temel doğal varlığımız olduğunu hatırlatarak “Toprak, karadaki tüm canlıların yaşamını sağlayan ve iklimi düzenleyen bir doğal varlıktır.” Dedi.

Ülkemizde görülen erozyon, dünya ortalamasının 4 katı

Her yıl ülkemizde 648 milyon ton toprağın erozyona uğradığını, bunun da 1 hektar toprakta 8.24 ton toprağa eşdeğer geldiğini belirten Ataç, “Dünya ortalamasının 2.08 ton/hektar olduğu dikkate alındığında ülkemizde görülen erozyonun dünya ortalamasının 4 katı olduğu görülüyor. Gıdamızı ürettiğimiz tarım topraklarımızın %39’unda, meraların ise %54’ünde erozyon görülüyor. Gıda üretiminin giderek çok daha önem kazandığı dünyamızda topraklarımızın sağlığının, üretkenliğinin korunması için tarım arazilerinde, çiftçilerimizin erozyona karşı alabilecekleri önlemler hakkında bilgilendirilmeleri ve erozyon kontrol çalışmaları yapmaya teşvik edilmeleri gerekiyor. Ayrıca, erozyonla bozuluma uğramış tarım toprakları ve meralarda restorasyon çalışmalarının yapılması gerekiyor” diye konuştu.

“Biyolojik çeşitliliğin öneminin farkına varalım”

Ataç, “Biyolojik çeşitlilik, dünyadaki yaşam çeşitliliğidir. İklimimiz, şifamız, gıdamız ve mirasımızdır. Çeşitlilik ne kadar fazlaysa ekosistemler de o kadar güçlü ve değişen çevre koşullarına karşı çok daha dirençli olur. Bu sebeple, doğanın üretkenliği ile doğanın sağladığı yaşamsal önemi olan hizmetler ve buna bağlı olarak da insan refahı artar.

Toprağımızın ve biyolojik çeşitliliğin öneminin farkına varalım, doğayla uyumlu yaşayalım. İklimimizden, gıdamızdan, sağlığımızdan ve mirasımızdan olmayalım” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 30.11.2022 00:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

site sağ üst köşeye bayrak ekle