banner468

Yine doğamızı çalıyorlardı

Gümüşhane’de İsveç Uyruklu Bir Kişi Biyo kaçakçılık Yaparken Yakalandı.

01 Ağustos 2017 Salı 14:16
Yine doğamızı çalıyorlardı

Gümüşhane’de doğadan izinsiz olarak bitki ve böcek toplayan İsveç uyruklu bir kişi, vatandaşların ihbarı üzerine yakalandı. Topladığı bitki ve böceklere Gümüşhane DKMP Şube Müdürlüğü ekiplerince el konularak ilgili şahısa 42.479 TL para cezası uygulandı.

13 Temmuz günü polise yapılan bir ihbarda, Gümüşhane otogarı içerisinde hareketlerinden kuşku duyulan yabancı uyruklu bir şahsın olduğu ve bu şahsın vatandaşlardan çeşitli bitki tohumlarını nerede bulabileceğini sorarak bilgi almaya çalıştığı iletildi. Bu ihbar üzerine Gümüşhane Emniyet Müdürlüğü polis ekipleri söz konusu bölgeye gitti. Otogar içerisinde yapılan araştırmada yanında siyah renkli 1 valiz ve sırt çantası olan şahsa öncelikle pasaport kontrolü yapılmış, pasaportunda sıkıntı olmadığı görülmüştür. Ancak yanındaki valiz ve çanta aranıp incelendiğinde,sırt çantası içerisinde çok sayıda gazete kâğıtları arasına konulmuş vaziyette farklı türden kurumuş bitkiler olduğu ve bitkiler haricinde de 3 plastik tüp içerisinde ölü vaziyette çeşitli böceklerin bulunduğu görülmüştür.

Bunları nereden aldığı sorulduğunda,“Van, Aşkale, Kars, Tuz Gölü vb çeşitli il vei lçeleri gezdiği ve hobi olarak çeşitli bitki ve böcekleri toplayıp ülkesine götürüp inceleme yapacağını” belirtmiştir. Bunun üzerine şahıs,  çantasında bulunan bitki ve böceklerle birlikte polis ekipleri tarafından gerekli iş ve işlemlerin yürütülmesi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürlüğüne teslim edildi.

Gümüşhane DKMP Şube Müdürlüğünde yapılan incelemede, İsveç uyruklu Lars Erik Rune Emanuelsson adlı şahsın,Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden izin almadan farklı illerden kaçak ve izinsiz olarak böcek ve bitki topladığı anlaşılmıştır.

İzinsiz olarak toplanan böcek ve bitkilere Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 12. Bölge Müdürlüğüne bağlı Gümüşhane Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından el konulmuş, ilgili şahsa 2872 sayılı Çevre Kanununun 9/a bendine muhalefetten (izinsiz olarak doğadan yabani canlı örnekleri toplamak suretiyle biyolojik çeşitliliğe zarar vermek)  42.479,00TL para cezası uygulanmış ve kendisine tebliğ edilmiştir. Toplamış olduğu bitki ve böcekler, daha sonra tür teşhisi yapılması amacıyla en yakın üniversiteye gönderilmek üzere Şube Müdürlüğü muhafaza edilmektedir.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Ahmet Usta: "BİYOKAÇAKÇILIĞA TOPLUM OLARAK DUYARLI OLMALIYIZ" 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı/Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü/12. Bölge Müdürü Ahmet Usta, genelde ülkemizde, özelde bölgemizde yapılan ‘Biyokaçakçılıkla’ ilgili açıklamalarda bulundu. Ahmet Usta halkımızın bu konularda duyarlı olmalarını isteyerek şunlar söyledi: ”Türkiye,sahip olduğu biyoçeşitlilikle yabancı bilim insanları ve bu işin ticaretini yapanlar için de cazibe merkezi.  Türkiye'nin sahip olduğu bitki türlerinin yüzde 34'ü endemik, yani ülkeye özgü türler. Bitki örtüsünün zengin olması ve dolayısıyla besin ihtiyacı olan birçok hayvan türünün kendisine uygun yaşam alanı bulabilmesi ülkeyi hayvan türleri açısından da zengin kılıyor. Bu sebeple de Türkiye gibi biyolojik çeşitliliği yüksek ülkeler özellikle genetik kaynaklar açısından biyokaçakçılığa maruz kalıyor.
Biyolojik çeşitlilik dünyadaki her ülke için canlı doğal kaynak zenginliği olduğundan ekonomik kalkınma açısından büyük önem taşımaktadır. Çünkü ülke ekonomisi kaçınılmaz olarak doğal kaynaklara dayanmaktadır. İnsanlığın geleceği büyük ölçüde biyolojik çeşitliliğin korunmasına ve değerlendirilmesine bağlıdır. Biyolojik çeşitliliğin ekonomik önemi, bu konuda yapılan bilimsel araştırmaları özendirmiş, bu araştırmaların insanların geleceğinin güvence altına alınmasında büyük bir paya sahip olacağı ileri sürülmeye başlanmıştır.Ülkemizin sahip olduğu kaynak değerler de, bu doğrultuda yabancı araştırmacılar için bir çekim merkezi, geniş bir malzeme deposu olma özelliğindedir.


Genetik kaynaklara erişim izne tâbi; izinsiz toplanması yasak. Kaçakçılık vakaları daha çok ihbar mekanizmasıyla ortaya çıkıyor. Bu sadece bir teşkilatın, polisiye tedbirlerle ve kolluk kuvvetlerle önlenebilecek tehdit değil. Biyolojik çeşitlilik kaynakları hepimizin ülkedeki her vatandaşın mülkü,malı ve onu korumakla yükümlüdür.”

Bu biyolojik zenginliğin korunması için herkese görev düştüğünü belirten Usta, “Doğada yapılacak bitki ve hayvan toplamaların mutlaka Orman ve Su İşleri Bakanlığının bilgisi dâhilinde yapılması lazım. İkincisi bilgilendirme lazım, özellikle ilkokuldan başlayarak tüm müfredatlarımıza doğayı koruma bilincine yönelik bilgilendirme derslerinin verilmesi lazım. Üçüncüsü ise vatandaşa çok büyük görevler düşüyor.Özellikle kırsal alanlarda köy muhtarlarımıza çok büyük görevler düşüyor.”dedi.
Bölge Müdürümüz Ahmet Usta, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, biyokaçakçılığa toplum olarak duyarlı olunması gerektiğinin altını çizerek, "Sahip olduğumuz bu zenginliği korumak ve yabancılar tarafından izinsiz olarak tabiattan toplanmasını engellemek hepimizin vazifesi" ifadesini kullandı.Biyokaçakçılıkla mücadelenin çok önemli olduğunu ve vatandaşlardan kendilerine yardımcı olmalarını isteyen Usta, arazide yabancıların tabiattan canlı örnekler topladıklarını gören vatandaşların hiç vakit kaybetmeden 156 Jandarma İhbar, 155 Polis İmdat, 177 Orman İhbar hatlarına ve DKMP Şube Müdürlüklerimize ihbarda bulunmaları gerektiğini dile getirdi.

Son Güncelleme: 01.08.2017 17:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

site sağ üst köşeye bayrak ekle