banner468

Eeeh! 2018 yılına da girdik; şükür. İnşallah 2018 yılı 2017 yılını aratmaz.

Kavgalar, savaşlar, katliamlar, dini inançlara ve kutsala saygısızlıklar (özellikle islamiyet için söylüyorum), mensubu olduğu dinde, sadece dini vecibelerini yerine getirmeye çalışan kişilere saldırılar olmaz; kadınlara, çocuklara, hayvanlara, erkeklere, yaşlılara, gençlere, doğaya..vs. kısaca yer yüzünde yaşayan her canlıya; ekonomik, psikolojik, cinsel ve fiziksel olmak üzere, her türlü şiddet ve tacizler gibi onur kırıcı bir başka insan ruhunu yaralayan, (özel yada kamu kurum yada kuruluşlarda..hiç farketmez) iş yerlerindeki mobbing yani psikolojik tacizler-tehditler son bulur İnşallah..

Herkesin 2018'den beklentisi çok; kimi para ister kimi aşk, kimi ev ister, kimi araba, kimi huzur ister kimi mutluluk, kimi insan gibi insan ister, kimi iş çevirecek insan; kimi iyi seçmen bol oy ister, kimi de sadece iyi doktor iyi hastane ister, benim gibi ...

Ama, Allah 'tan bekleyen ve gerçekten ondan isteyen neredeyse pek yok!

Evet, ben hastane isteyenlerdenim; çünkü şu an için, en çok ihtiyacım olan şey bu. Sağlığıma kavuşturacak donanımlı, iyi işleyen bir hastanenin, yaşadığım ilde olması ve gelip beni bulması. Tabiki içinde kaliteli malzeme ve son teknolojiyle uyumlu makineler de olmalıdır.

Yıllardır tedavi görmekteyim. Ama bir türlü ağrılarım geçmiyor, şikayetlerim bitmiyor, gözümün yaşı dinmiyor.

Rize'de çoğu zaman, kimine göre romantik bir şey ama her yağmur yağdığında, ben büyük ağrılar çekiyor, yataktan kalkamıyorum. İşte ben, dönem dönem azalan ve artan oranda fakat "hiç geçmeyen" bu tür ağrılarla yaşamak zorunda kalıyorum, bırakılıyorum.. Çoğu zaman evimin işini yapmak bile benim için lükse kaçıyor, çünkü kendi ihtiyaçlarımı bile karşılayamayacak duruma geliyorum. Ve bu durumdaki her insanın doğal olarak isteyeceği gibi ben yaşadığım bu şehirde donanımlı, nitelikli, kalifiye elemanları, ileri teknolojis ile “işte bu” dedirten bir hastane istiyorum. Vatandaş olarak, bu benim hakkım!

İnanıyorum ki benim gibi multi (çoklu) hastalığa sahip bir çok hasta var. **ilerleyen zaman içerisinde bunları da yazacağım İnşallah. Bu tür özel hastalar için çoklu kliniğe sahip, bir Sağlık Kompleksi olmalıdır ki başka şehirlerde bu açığı tamamlamaya çalışmamalı, arayış içerisine girmemelidir.

Sizce yaşadığımız şehirdeki yani Rize'deki, hastaneler böyle bir donanıma sahip midir?

Efendim duyamadım!!

Yoksa böyle bir hasta yok mu, ya da Çoklu hastalığa sahip, hasta olamaz mı??

Bu yüzden de böyle bir hastaneye ihtiyaç yok mu?

Pekii neden en ufak ağrınızda hemen en yakın ildeki, O tarihi hastaneye ve özellikle Beyin ve Sinir Cerrahı için en iyisi diye markalaştırdığınız O malum doktora koşuyorsunuz?? Hııı??

Neden??

Mesela, şahsımın bire bir yaşadığı bir anektot paylaşmak istiyorum sizlerle;

İlk yatışım:

1) 27 Ocak 2016 (sıradan bel fıtığı ameliyatı)

Hani şu, normal de, operasyondan bir gün sonra hastanın taburcu olup evine yürüyerek gitmesi gereken basit ameliyat!

2) 12 Şubat 2016 (kemiğin içine giren sinirin çıkarılması ameliyatı)

17 günde iki ameliyat!

******

10 martta ikinci yatışım:

3)14 Mart 2016 Tıp Bayramında, Bel omurlarıma takılan dört platin (4), sekiz (8) vida ve Sinir yapışıklığı operasyonu,

4) Bir (1) hafta sonra dikişlerimden gelen kanama ile dikişlerin sökülüp yeniden dikilmesi,

5) Bir ay sonrasında iç kanama sebebiyle ve ameliyat yerinin içinde oluşan enfeksiyonun kitleye dönüştüğü için ameliyathane ortamında kist operasyonu ve akabinde bir hafta boyunca "diren" le dolaşmak, kanka olmak...

13 Mayıs 2016 Cuma öğleden sonra taburcu oldum.

İki(2) ay hastanede aynı serviste, aynı odada, aynı yatakta yatmak ve artık "usta hasta" olduğum için, yeni gelen hastalara kendimce, "hasta koçluğu" yapmak (işin esprisi tabiki) beni ziyadesiyle tecrübe sahibi etti. Çeşit çeşit hastaları, refekatçileri, ziyaretçileri ve hastalıkları gözlemlerken, doktor gerçeklerini de analiz etme fırsatları yarattı. Çünkü keşfetmek için bolca zamanım vardı. Onları da bir ara yazarım inşallah. Hastane Sosyolojisi üzerine yazacağım tezimi paylaşırım bir ara.

Ameliyatlarımda bu tür sorunlar yaşadığım için, bana bir çok kişi, her seferinde, "bak bu kadar şey yaşamışsın, neden Rize'de ameliyat oldun? Neden Büyükşehire gidip, şu hastaneye şu doktora ameliyat olmadın? Vah vaah daha cok gençsin" dediler.. İyi de, bunları yaşayacağımı, ben nerden bilebilirdim ki?

Hem niye yaşadığım şehirde ameliyat olma rahatlığım varken, şehir şehir dolaşıp en iyi doktor ve en iyi hastane arayışına girmeliydim ki?? Ne demek istiyorlardı? İnanın şuan, bana söylenilen bu cümlelerin manasındaki sitemleri daha iyi anlayabiliyorum. Çünkü kesinlikle iyileşemedim.

ki, yöre insanlarında Sağlık Hizmetlerine karşı, güven sorunu yaşanmaktaydı.

Bu konuda yanlış anlaşılmak istemiyorum...

"Doğma büyüme, aslen kendi yörenizin insanına bile !! güven verilemeyişin geçerli ve mantıklı, nasıl bir sebebi olabilir?" sadece bunları düşündürtmek istiyorum. Eğri oturup doğru konuşalım lütfen; Rizemizdeki hastanelerin donanım, teçhizat, Tıp Eğitimi imkanlarinin yetersizliği, klinik çeşitliliği olmaması (örneğin bebek ve çocuk hastaların sağlıklarına kavuşabilmesi için yetişkin kliniklerindeki gibi birebir branşların varolduğu ve hatta bir çocuk hastanesinin zorunluluğunun aşikar olması fakat şehrimizde olmaması), nitelikli doktor eksikliği ortadadır. Büyük umutlarla, sevinçlerle ve beklentilerle gelen kiymetli doktorların, sağlık personellerinin, belki de hayal kırıklığına uğraması, var olanı da elimizde tutamayışımız...

Gelen neden Rizemizde durmuyor, ya da (bir an önce akademik tezini verip görevde yükselip) gitmek isteyenler olabiliyor ! Hiç kendimize sorduk mu?

(Acaba

​Rizemizin ​

yağmurunu mu sevdiremedik?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SPONTONE 2018-01-15 01:01:05

BU SEHIRIN SORUNLARINI DILE GETIRDIGINIZ ICIN COK TESEKKUR EDERIM. YAZILARINIZIN DEVAMINI BEKLIYORUZ...

site sağ üst köşeye bayrak ekle