Ariflerin ışı­ğı, velilerin ön­de­ri, İslamiyet’in bek­çi­si ve Müs­lü­man­la­rın sı­ğı­na­ğı, İmam-ı Rabbani­ Mü­ced­did-i Elf-i Sânî Ahmet Farukı­ Ser­hen­di haz­ret­le­ri, Hic­rî­ 971’­de, Hin­dis­tan’da Ser­hend şeh­rin­de do­ğup, 1034’de (m.1624) yi­ne ora­da vefat et­ti. De­rin âlim, bü­yük veli ve müc­te­hid idi. Sil­si­leialiy­ye­nin 23. hal­ka­sı­dır. Nakşibendi’ye, Kadiriye, Çeş­tiy­ye, Küb­re­viy­ye, Süh­re­ver­diy­ye ta­ri­kat­la­rın­da mürşidi kâ­mil idi. Ke­lâm, fı­kıh ve ta­sav­vu­fun mari­fet­le­ri­ni açık­la­yan Mektubat ki­ta­bı uç­suz bir derya­dır. Üç cilt olup, 536 mektubu­nun top­lan­ma­sın­dan mey­da­na gel­miş­tir.

Hadis’i şerifte bu­yu­rul­du ki:“Üm­me­tim­den, Sı­la is­min­de bi­ri ge­le­cek­tir. Onun şe­fa­ati ile Cen­ne­te çok kim­se­ler gi­re­cek­tir.”
Sı­la is­mi­nin, İmam-ı Rabbani haz­ret­le­ri­ne lâ­yık ol­du­ğu­nu, yüz­ler­ce âlim söz­bir­li­ği ile bil­dir­miş­ler­dir. 17 ya­şın­da, zahirî ve bâtıni ilim­le­rin üstadı ol­du. Yük­sek de­re­ce­le­re, eş­siz ma­kam­la­ra kavuştu.
İmamı Rabbani hazretlerinin bir menkıbesini bilgilerinize aktarıyorum.
İmam-ı Rabbani hazretleri vefat etmeden altı ay önce, Şaban ayının on beşinci gecesi olan “Berat Kandili” gecesini, kendi hususi odasında ihya eyledi. O gece yarısı, kıymetli hanımının bulunduğu odaya geldi. Hanımı dedi ki:
Bu gece ecellerin ve amellerin takdir edildiği gecedir. Kim bilir Allahü teâlâ kimin defterine ölecek ve kimin defterine de yaşayacak, diye kaydetti. Acaba bu gece kimlerin beratı verilmemiştir?
İmam-ı Rabbani hazretleri bu sözü duyunca buyurdu ki:
Niçin tereddüt ve şüphe ile söylüyorsun? Ya isminin, dünyada yaşayacaklar sahifesinden silindiğini görenin hâli nice olur?
Bunu söyleyince, esrar yatağı olan kalbinden bir ah çekti. Böylece İmam-ı Rabbani hazretleri, o sene vefat edeceğine kerametiyle işaret buyurmuşlardı... Kaynak: Tam İlmihal) Allahü tella şefaatine nail eylesin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.