Konya’da her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen ve bu yıl “Selam Vakti” temasıyla gerçekleştirilen Hz. Mevlana'nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri başladı.

Mev­lâ­nâ Celâlettin’i Rû­mî haz­ret­le­ri, Allahü telanın aş­kı ile dol­muş evliyanın bü­yük­le­rin­den­dir. 1207’de Belh şeh­rin­de do­ğup, 17 Aralık 1273’te Kon­ya’da vefat et­ti. Ba­ba­sı Bahaeddin’i Ve­led de, bü­yük âlim­ ve veli idi. Da­ha ço­cuk iken ba­ba­sı­nın kal­bin­de­ki feyz­le­re ka­vuş­tu. Ba­ba­sı ile Hi­caz’a, son­ra Şam’a, ora­dan da Kon­ya’ya gel­di. Ön­ce ba­ba­sı­nın halifesi sey­yid Bur­ha­ned­din Tir­mü­zî’den 9 se­ne feyz al­dı. Son­ra, Şemseddin’i Tebriz onu yetiştirdi. Celâlettin’i Rû­mî, ney ve düm­be­lek çal­ma­dı, dön­me­di, raks et­me­di. Bun­la­rı, son­ra ge­len cahiller uy­dur­du. Di­va­nın­da 30 bin, Mes­ne­vî­sin­de 47 bin be­yit var­dır. Mes­ne­vî­si­ni na­zım şek­lin­de ya­za­rak, düş­man­la­rın de­ğiş­tir­me­si­ne im­kân bı­rak­ma­mış­tır. Pek çok men­kı­be­si var­dır.
Bir Açıklama;
Mev­lâ­nâ haz­ret­le­ri, “Kim olur­san ol, yi­ne gel!” de­miş. Bu ka­pa­lı bir söz olup, iza­hı ge­re­kir. İs­tis­mar­cı­lar, bu sö­zü esas alıp; “Bak, Mev­lâ­nâ, kim olur­san ol, yi­ne gel, di­yor. Dinli dinsiz ayı­rı­mı yap­mı­yor. Her­ke­si sev­me­li­yiz. Her­ke­si kar­deş bil­me­li­yiz.” di­ye­rek, dinsizlik olan hü­ma­niz­mi aşı­lı­yor­lar. Hâlbuki Hazret-i Mev­lâ­nâ; “Kim olur­san ol gel! Biz kim­se­nin geç­mi­şi­ne bak­ma­yız, geç­mi­şi­ne tövbe edip, Müs­lü­man olan kim­se­yi, bağ­rı­mı­za ba­sa­rız, kar­deş bi­li­riz.” di­yor. Kâ­fir­le­ri de kar­deş bi­li­riz, de­mi­yor. De­mez, çün­kü Kur’an-ı kerim; “An­cak Müs­lü­man­lar kar­deş­tir.” buyuruyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.