banner468

Makine Mühendisleri Odası uyardı, bu işlem can kurtarır!

Kış aylarında yangına ve zehirlenmelere sebep olan kalorifer bacalarının, soba bacalarının ve soba borularının düzenli olarak mutlaka temizlenmesi gerektiği kaydedildi.

11 Ekim 2021 Pazartesi 10:50
Makine Mühendisleri Odası uyardı, bu işlem can kurtarır!

Sobaların kurulduğu, kaloriferlerin yakıldığı bugünlerde ihmal edilerek temizlenmeyen bacalar yangına davetiye çıkarıyor. Uzmanların uyarılarına rağmen gerekli baca temizliği yapılmaması sonucunda çıkan yangınlar ise can ve mal kaybına yol açıyor. Bu tür zararlara uğramamak için vatandaşlardan duyarlı olmalarını beklediklerini ifade eden Makine Mühendisleri Odası Rize İl Başkanı Makine Yüksek Mühendisi Metin Bıçakçı baca temizliği yasal bir zorunluluk olduğunun da altını çizdi.

27344 sayılı Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelikle baca temizliği konusunda yapılması gerekenlerin kanunla belirlendiğini belirten Başkan metin Bıçakçı: “Çok katlı binalar, okullar, oteller, fabrikalar, kamu binaları, yurt, pansiyon, büyük alışveriş merkezleri ve tüm bina sahipleri; “09.09.2009 tarih ve 27344 sayılı Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik” gereği ısı sistemlerinde;

-Odun ve kömür gibi katı yakıtlar ile yüksek oranda is bırakan sıvı yakıtlar kullanıldığı takdirde, borular ayda bir, bacalar ise iki ayda bir temizlenir

-Sıvı ve katı yakıtlı kazanların bacalarının altında bir kurum temizleme menfezi bulunması ve yılda en az iki defa yetkili kişilere temizlettirilmesi gerekir. Bacaların temizliğinden bina sahibi ve yöneticisi sorumludur.”

"Kış sezonu başlamadan önce kalorifer kazan kontrollerini ve bakımlarını ve Bacalarının temizliğini yaptırmak gerekiyor"

Kış gelmeden kalorifer kazan kontrol ve bakımlarının yanında bacalarınında temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Makine Mühendisleri Odası Rize İl Başkanı Makine Yüksek Mühendisi Metin Bıçakçı: “Doğalgaz kullanılan sistemlerde halk arasındaki genel kanı bu sistemlerde bacada fazla kirlenme olmayacağı, temizlik yaptırmanın gerek duyulmayacağıdır. Bu yaklaşım doğru bir yaklaşım değildir. Lakin doğalgaz ve Lpg kullanılan sistemlerde çelik bacalar içindeki yakıtın yanması safhasında meydana gelecek su buharları yoğunlaşmalarını sistem dışına atan drenaj kanalları mevcut olup bu kanallar tıkanabilmektedir. Tıkalı olan drenaj kanalı yakıtın yanması sonucu su buharlarının yarattığı suyu dışarı atamayacağı için suyu yatay kanaldan kazan içine vererek döküm kazanlarda dilimlerin çatlamasına, oksitlenmesine sebep olacak sonuçlar ve brülörlerin geri tepmesi gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ayrıca kuş ölüsü gibi baca içine düşebilecek her hangi bir yabancı cisim bacanın çekişini engelleyeceği için brülörlerde ve kazanlarda ağır ve tehlikeli tahribatlar yaratan sonuçlar doğurabilir.

Bacalar, binaların zemin ve bodrum katından başlayıp, çatı katına kadar yükselen kanallardır. Bu kanallar içerisine yapışan yağ atıkları ve ziftlerin gerek sobalardan, gerekse ocaklardan sıçrayan kıvılcımlarla tutuşması sonucu baca yangınları meydana gelmektedir.

Vatandaşlarımızın önemsemediği ve ihmal ettiği bu tabakalar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi zamanla tutuşabilmekte, bu tutuşma sonucu da baca kanalı boyunca uzayan yangın, çatıya ulaşarak, buranın da tamamen yanmasına sebep olabilmektedir. Küçücük bir kıvılcım, büyük bir yangına sebep olabilmektedir.

* Doğalgazlı bacaların yılda en az 1, FuelOil – Mazot ve katı yakıtlı bacaların yılda en az 2 defa temizlenmesi gerekmektedir.

*Fabrika, otel, pansiyon, lokanta gibi işyeri bacalarının düzenli aralıklarla uzman ve yetkili ekiplerce sık sık temizlenmesi can ve mal güvenliğiniz açısından elzemdir.

* Kombi bacası, merkezi sistem bacaları, şofben bacası, mutfak havalandırması, doğalgaz sobası, şömine ve barbekü bacalarının yılda bir sefer temizletilmesi can güvenliğiniz için gereklidir.

* Baca yaktığınız yakıt sonucu ortaya çıkan insan sağlığı açısından son derece zararlı olan gazların atmosfere karışmasını sağlar.

* Temizlenmeyen bacalar iyi çekiş vermeyeceğinden gaz atmosfere karışamaz ve zehirlenmelere neden olur.

* Yanma veriminin yüksek, ısınma maliyetinin düşük olması ve çevre sağlığının korunması için bacalarınızı konusunda uzman ve sertifikalı kuruluşlara temizletiniz.

* Unutmayın, bacalarınızı temizletmeniz yasal zorunluluktur”

Sobayı söndürmeden uyumayın.

Makine Mühendisleri Odası Rize İl Başkanı Makine Yüksek Mühendisi Metin Bıçakçı özellikle yapılan en büyük yanlışların başında havaların soğudu ve sobayla ısınan meskenlerde gece yatarken sobaların yanar vaziyette bırakılmasının son derece tehlikeli olduğunu söyledi. Gece Soba söndürülmeden uyumamalıyız diyen Başkan Bıçakçı: “Yanan sobanın yakınına kurutma amaçlı elbise konulmamalıdır. Soba tutuşturulurken benzin, tiner gibi maddeler kullanmamalı, çıra, talaş, kağıt kullanılmalıdır. Soba zehirlenmesi, gaz ve LPG kaçaklarına karşı en etkili tedbir temiz hava girişidir

Vatandaşlarımız, kurum ve kuruluş yetkilileri bacalarını baca temizlik firmalarından ücreti mukabilinde baca temizlik ekibi talep ederek bacalarını temizlettirebilirler. Bacalarınızı temizletmediğiniz veya yetkisiz kişilere temizlettiğiniz takdirde çıkacak yangın ve kirli dumanlardan zehirlenmelerden, tüm olumsuzluklardan bina sahipleri sorumlu olacaktır.


Yapılan temizlik sonrası yakıt daha randımanlı yanarak tasarruf sağlanır, çevreye atılan karbon monoksit oranı düşer. Özellikle soba bacalarının neden olduğu karbon monoksit zehirlenmeleri önlenmiş olur ve baca yüzeylerinde ziftlenmeler önleneceği için baca tutuşmasının sebep olacağı yangınlar önlenmiş olur. Kalorifer bacalarının yanı sıra kazan alev borularının temizlenmesi, kazanla baca arasındaki yatay duman kanallarının da temizletilmesi ihmal edilmemelidir.”

Son Güncelleme: 11.10.2021 11:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

site sağ üst köşeye bayrak ekle