banner468

Paliç iddialara cevap verdi ''amaç ÇAYKUR'un özelleşmesi''

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç basın toplantısı düzenleyerek oda ve şahsı hakkında çıkan haberlere cevap verdi.

03 Mayıs 2019 Cuma 11:38
Paliç iddialara cevap verdi ''amaç ÇAYKUR'un özelleşmesi''

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç Son günlerde Rize Ziraat Odası’na yönelik basında ve sosyal medyada yapılan haberlerle ilgili basın toplantısı düzenledi. Paliç: “Aslı astarı olmayan çiftçilerimizin sorunları ile ilgilenmediğimizi, çiftçilerimizin lehine hiçbir faaliyette bulunmadığımızı itham ederek, Ziraat Odası Başkanlıklarına aday olup kaybeden, bu hırsla Kamu kurumu niteliğinde Anayasa gereği ve kanunla kurulmuş olan odalarımızı Sosyal medya, yazılı basında, çiftçi nezdinde itibarsızlaştırmaya çalışılmaktadır.” Dedi.

Aidat yasal zorunluluktur

Üreticilerden kesilen aidatın kanunen mecburi olduğunu belirten Paliç bunun ÇAYKUR üzerinden yapılmasının ise üreticiler için bir kolaylık olduğunu söyledi. Paliç: “6964 sayılı yasa ile kurulan Ziraat Odaları Kamu niteliğinde meslek odasıdır. Diğer meslek odalarında olduğu gibi meslek mensuplarının yasa gereği üyelikleri mecburi olup aidat ödemesi zorunludur.

Kanun gereği Ziraat odalarının aidatı asgari ücretin %1 inden aşağı olmamak üzere bölgeler, iller ve ilçeler bazında Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından belirlenir. 2018 yılında yıllık aidat 41 TL iken 2019 yılında dekara bakılmaksızın Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından 39 TL düşürülmüştür.

Çiftçilerimizin yıllık aidatlarını Çaykur Genel Müdürlüğü tarafından T.Z.O.B belirlediği miktarda yıllarca çay üreticisinin yaş çay bedellerinden kesilmektedir. Bu hizmet çiftçinin aidat yönünden yükümlülüğünü ortadan kaldırılmış olup çiftçinin lehine olan uygulamadır. Yıllık aidatını ödemeyenler kanuni yolla alınmaya kalkındığında çiftçimiz mağdur olacağı gibi kat kat daha fazla yıllık aidat ödeme zorunda kalacaktır.”

Yasa çıkartıcı değil, talep edeniz

Bu yıl yaklaşık %100 oranında artan gübre fiyatlarında ziraat odaları olarak sessiz kaldıkları yönündeki eleştirilerin yersiz olduğunu belirten Rize Ziraat Odası Başkanı Paliç: “İddia edildiği gibi gübre fiyatları ve yaş çay fiyatı konusunda sessiz kalmadık her platformda, Rize Yöneticilerin yaptığı toplantılarda siyasi vekiller nezdinde gübre fiyatlarının pahalılığını ve yaş çay fiyatın yetersiz olduğunu sürekli ifade ettik. Bu konularda yasa çıkarıcı değiliz talep eden ve taleplerinin arkasında duran takipçisi olan kurumuz. Bizler her ne kadar Ziraat Odası Yönetici konumunda olsak ta başta çay üreticisiyiz.”

Ziraat odası kanun koyucu değildir.

Çaya ve bölgede yetişen sebze ve meyvelere zarar veren halk arasında canavar kelebek olarak adlandırılan ricania simulans kelebeği ile mücadele için başlatılan proje içerisinde yer aldıklarını belirten başkan Paliç: “Kelebek konusunda çare olabilecek ilgili her mercie müracaatımız vardır sonuçlanması konusunda da ısrarcı tavrımız sürdürmekteyiz. Devam etmekte olan zararlı kelebekle mücadele projesi içerisinde yer almaktayız.

Şunun iyice anlaşılmasını isteriz ki; Ziraat Odası kanun koyucu değildir. Piyasayı ve kurumları bağlayıcı karar merkezide değildir. Üreticiyi zora sokan uygulamaların karşısında duran, sorunlarını dile getiren, olması gereken şeyleri ilgili kurumlar nezdinde ve kamuoyunda savunup dile getiren bir meslek kuruluşudur. Görevimizin bilinci içerisinde çalışmalarımızı sürdürdük ve sürdürmeye devam edeceğiz.”

Amacın ne olduğu gayet açıktır ‘ÇAYKUR’un özelleştirilmesi.’

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç son günlerde Rize Ziraat odası ve şahsı hakkında yapılmaya çalışılan itibarsızlaştırma olayında oda başkanlığına ve yönetimi için aday olup kazanamayan ve kaybetme hırsını odalarımızı yıpratma adına beyanatlar vererek çıkarmaya çalışanların çabaları boşunadır dedi. Paliç: “ Amacın ne olduğunu biz gayet iyi biliyoruz. Ziraat Odaları devre dışında bırakılırsa üreticinin tek güvencesi olan ÇAYKUR’un özelleştirilmesi çok daha kolaylaşır. Bu gerçekleşince de Rize’de üreticinin tek geçim kaynağı çay, tamamen özel sektörün hâkimiyetine bırakılır, yabancı sermayenin ağırlığı da artar. Belli bir zaman sonra ülkemizdeki çay sektörü tamamen yabancı sermayenin kontrolüne geçer. Ülkemiz, Sri Lanka, Kenya gibi çayı üretir ama işlenmesini, ambalajlanmasını, pazarlamasını İngiliz şirketleri yapar. Aslında bir gram çay üretmeyen İngiltere, şirketlerinin oluşturdukları çay plantasyonlarıyla, Sri Lankalı, Kenyalı çay üreticisini karın tokluğuna çalıştırmakta, milyarlarca dolar kar elde etmektedir. Rize Ziraat Odaları, binlerce çiftçimize eğitim vermektedir. Başta çay olmak üzere yetiştiricilik, hastalık ve zararlılarla mücadele konusunda çiftçimizi bilinçlendirmek için eğitim materyalleri dağıtmaktadır. İlimizde, ek ürün olan kivi yetiştiriciliği ve organik tarım konusunda ciddi çalışmalar da yaptık. Projeler yürüttük. Rize Ziraat Odamız, ÇAYKUR’un yaş çay alımyerlerini yenilemek için 500 bin liralık “Çiftçiden Aldığımızı Çiftçiye Ödemek” sloganlı proje yürütmüş, üstelik bu proje için devletten de bir kuruş destek almamıştır. Yeniden dört yıl daha Alımyeri projesi uzatılmıştır. Ayrıca odalarımız kendi çapında; laboratuvar hizmetleri, Tarım danışmanlık hizmetleri, çayı ilgilendiren bir çok malzemenin uygun fiyatta satışı yapılmaktadır. Rize’deki üreticilerimizin en önemli geçim kaynağı çay, çayın da güvencesi ÇAYKUR’dur. Rize Ziraat Odalarının en önemli görevinden biri de, bizce devletin sahip olduğu ÇAYKUR’un yaşatılmasıdır. Çayın tamamen özel sektörün insafına terk edilmemesidir. Çayda yabancı sermayenin hâkim olmasına fırsat verilmemesidir.  Ayrıca çayla ilgili çiftçi aleyhine bir düzenleme çıkarılmamasıdır. Bütün bunları her platformda dile getirdik. Bugüne kadar çiftçimiz aleyhine olabilecek girişimleri engelledik.  Çaykur’a bir halel gelmesini önledik. Bundan sonra da Ziraat Odaları var oldukça hiç kimse çiftçimizin aleyhine bir faaliyet içinde olamayacaktır.

Son Güncelleme: 06.05.2019 16:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.