banner468

“ÇAYKUR skala düzenine geçecek”

Öz Gıda-İş Sendikası Rize Şube Başkanı Hasan Fehmi Bursalı, Şube Başkan Yardımcıları Orhan Topaloğlu, Necdet Hacıosmanoğlu, Fatih Kandemir, Hüseyin Avni Günay ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla basın açıklaması yaptı.

13 Kasım 2019 Çarşamba 19:01
“ÇAYKUR skala düzenine geçecek”

Öncelikli hedeflerinin Çaykur’da çalışan işçilerin kazancı, sevinci, mutluluğu olduğunu ifade ederek" Öncelikli hedefimiz Çaykur’da çalışan işçi kardeşlerimizin kazancı, sevinci, mutluluğu hepimizin huzuru, mutluluğu ve sevincidir ilkesiyle hareket edip çalışmaktır.Bu anlayışla hareket ettik, etmeye de devam edeceğiz. Bölge insanımızın hassasiyetleri bellidir. Hiç kimse bu bölgenin çalışanına baskı ve tehditle hiç birşey yaptıramaz. Hiç kimseden korkusu olmaz. Kendi kararını ifade etmede cesaretlidir. Söylenilen yalanları, ideolojik yaklaşımları, 67 yıllık süreci içerisinde şahit olunan olumsuzlukları bu işçi kardeşlerimiz asla unutmaz. Alışılagelmiş, köhneleşmiş bir sendikal anlayış artık çok gerilerde kalmıştır. Çalışan işçi kardeşlerimiz bilgili, birikimli ve feraset sahibidir.
Açık ve şeffaf bir şekilde çalışma süresini 120 günden 180 güne çıkaran, Kampanya primini 2013’ten itibaren sözleşmeye koyan Öz Gıda-İş Sendikamızı, 67 yıllık sendikal anlayışın kapalı kapılar ardında çalışma süremizi 120 günden 90 güne düşüren akıl tabii ki anlayamaz, anlamak istemez ve saçma sapan eleştirilerde bulunur" dedi.

Yapılacak çok işimiz var, zoru görüp menfaatine olmayacağını anlayıp, yalanla, iftira ile bizleri meşgul edenlerle uğraşacak vaktimiz yoktur diyen Bursalı "
2019-2020 TİS görüşmeleri başlamadan fabrika temsilcilerimizin istek ve taleplerini değerlendirerek bir taslak hazırladık. Bu taslaktan yola çıkarak TİS görüşmeleri sürecinde bazı kazanımlar elde ettik.
Sendikal tarihimizin en önemli kazanımı olan 27.03.2018 tarihli protokoldeki 180 gün çalışma süresini sözleşme kitapçığımızın 14. Maddesinde yazdırıp onaylatmamızdır. Diğer önemli kazanımlarımız;
16. Madde- Askerlik: Terhis belgesinin ibraz edilmesi ile kampanya sonuna kadar çalıştırılır.
26. Madde-Tasnif Vasıf Ücreti : 3. sınıf vasıf ücretinden 4. Sınıf vasıf ücretine çıkarılması.
33. Madde-Hafta Tatili: Kampanya açılışında haftalık çalışma süresini doldurmadan kullanılan hafta tatillerinin ücreti de ödenir.
38. Madde-Refakat İzni: Sgk’nın anlaşmalı olduğu tüm sağlık kuruluşlarından alınan belge ile 6 günlük mazaret izni kullanılır.
Geçici 3. Madde-Mağdur Üyeler: 2017 yılının ilk altı ay zammını (%7,5) alamayan üyelerimiz bu zammı almaya hak kazanmıştır.
Geçici 4. Madde- ÜCRET SKALASI: Kamu kurumları içindeki en düşük ücreti almamızdan dolayı mağduriyetimizi giderebilecek bir muhasebe düzeni."açıklamasında bulundu.

"ÇAYKUR SKALA DÜZENİNE GEÇECEKTİR MADDESİNİ KOYDURDUK"

Bursalı "Daha fazla kazanımlar elde etmek için sözleşmenin uzamasından dolayı eleştiri almamıza rağmen arkadaşlarımızla beraber yılmadık, dik duruş sergiledik. İlgili makamlara Çaykur işçimizin mağduriyetini belgeleri ile ifade ettik. İfadelerimiz kabul gördü lakin 2018 yılında çıkan 696 sayılı KHK’deki Kamu Çerçeve Protokolündeki zam oranlarının dışında zam yapılamayacağından, hukuk olarak uygun olmadığından dolayı 01.01.2020’den itibaren geçerli olmak üzere sözleşmeye Çaykur SKALA düzenine geçecektir maddesini koydurduk. Afaki bir durum hasıl olmaz ise yeni yıl itibari ile saat ücretlerine yansıyacak kazanımlar elde edeceğiz İnşallah.Bu süreçte bize desteğini esirgemeyen, samimiyetlerini ortaya koyan, sahiplenen Bakanlarımız Hayati Yazıcı ve Osman Aşkın Bak’a, Akparti Teşkilat Başkan Yardımcısı Rize Milletvekilimiz Muhammet Avcı’ya, Siyasilerimize, İl Başkanımız İshak Alim’e, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a, Hak-İş Konfederayonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkanımız Mehmet Şahin’e, Genel Başkan Yardımcılarımız Tevfik Ali Hançeroğlu, Sultan Murat Karadağ, Halil Çukutli ve Abdulhalik Damar’a, Genel Müdürümüz Yusuf Ziya Alim’e Çaykur işçisi adına çok teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.
Öz Gıda-İş Sendikası olarak biz büyük bir aileyiz.
Gıda kolunda Türkiye’nin en büyük Sendikasıyız.
Hepimizin bu güzelliği yaşamasında başta fabrika temsilcilerimizin emeği var, mücadelesi var. Bu mücadelede feraset sahibi çok kıymetli arkadaşlarımız var. Hepimizin ortak aklı var. Emeği geçen tüm yol arkadaşlarımızdan Allah razı olsun, teşekkür ediyoruz.
Yol arkadaşlarımız olarak sizleri seviyoruz, Sizlerle onur duyuyoruz, gurur duyuyoruz, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz' diyerek sözlerini tamamladı.

Son Güncelleme: 17.11.2019 13:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
EMEKÇİ 2019-11-14 16:36:34

Hiç bir işçi kendi özgür iradesiyle sendikanızı seçmemiştir. Yapılan baskı ve tehditlerle zorlanarak sendikasını değişmiştir,

Avatar
İŞÇİ 2019-11-15 09:44:21

Bize Hikayeden, Maddeler anlatma. Kendinde diyorsun; Kamu Kurumları içinde en düşük ücreti alıp mağdur edildik diye. BU MAĞDURİYET SAYENİZDEDİR.

Avatar
ALINTERİ 2019-11-16 13:29:52

Çaykur İşçisine dört sözleşmede alınmış haklardan neler kaybettirtlerinizden bahset. Yapmış olduğunuz 4 sözleşmeyle işçi neler kaybetmiştir. Vermiş olduğunuz sözlerin hangisi hayata geçirilmiştir. Hepsi FİYASKO....!!!

Avatar
Kahraman TOPÇU 2019-12-06 10:30:17

Skala düzenin nedir bütün her şeyi ona bağladılar. Skala zaten var saat ücretlerinde. Neyin skalası gelir vergisimi sabitlenecek sadece? Skala kazancı nedir. Çaykur a nedir bir açıklama lazım.

Avatar
Kahraman TOPÇU 2019-12-06 10:33:34

Sikala buradan bir şey çıkmıyor..Sk ala. Kandırma galiba bu.

site sağ üst köşeye bayrak ekle