Simülasyon diğer adıyla benzetim, taklit; Teorik yada fiziksel gerçek bir sistemin, bilgisayar ortamında modellendikten sonra bu model ile sistemin işletilmesi amacına yönelik olarak, sistemin davranışını anlayabilmek veya değişik stratejileri değerlendirebilmek için deneyler yürütülmesi, bu sistemlerin özelliklerini ve davranışlarını bilgisayar aracılığıyla değerlendiren bir tekniktir. 

Gerçek dünyada gerçekleşen süreçlerin ya da sistemlerin gerçeğe çok yakın bir şekilde taklit edilmesi insan emeğinden zaman tasarrufuna, ekonomik anlamda kazançtan, kazaların önlenmesine birçok konuda büyük avantajlar sağlamaktadır. 

Simülasyon günümüzde çoğu alanda uygulanan bir tekniktir. Örneğin sağlık sektöründe de kimi hastanelerde yavaş yavaş kullanılmaya başlanmıştır. Neden Rizemizde de olmasın? 

Evet, her ne kadar yapım aşamasında da olsa şuan Rizemizde de var sayılır. Bir gün mutlaka bitecek ve faaliyete geçecek inşallah. Sağlık sektöründe, Simülasyon Merkezi Projesini Rizemize kazandıran ve hayallerini gerçeğe dönüştürmek için emek veren, (her ne kadar apar topar  memleketinden gönderilse de) Sayın hocamıza çok teşekkür ederim. Eminim ki kulakları çınlamıştır. 

********

SİMÜLASYON MERKEZİ’ne sahip olan bir  Üniversiteye, özellikle Tıp Fakültesi için söylüyorum; (konunun  daha net anlaşılabilirliği açısından aşama aşama gidersek), üniversite sınavını kazanıp, tercih yapmaya sıra gelmeden çok çok öncesini düşünürsek, lise sıralarında Rehberlik hizmeti veren değerli öğretmenlerin ve aileler kadar, üniversite adayı öğrencilerin de ilgisini çekecek ve gitmek için can atacaklardır. Rehber öğretmen, tercih hizmeti verdiği öğrencisini o üniversiteye yönlendirmesine vesile olacak, o öğrenci ve ailesi de araştırıp fikir edinecek, o üniversite, o fakülte ve o bölüm içlerine sinecek, ta İzmir’den, Edirne’den, Kars’tan, Ankara'dan, taa İstanbul’dan kalkıp örneğin; Rize RTEÜ Tıp Fakültesini tercih edip, sırf içinde Simülasyon Merkezi olduğu için şehrimizdeki üniversiteye gelecek. Diğer arkadaşlarını da yönlendirecek. Tıp Fak. öğrenciler açısından tercih edilebilme popülerliğinin artması sağlanmış olacak. Ne olacak?? Bu, REKLAM olacak, NİTELİK olacak, BAŞARI olacak…. Öğrenci gelince o ilde ekonomik canlanma olacak. Dikkat edin hepsi birbiriyle zincirleme bağlı. Geldik eğitim görecek öğrenciye, Tıp Fakültesi eğitimini tamamlarken yada tamamladıktan sonra, cerrahi bilimler branşlarından diyelimki Beyin ve Sinir Cerrahi Branşını seçti. Çok önemli bir beyin ameliyatı yapması gerekiyor.

Şimdi soruyorum herkese ;

Sizce, hocalarıyla birlikte sadece, beyin ameliyatına girip izlemesi mi daha iyi olur? Yoksa Simülasyon Merkezi olan bir eğitim kurumunda eğitim, öğretim aldıktan sonra teoriyi pratiğe dökmesi istendiğinde GERÇEK HASTA VARMIŞ GİBİ, GERÇEK AMELİYAT YAPIYORMUŞ GİBİ SİMÜLASYONA GİREREK GERÇEK HASTANE KOŞULLARINDA AMELİYAT YAPMASI mı daha iyi?? Kaldi ki bu bir BEYİN AMELİYATI!!! Aynı durum Kalp ve Damar cerrahi için de geçerli, bel fıtığı ameliyatı için de geçerli. Bu simülasyon merkezi, bütün cerrahi bilim dallarında geçerliliği olan, çok önemli bir projedir…. Yani sağlık konusunda simülasyon yararlı, önemli, gerekli bir değerdir. Öğrencilerin pratik yapmasını geliştirmelerine katkıda bulunmasının yanı sıra, AMELİYAT YAPMAYI UNUTMUŞ, PARMAKLARI HASSASİYETİNİ KAYBETMİŞ DOÇENT OLMUŞ, PROF. OLMUŞ YILLARINI EĞİTİME VE AKADEMİK ÇALIŞMALARA VERMİŞ, AMELİYAT YAPMASI GEREKLİLİĞİ DOĞMUŞ TÜM HOCALARIMIZ İÇİN DE BİR ZORUNLULUKTUR… diyorum. Yeter artık, HASTALAR KOBAY OLMASIN!!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

site sağ üst köşeye bayrak ekle