Kamu kuruluşlarının yatırımlarının izlenmesini, çalışmalarının koordine edilmesini ve il düzeyindeki yatırımların daha etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla üçer aylık dönemler halinde gerçekleştirilen İl Koordinasyon Toplantılarının 2024 yılı II. Dönem Toplantısı, Rize Valisi İhsan Selim Baydaş Başkanlığında yapıldı.

AFAD Acil Durum Yönetim Merkezinde gerçekleştirilen, sekretaryası İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğünce yürütülen toplantıya; Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Rize Belediye Başkan Yardımcısı Muhittin Aydın Bilsel, Vali Yardımcıları Murat Öztürk, Hüseyin Aydın, Hatice Cemre İncesu, Kaymakamlar, ilçe ve belde belediye başkanları, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri ile diğer yetkililer katıldı.

Vali Baydaş, toplantının açılışında yaptığı açıklamada; “Kamu kuruluşlarımızın yatırımlarının izlenmesini, çalışmalarının koordine edilmesini ve il düzeyindeki yatırımların daha etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu amaçla 2024 yılının II. toplantısını açıyorum.

Bugünkü toplantımızın ana gündem maddesi, 2024 yılı I. döneminde ilimizde gerçekleştirilen yatırımları görüşmek, koordinasyonu gerektiren hususları tespit etmek ve bu yatırımların yerel ve bölgesel kalkınma bakımından değerlendirmesini yapmak olacaktır.

Yaş çaya dolar bazında geçen yıla göre daha fazla zam yapıldı Yaş çaya dolar bazında geçen yıla göre daha fazla zam yapıldı

İlimizde 2024 yılı I. döneminde; ulaştırma-haberleşme sektöründe 49, eğitim sektöründe 10, turizm sektöründe 8, tarım sektöründe 85, enerji sektöründe 5, imalat sektöründe 23, konut sektöründe 10, sağlık sektöründe 14 ve diğer kamu hizmetleri (iktisadi-sosyal) sektöründe 48 olmak üzere toplam 252 proje ve iş yürütülmüştür.

Yürütülen 252 proje ve işin toplam tutarı 76 Milyar 432 Milyon 748 Bin ₺ olup bu projelere önceki yıllarda 17 Milyar 25 Milyon 361 Bin ₺ harcanmıştır. Projelerin 2024 yılı ödenekleri ise 6 Milyar 412 Milyon 445 Bin ₺’dir. 

2024 yılı I. döneminde yürütülen 252 adet projenin 6’SI (%2,4) bitirilmiştir. 174 adet (%69) proje üzerinde çalışmalar sürdürülmekte olup 41 adet (%16,2) proje ve işin ihalesi beklenilmektedir. 31 adet (%12,3) iş ve proje henüz başlamamış. 16 adet proje tasfiye edilmiştir. Söz konusu projeler için 2024 yılı I. dönem sonu itibariyle toplam 1 Milyar 219 Milyon 266 Bin ₺ harcama yapılmıştır.

Şimdi yatırımcı kuruluş temsilcileri 2024 yılı I. döneminde ilimizde gerçekleştirilen yatırım ve iş programlarını sırayla kurulumuza sunacaklar. Yatırımcı kuruluş temsilcileri yatırım ve iş programlarını sunarlarken karşılaştıkları sorun ve darboğazları da dile getireceklerdir. Katılımcılar, sunumunu bitiren yatırımcı kuruluş temsilcisine soru yöneltebilecektir.  

İl Koordinasyon Kurulumuzun 2024 yılı II. toplantısının İlimiz yatırımları açısından başarılı olmasını diliyorum” dedi.

Vali Baydaş’ın açıklamalarının ardından İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 12. Bölge Müdürü İhsan Gümrükçü, DSİ 22. Bölge Müdürü Fatih Kişi, Trabzon Orman Bölge Müdürü Emin Yılmaz, Tapu ve Kadastro IX. Bölge Müdürü Serkan Coşkun, Karayolları 10. Bölge Müdürü Yardımcısı İlker Travaç, Rize İl Tarım ve Orman Müdürü  Murat Genc ilimizdeki çalışmaları ve projeleri hakkında yaptıkları sunumlar ile devam etti.