Samsun’un Bafra ilçesinde, İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kuruluşunun 100’üncü yılına özel olarak ‘4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları ve Mezunları 100. Yıl Etkinlik Programı’ düzenlendi.

Eski CHP İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Janrat Karaahmet hayatını kaybetti Eski CHP İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Janrat Karaahmet hayatını kaybetti

Bafra Yeni Kapalı Spor Salonu’nda, ilçedeki tüm Kur’an kursu öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşen program, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Büyük bir coşku ile gerçekleşen etkinlikte Kur’an kursu öğrencilerinin Kur’an-ı Kerim tilaveti izleyicilerin beğenisini kazandı.

Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, programda yaptığı konuşmada, “29 Mayıs’ta İstanbul’un fethinin 571. yıl dönümünü kutladık. Fatih Sultan Mehmet Han, İstanbul’u ilim ve irfanla fethetti. Aynı şekilde, 19 Mayıs’ta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 105. yıl dönümünü kutladık. Bu insanların vatan sevgisi, bayrak sevgisi ve milli manevi değerleri vardı. Biz de insanımızı geliştirmek ve eğitmek mecburiyetindeyiz. İlçe müftümüz, personelleri ve çocuklarını bu kurslara gönderen velilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

"İlçemizde Kur’an kursu sınıf sayımızı artıracağız"

İlçe Müftüsü İbrahim Memiş ise Kur’an kurslarında şu anda 22 sınıfta 350 öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi. Memiş, “Önümüzdeki yıl bu sayıya 9 sınıf daha ekleyeceğiz. İnşallah, 550-600 yavrumuz milli ve manevi değerlere bağlı nesiller olarak yetişeceklerdir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kur’an kursu öğrencileri, sure ve dualar okudu. Minik öğrencilerin mehter takımı gösterisi büyük ilgi gördü. Toplu halde icra edilen ilahi eşliğinde ront gösteriminin ardından, öğrencilerin el becerilerinin sergilendiği stantlar ziyaret edildi.

Etkinlik oyunların oynanması, hatıra fotoğraflarının çekilmesi ve belediyenin katılımcılara ikramlarıyla sona erdi.

Etkinliğe kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenci velileri de katıldı.