HABER: HÜSEYİN ALTUN - Geçtiğimiz günlerde  CHP Rize İl kongresi gerçekleşti. Rize’nin tek CHP Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu üst kurul delegesi olarak Ahmet Zehiroğlu listesinde yazılırken il başkanlığını kazanan Saltuk Deniz’in listesinde yer almayarak liste dışında kaldı. Başkan Çervatoğlu Kenan Bıyık İle Saltuk Deniz’in vekil aday adaylığı yarışında Başkan Deniz’i desteklerken daha sonra kendi ifadesi ile kazanacak aday olduğuna inandığı mevcut CHP Rize milletvekili Tahsin Ocaklı’yı desteklediğini ve ertesi gün Ardeşen Meydan'da ana avrat, küfür yediğini ifade etti. Çervatoğluna ana avrat küfredenler Rize’de CHP’nin hangi kademesinde ?

Çervatoğlu delege olarak yazılmazken özellikle son yıllarda CHP Rize’nin en büyük propagandası olan her konuyu Fındıklı Belediyesine bağlayıp  eksik olduğu konuları Fındıklı üzerinden kapatması artık bundan sonra mümkün olmayacak gibi. Başkan Çervatoğlu bu konuda:’’ . Belediye başkanının çalışmalarıyla başka yerlerde, forsunuzu ,böbürlenmenizi, gurur duymanızı anlatabiliyorsunuz da bir delege  yazmayı niye göremiyorsunuz?’’dedi.

''BU BİR TERCİHTİR NEYİN TERCİHİDİR BİLİYOR MUSUNUZ?''
 
CHP Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu yaptığı konuşmada:’’Biz ilçe örgütümüzle dün de barıştık bugün de barışığız ama bugün beni delagasyona hiç bir talebim olmadı arkadaşlar onu söyleyeyim, geçen dönemde  delege olmadım,  üst kurulada  giderim  oradaki çalışmalarımızı yaparız. Demokratik bir şey hiç onda bir talebim olmadı  ama adaylardan biri aradı beni bütün listede olursam olurum dedim teşekkür ettim. Bir aday aynı ilçeden iki aday  koyamayacağını söyleydi. Listeleri okuyunca iki aday var.  Bu bir tercihtir neyin tercihidir biliyor musunuz?’’ dedi.

‘’VEKİLLİK SÜRECİNDE TERCİHİM İYİ Kİ TAHSİN OCAKLI’YI SEÇMİŞİZ’’
Başkan Çervatoğlu:’’Vekillik 46 yıl sonra m  geldi bize. Sevgili Tahsin abiyi iyi ki seçmişiz iyi ki taraf olmuşum. İyi ki var.  Vekillik sürecini de bir sorun yaşadık,  Kenan abi beni aradı bana destek olur musun dedi. Abi dedim ben bir mevcut il başkanı adayı tercih yaptım size karşı gelir, yanınızda olursam size saygısızlık olur dedim. Ayıp etmiş olurum dedim.  Daha sonra Tahsin Ocaklı adaylığı söz konusu olduğunu öğrendiğimde tercihim  Tahsin Ocaklı noktasında.’’dedi.

‘’BİRİLERİ ÇERVETOĞLU VE BEKAROĞLU ÜZERİNDEN SİYASET YAPTI’’
Başkan Çervatoğlu:’’Rize'nin bütün yerlerinde belediye almak isteriz ilçe başkanlarımız ve örgütlerimiz bunun için çalışmalı %3’lük oyu,  %13'e,  23'e çıkarmak zorunda.  Fındıklı üstünden, Ercüment Çervatoğlu üzerinden ve o dönem vekilimiz olan Ercüment Çervatoğlu üzerinde siyaset yapmamalı. Bunu yaptı birileri.’’ dedi.

‘’RİZE’NİN İSMİNİ TAÇ YAPTIYSAK O KADAR DA HAKKIMIZ OLSUN’’
  Başkan Çervatoğlu:’’Ercümen Çervatoğlu varsa hepimiz başarılıyız,  bu başarı sadece Fındıklı’da benim değil sizin başarınız. Hakkını da verin ki bize de bu örgütün belediye başkanıyız bugüne kadar da layıkıyla  Rize'nin ismini taç yaptıysak örgütümüz ile belediye kadrosu olarak o kadar da hakkımız olsun.   O zaman da Tahsin Ocaklı ismini tercih ettim, fikrimi söyledim kazanabilecek adayı Tahsin abi yıllardır tanıyorum ama dedim ilk başkanımızda emek hak vermiştir takdir sizin dedim.’’dedi.

‘’ARDEŞEN MEYDANINDA ANAMIZA AVRADIMIZA KÜFÜR ETTİLER’’
Başkan Çervatoğlu :’’Ne oldu biliyor musunuz ertesi gün  Selvi Kılıçdaroğlu’nun  Fındıklı'da çocuklarımız ile ilgili programı vardı. Ardeşen meydanına anamıza- avradımıza küfür yedik.  Bu partide delege olanlar  anamıza avradımıza küfür edenler olmamalı. Yönetimde, disiplin kurulunda olanlarda olmamalı.  Düşünün ki siz birini tercih etmediniz diye ve aynı partide yoldaşlık yapacağız bunlarla? Değişim ve yenilenmeyi yapacağız bunlarla mümkün mü?’’ dedi.

‘BELEDİYE BAŞKANININ ÇALIŞMALARI  İLE FORS ATMAYI BİLİYORSUNUZDA DELEGE YAZMAYI NİYE GÖREMİYORSUNUZ’’
Başkan Çervatoğlu:’’ Fındıklı üstünde oynanan oyunda Kadirhan  Kadıoğlu ilçe başkanımız   bir listeyi yazılmıştır söylenen de şudur biz iki kişi yazamayız. Belediye başkanının çalışmalarıyla başka yerlerde, forsunuzu ,böbürlenmenizi, gurur duymanızı anlatabiliyorsunuz da bir delege  yazmayı niye göremiyorsunuz? En başarılı ilçeniz  %40'ın altında hiç oy almadı ki Fındıklı. Ahmet Zehiroğlu teşekkür ediyorum  yazdı  bütün arkadaşlara teşekkür ettim.’’ dedi.

‘’ERCÜMENT ÇERVATOĞLU, SALTUK DENİZ, TAHSİN OCAKLI OLMAZSA BU İŞ OLMAZ DİYORSAK KAYBETTİĞİMİZ  AN ANDIRO ’’

Başkan Çervatoğlu:’’ Ben Rize’nin belediye başkanıyım. Kimi ilçe örgütleri burun,  benim kapım açık arkadaşlar   Cumhuriyet Halk Partisi'nde de toplumcu belediyecilik anlayışını Fındıklı’dan  beri inşa etmeye çalışan bir kardeşinizim  ve Türkiye'de de buna benzer parmaklarımız kadar sayılıdır. Cumhuriyet Halk Partisi Evet değişimi  ve yeniliği  yakalayacaksak nasıl bir yere yönetim anlayışının olması gerektiğini çizmeli,  nasıl bir örgüt olması gerektiğini çizmeli.  Öyle değişim veya yenilenmenin kendisi ideolojik veya politik olarak altını doldurmadıktan sonra tırnak içerisinde kalırız biçimsel olur. Ercüment Çervatoğlu veya Saltuk Deniz il başkanlığında,  Belediye başkanlığında veya vekillikte Tahsin Ocaklı olmazsa bu iş olmaz diyorsak kaybettiğimiz an o andır. Biz anlayışın iktidarlı olmak zorundayız yoksa koltuklarda kendi irademizi sürdürmek için var olma mücadelesi veremeyiz.’’ dedi.

‘’BU PARTİDE SADECE ATATÜRK’ÜN MAKAM KOLTUĞU VARDIR’’
Başkan Çervatoğlu :’’Koltuklar bir kişinin, tek kişinin  makam koltuğu var bu partide Mustafa Kemal Atatürk'ün. Başka hiç kimsenin makam koltuğu yoktur. Sürecin kendisini böyle okumak lazım. Değişime yukarıda isteyip aşağıda yapmamakta mümkün değil. Değişimin kendisini belediye başkanlığı sürecinde de yapmalıyız ve hiç kimse  2 dönemden başka  hiçbir yere aday olmamalı genel başkanlık dahildir buna. ‘’ dedi.