Prof. Dr. Mehmet Yüce: Ruslar, Ahıska Türklerini asimile etmeye çalıştı

Tahsin AYDIN/BURSA,()-BURSA Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği zamanında Ahıska Türklerinin sürgünler-göçler ve belirsiz yasam koşullarına mahkûm ederek milli ve kültürel...

15 Mart 2019 Cuma 15:26
Prof. Dr. Mehmet Yüce: Ruslar, Ahıska Türklerini asimile etmeye çalıştı

Tahsin AYDIN/BURSA,()-BURSA Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği zamanında Ahıska Türklerinin sürgünler-göçler ve belirsiz yasam koşullarına mahkûm ederek milli ve kültürel kimliklerinin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını söyledi.

Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi ortaklığında bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Türk Toplulukları Bilgi Şöleni’nde Ahıska Türkleri ele alındı. Türkiye’den ve Kafkasya’dan akademisyenlerin katıldığı çok sayıda oturumda Ahıska Türklerinin dünü ve bugünü katılımcılara aktarıldı. Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen oturumda konuşmacı olarak yer alan BUÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, gerek Çarlık Rusya’sı döneminde gerekse de SSCB döneminde Türkistan coğrafyasına yönelik uygulamaların tümünün ortak noktasının Türkleri bölerek milli kimliklerinden uzaklaştırmak olduğuna işaret etti.

''COĞRAFİ KİMLİĞE DAYALI ULUS İNŞA EDİLMİŞTİR''

Böylesi bir toplum mühendisliği projesinin milliyetler politikası çerçevesinde ele alındığının altını çizen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce;  “Milliyetler politikası gerek Çarlık Rusya’sı gerekse SSCB tarafından ustaca kullanılmış bir politika olagelmiştir. Tarihte emsali az görülen bir toplum mühendisliği ile SSCB, özellikle Türkistan’da yaşayan Türk milletinden yeni milletçikler inşa etmeyi başarmıştır. 1917 devrimi sonrasında kurulan SSCB, hem Müslüman Kimlik etrafındaki bütünleşmeyi zayıflatmak, hem de Türklük yapılanmasının önünü kesmek amacıyla Türk üst kimliğini yok ederek alt kimlik yerel milliyetçikleri desteklemiştir. 5 Aralık 1936 Anayasası ile beş eski adıyla Türkistan olan Orta Asya Sovyet Türk Cumhuriyetine (Kazakistan – Kırgızistan – Tacikistan – Türkmenistan - Özbekistan) bölmüştür. Bu uluslara ayrı tarih, kültür ve alfabe dayatmıştır. SSCB’de Türklere yönelik 20 çeşit Türk yazı dili ortaya çıkartılmıştır. Bu alfabelerin hepsi Kril alfabesi olmasına rağmen her alfabede sese karşı gelen harf değişikliği oluşturularak bu toplulukların rahatça yazı dilinde anlaşmaları engellenmiştir. Aslında konuşma dilinde birbirini rahatça anlayan Türk topluluklarının yazı dilinde birbirlerini anlamalarının önüne geçilerek, temel hedef gerçekleştirilmiştir. Bu hedeflerden ilki yazı dilini temel alan yeni bir ulusun inşası, ikincisi ise, Rusçanın temel iletişim dili haline getirilmesidir. Günümüzde dahi eski Sovyet coğrafyası içinde yer alan Türk Boyları hala Rusçayı ortak konuşma dili olarak kullanmaktadırlar. Böylece Sovyetler, Milliyetler Politikası çerçevesinde “coğrafi kimliğe” dayalı ulus inşa etmiştir” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

site sağ üst köşeye bayrak ekle