Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan, Merkez Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda üretilen elektrikten elde edilen ısıdan faydalanılan, topraksız tarım tekniği kullanılan Çilek Serası’nın resmi açılışı ve ilk hasadı yapıldı.

Açılışa katılan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, seradan üretilen çileklerin Emekli Kart uygulamasını kullanan Gazi şehirde yaşayan 65 yaş üstü vatandaşlara hediye edileceğinin müjdesini verdi.

Gaziantep’te fuhuş operasyonu: 7 tutuklama Gaziantep’te fuhuş operasyonu: 7 tutuklama

Gelecek nesillere daha sağlıklı ve yeşil bir Gaziantep bırakmak için çalışan Büyükşehir Belediyesi, sıfır atık konusunda yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Daire Başkanlığımız kontrolünde işletilen Merkez Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda modern teknolojiler ile tamamen donatılan çilek serası 640 metrekaresi üretim, 60 metrekaresi ısı merkezi olmak üzere 700 metrekare alana kuruldu.

Yılda 8 ton arası çilek üretilecek

Katı atıkların düzenli depolaması sonucu oluşan metan gazından gaz motorları vasıtasıyla elektrik enerjisi elde edilirken çıkan 80 santigrat sıcak sudan yararlanılan çilek serası tam otomatik topraksız tarım tekniği ile üretim yapacak. Hindistan cevizi kabuğunda yetiştirilen ve özel led aydınlatmalar ile fotosentez süresinin arttırıldığı serada yıllık 8 ton çilek üretilmesi bekleniyor. Seranın ihtiyaç duyduğu enerji ise çöp gazından elde edilen elektrikten sağlanacak.

“Üretilen çilekleri 65 yaş üstü vatandaşlarımıza bizim hediyemiz olarak göndereceğiz”

Projenin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, üretilen çileklerin güzelliğine değinerek, “Yılda 8 ton çileğimiz olacak. Bizim ‘Emekli Kart’ uygulamamız var. 65 yaş üstü vatandaşlarımıza bizim hediyemiz olarak göndereceğiz burada üretilen çilekleri. Bu kaliteli çilekleri onlarla birlikte tüketelim, onların duasıyla millete hizmet etme yolculuğuna devam edelim diyoruz. 2014 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve başladığımda çok fazla sinek vardı ve çok büyük sorunları vardı bu sahanın. İşi ehline vererek güzel bir yöntemle bugünlere geldik. Buraya geldiğimizde görüyoruz ki bir gram koku yok, bir tane sinek yok. Bu büyük bir başarı” dedi.

“Altın çağ dönemini beraber inşa edeceğiz”

Merkez Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nın modern bir hale gelmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Fatma Şahin, “Sıfır Atık Projesi’nin ete kemiğe büründüren bir ekibiz. Bir taraftan güneş enerjimiz bir taraftan sıfır atık projemiz bir taraftan da üretilen çilekler ile olağanüstü bir başarı hikayesini birlikte yazdık. Bu dönem bilginin bilgeliğe dönüştüğü dönem. 2 milyonun bizden razı olduğu, dua ettiği bir altın çağ dönemini beraber inşa edeceğiz. Birlikte başaracağız diyorum” şeklinde konuştu.

"Enerjimizi 2 megavattan 13 megavata çıkardık"

Çöpten enerji üretimiyle ilgili bilgiler veren Şahin, çilekleri emeklilere gönderileceğini söyledi. Şahin, “Burası Gaziantep’in bütün çöpünün geldiği merkezdi. Geldiğimiz zaman Güney Kore ile uluslararası bir anlaşma yapılmıştı. 2 megavat enerji zor üretiliyordu. Metan gazından 13 megavatlık enerjimizi ürettik. Güneş enerjimize geçtik ve şu anda sıfır atığa dönüştürdük. Çıkan ürünü de çileğe dönüştürdük. Bu döngüsel sistemi en iyi başarılı şekilde uygulayan belediyeyiz. Türkiye 100 yılı belediyesiyiz ve Cumhurbaşkanımızın 94 ruhunu hayata geçiren bir belediyeyiz. Bizim belediyecilik anlayışımızda insanı yaşat ki devlet yaşasın var. Havayı, suyu, toprağı koruyarak kullanma var ve insanı koruma var. Aldığımız bir kararla da biz biliyorsunuz uygulamaları en iyi kullanan belediyelerden bir tanesiyiz. Emekli kart oluşturmuştuk. Ve seçim öncesinde de birilerinin verdiği söz gibi değil, sözün özünde durmak, gereğini yapmak için emeklilerimizle olan çalışmamızda önemli bir başlangıç yapmıştık. Bayram öncesiydi onlara hem ayakkabı hem gömlek sözü vermiştik. 65 yaş üstü bütün emeklilerimizin bayram hediyelerini gönderdik ve onların emekli lokallerinin yapılması, emeklilerimizle ilgili bize dahil olan kısımları yönetmek için çalışmayı başlattık. Şimdi de bu aldığımız kararla çıkan çilekleri bir sosyal sorumluluk projesi olan emeklilerimizin evine göndereceğiz. Sevgi Evlerindeki çocuklarımıza, Huzurevindeki yaşlılarımıza göndereceğiz” diye konuştu.

Programda ayrıca Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Daire Başkanı Emel Kıraç ve Gazi Şehir Enerji A.Ş. Müdürü Mustafa Doğru tesis ve sera hakkında teknik bilgi verdi.

Kaynak: iha