Elazığ’da meralarda çölleşmenin önüne geçilmesi ve hayvanların kaba yem ihtiyacının karşılanması için dikimi yapılan Amerikan Tuz Çalısı (Atriplex) bitkisinin toprağa adaptasyonu başarılı oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ‘Tarımsal Ekosistemlerin İyileştirilmesi ve Onarılmasına Yönelik Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi’ çerçevesinde Aydıncık köyünde Amerikan Tuz Çalısı bitkisi ile mera ıslah çalışması başlatıldı. Meralarda çölleşmenin önüne geçilmesi ve hayvanların kaba yem ihtiyacının karşılanması için Aydıncık köyüne 2 ay önce 300 dekar alana Amerikan Tuz Çalısı dikildi. Yapılan kontrollerde bitkini toprağa adaptasyonunun başarılı olduğu bildirildi.

Elazığ’da trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti Elazığ’da trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti

Bitki hakkında bilgi veren Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, “Zayıf meraların yeniden canlanması, meralarda çölleşmenin önüne geçilmesi ve hayvanların kaba yem ihtiyacının karşılanması için Aydıncık köyüne 2 ay önce 300 dekar alana Amerikan Tuz Çalısı bitkisi dikildi. Bitkinin toprağa adaptasyonu başarılı oldu. Tuz çalısı yapısı itibarı ile kuraklığa dayanaklığı yüksek, kışın yaprağını dökmeyen, istilacı olmayan ve yonca ile eşdeğer besin değerine sahiptir. Tuz içeriği yüksek olduğundan, hayvanların tuz ihtiyacını da büyük oranda karşılamaktadır. Amerikan Tuz Çalısı tam geliştiğinde hayvanlarımızın kaba yem ihtiyacını karşılayacak ve yöre hayvancılığının gelişmesine olumlu katkı sağlayacaktır” dedi.

Kaynak: iha