HABER:ARZU ERBAŞ - Artvin Hopa Tarım Müdürlüğünün düzenlediği Çayda İyi Tarım Uygulamaları programları devam ediyor. İklim değişikliği etkisi altında sürdürülebilir çay tarımı ve yapılması gerekenler düzenlenen panelde tartışıldı.

RTEÜ’lü öğrencilere spor ve sosyal aktivite yapabilecekleri yeni alan RTEÜ’lü öğrencilere spor ve sosyal aktivite yapabilecekleri yeni alan

Hopa Kaymakamı Abdullah Arslantürk’ün de katıldığı toplantıda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Çay ve Çay Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Doç. Dr. Keziban Yazıcı İklim Değişikliğinin çay tarımına olası etkileri ve ileride karşılaşılabilecek sorunlara yönelik alınması gerekli tedbirler hakkında Hopalı çay üreticilerine eğitim verdi.

Yazıcı “Üreticiler çay bahçelerine gereken önemi vermeli. Gerekli bakım işleri muhakkak yapılarak, toprak analizleri sonucunda gerektiği miktarda gübreleme yapılması gerekir” dedi. Biyolojik mücadelenin önemi vurgulayan Yazıcı, toprakların korunması ve çevreye duyarlı bir yetiştiricilik yapılmasının önemli olduğunu söyledi. Doç. Dr. Keziban Yazıcı dünya çay tarımını etkileyecek iklim değişikliğine karşı gerekli önlemlerin alınmasının önemli olduğunu belirterek, bu tedbirlerin alınması ile ülkemiz çay tarımının ileride daha da iyi noktalara geleceğine vurgu yaptı.