Karaman’da, Sağlık Bakanlığının 2024 yılı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) faaliyet planında yer alan ’UMKE 13. Bölge Tatbikatı’ başladı.

Aracın altında kalmaktan kıl payı kurtuldu: O anlar kamerada Aracın altında kalmaktan kıl payı kurtuldu: O anlar kamerada

Karaman’ın Gökçe köyünde başlayan ve 3 gün sürecek tatbikata, Karaman’ın yanı sıra Konya ve Aksaray’dan toplam 90 UMKE personeli katılıyor. Karaman Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim’in de izlediği tatbikatın ilk gününde senaryo gereği depremde enkaz altında kalan yaralılara müdahale edildi. Başarıyla tamamlanan tatbikatın ardından burada bir konuşma yapan Karaman Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, 6 Şubat depremlerinde görev yapan ekiplere teşekkür etti. Deprem felaketinin gerçekleştiği günlerde ekiplerin büyük bir özveri ve fedakarlıkla çalıştığına bizzat şahit olduğunu vurgulayan Sarıibrahim, "Düzenlenen bu tatbikatlar ekiplerin birbirlerini tanımasını sağlıyor. UMKE ekipleri ülkemizin büyük bir gücü, olaylara çok canlı ve hızlı şekilde müdahale ediyorlar. Tatbikatın düzenlenmesinde emek veren herkesten Allah razı olsun. Bu vesileyle 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah gani gani rahmet eylesin" dedi.