Konya’nın merkez Karatay İlçe Belediyesi, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için fidan dikme etkinliği düzenledi.

Karatay genelinde ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmalarını sürdüren Karatay Belediyesi, Çatalhüyük Mahallesi’nde yüzlerce öğrencinin katılımıyla fidan dikme etkinliği düzenledi. Etkinlik çerçevesinde Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından Çatalhüyük Mahallesi’nde hazırlanan 90 bin metrekarelik ağaçlandırma alanında sedir, karaçam, ladin, çınar, kestane, akasya, dut, iğde, dişbudak, süs eriği, gladiçya, sofora ve akçaağaç gibi fidan türleri toprakla buluşturuldu. Karatay’da ağaçlandırma ve yeşillendirme seferberliği çerçevesinde düzenlenen etkinliğe ilçe protokolünün yanı sıra Sultan Alparslan İmam Hatip Ortaokulu, Akabe Ortaokulu, 23 Nisan İmam Hatip Ortaokulu ve Şehit Azam Güdendede Lisesi öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

“Karatay’da yeşil alan miktarı artıyor”

Etkinliğe katılarak ağaçlandırma çalışmalarına destek veren öğrenci ve okul yöneticilerine teşekkür eden Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; 90 bin metrekarelik büyük bir alanda fidan diktiklerini belirterek; Karatay’da yeşil alan miktarının her geçen gün arttığını söyledi. Başkan Kılca, “Yeşillendirme çalışmalarımızla geleceğe nefes oluyoruz. Biliyoruz ki kişi başına düşen yeşil alan miktarını ne kadar artırırsak gelecek nesillere de yeşil ve güzel bir ilçe emanet etmiş olacağız. Karatay’ımızda amacımız kişi başına düşen yeşil alan miktarını her geçen gün arttırmaktı. Geçtiğimiz 5 yıllık süre içerisinde 119 parkla, gerçekleştirdiğimiz ağaçlandırma çalışmalarıyla 1 milyon metrekare üzerinde yeşillendirme çalışması gerçekleştirdik. Dikilen her ağaç geleceğe ve çocuklarımıza bir yatırım. Şimdi ise yeşillendirme çalışmaları ile yeni bir başarı hikayesi yazma zamanı. Bugün de seçimden sonra ilk icraatımızı yeni bir ağaçlandırma sahasında, geleceğimize katkı sunarak başlatmış oluyoruz. Hedeflerimizden birisi ilçemizde 16 metrekare olan kişi başına düşen yeşil alan miktarını daha da arttırmak. Diğer bir hedefimiz de gençlerimizde ve çocuklarımızda ağaç ile doğa sevgisini geliştirmek ve çevreye karşı duyarlılığını arttırmak. Ağaçlandırma yaptığımız bu bölge, uzun yıllar bölgenin nefes veren bir noktası olarak hizmet edecek. Ağaçlandırma alanımızın hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum, emeği geçenleri de tebrik ediyorum” dedi.

Konyaspor’un 2023-2024 sezonu karnesi Konyaspor’un 2023-2024 sezonu karnesi

“Geleceğimiz için ağaçlandırma çalışmaları çok önemli”

Karatay İlçe Kaymakamı Cengiz Ayhan, yaşanabilir bir dünya ve çok daha yeşil bir Karatay için öğrencilerle birlikte fidan diktiklerini ifade ederek, etkinlik dolayısıyla Karatay Belediyesi’ne teşekkür etti. Kaymakam Ayhan, “Ağacın ve yeşilin ekolojik, sosyolojik ve psikolojik olarak ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu anlamlı organizasyondan dolayı Karatay belediye başkanımıza ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Fidan dikim etkinliğine katılarak fidanları toprakla buluşturan öğrenciler ise Karatay Belediyesi’ne teşekkür ederek; fidan diktikleri ve doğaya destek oldukları için çok mutlu olduklarını ifade etti.