Kars İl Sağlık Müdürlüğü ve Tıp Fakültesi işbirliğiyle 31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü nedeniyle farkındalık standı kuruldu.

Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Polikliniklerinde açılan stantta 31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü ile ilgili broşür dağıtılarak vatandaşlara bilgilendirme yapıldı.

Sigara Bırakma Polikliniği uzmanlarından Prof. Dr. Tijen Acar, bugünün Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl insanlar üzerinde sigaranın bıraktığı zararlar konusunda farkındalık oluşturmak, sigarayı bırakmaları konusunda bilinçlendirmek için çeşitli etkinliklerle kutlanan bir gün olduğunu belirtti.

İtfaiye ekiplerinden karga kurtarma operasyonu İtfaiye ekiplerinden karga kurtarma operasyonu

Acar, “Bizim ülkemizde de çeşitli etkinlikler yapılıyor. Biz de Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde sigara bıraktırma polikliniği olarak bir stant açtık. Burada halkımıza bilgiler içeren çeşitli broşürler vermek ve sigara bırakma konusunda destek olmak için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sigara bırakma polikliniklerinde sigarayı bırakmak isteyen insanlar, başvurduğu zaman onların ayrıntılı bir öyküsünü, hastalık öyküsünü anlayıp, muayenelerini yapıp ondan sonra nasıl bir bırakma planı uygunsa bunu uyguluyoruz. Tabii bu hani hemen olup biten bir süreç değil. Sigara içmek uzun bir süreç olduğu için bırakmak da belli bir süreyi kapsıyor ve bu kişiden kişiye değişir. Kimisi on günde durabilir. Kimisinin bırakma süreci birkaç sürer. Ama biz hem sağlıkları konusunda hem sigarayı bırakma konusunda onlara bütüncül bir hizmet vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Dünya Tütüne Hayır Günü dolayısıyla vatandaşlara el broşürleri dağıtıldı. Sigaranın zararları anlatıldı.