Yangında çok sayıda araç hurdaya döndü Yangında çok sayıda araç hurdaya döndü

Tokat’ın cevizi ile meşhur ilçesi Niksar’da bu yıl ’Altın Ceviz’ hasadının 7’incisi düzenlendi. İran’dan gelen misafirler Niksar Cevizi’nin aromasına hayran kaldı.

Hasat etkinliği çerçevesinde Buğday pazarında düzenlenen programda ilçede yetişen cevizler sergilendi. Programın açılışında konuşan Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Türkiye’de ceviz denilince akla Niksar’ın geldiğini belirterek, “Niksar Türkiye’de ceviz denildiğinde cevizle anılan coğrafik işareti tescilli işareti almış önemli şehirlerinden bir tanesidir" şeklinde konuştu.

"Cevizimiz bizim için değerli"

Misafirlerin de cevizleri beğendiğini belirten Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, " Yerli ırkta on gün önce başlayan ceviz hasadımız şimdi aşılı olan ırkta devam ediyor. İnşallah havalar güzel gittikçe de hasadımızı devam ettireceğiz. Biz yedi yıldır bu etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. Cevizimizin bizim için ne kadar değerli olduğunu ifade etmek, üreticimizin bizim için ne kadar kıymetli olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

"Kardeş olan iki ilçe, birbirine çok benzer noktaları var"

Niksar Kaymakam Ekrem Çeçen ise konuşmasında, “İki ilçe aslında Niksar ve Tuyserkan hem tarihi bağları hem de cevizcilik açısından ortak kültürleri yönünden aslında iki kardeş olan ilçe. Birbirine çok benzer noktaları var. Bizim maksadımız hem bugünkü ceviz etkinlikleriyle ve Hamedan’dan gelen misafirlerimizle ilçemizin cevizini, ortak kültürünü daha iyi tanıtmak hem de ileriki ilişkilerde ticari ilişkilerde kardeşlik, dostluk ilişkilerinin daha gelişmesini sağlamak" diye konuştu.