Osmaniye’de 19 Eylül Gaziler Günü dolayısı ile anma programı düzenlendi.
Devlet Bahçeli Meydanı tören alanındaki Atatürk Anıtına; Valilik, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Osmaniye Şube Başkanlığı, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Osmaniye Şube Başkanlığı, Osmaniye Şehit ve Gaziler Derneği çelenklerinin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okunurken Şanlı Bayrağımız göndere çekildi.
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Osmaniye Şube Başkanı Mehmet Emin Esen tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Esen, “Şehit ve Gaziler, Türk toplumunun ortak değerleridir” dedi. Gazi Çocuğu Ebrar Aslankarayiğit tarafından şiir okunmasının ardından, Vali Kerem Al Şeref Defterini imzaladı.
Vali Kerem Al, Şeref Defteri’ne şunları yazdı:
“Şehitlik ve gazilik, kahraman milletimizin gönlünde daima müstesna yeri bulunan en yüce makamlardır. Aziz milletimiz, vatan, bayrak, hürriyet ve istiklal uğrunda şehit ve gazi olmayı şanlı tarihimizin her döneminde büyük bir onur ve gurur kaynağı olarak görmüştür. Kahramanlık, yiğitlik, cesaret gibi değerlerden beslenen bu soylu anlayış, milletimizi daima güçlü kılmış, tarih boyunca muzaffer olmasının, hür ve müstakil yaşamasının temellerini oluşturmuştur. Nitekim Sakarya Zaferi’nin ardından Başkomutan Atatürk’e, Mareşal Rütbesi verilirken gazilik ünvanının da verilmesi, milletimizin gönlündeki seçkin yerin anlamlı bir ifadesidir. Tarihimizin her döneminde olduğu gibi, son zamanlarda da vatanımızın birlik ve beraberliği uğruna fedakarca mücadele eden güvenlik güçlerimizin göstermiş olduğu kahramanlıklarıyla iftihar ediyoruz. Şehitlik mertebesine yükselen ve gazilik onuruna erişen asil vatan evlatlarına minnet ve şükran borçluyuz. Kadirşinas Türk milleti, şehitlerinin ve gazilerinin hatırasını canlı tutmakta, onları daima hayırla yad etmektedir. Aziz milletimiz, şehitlerine, gazilerine ve onların ailelerine daima özel bir değer vermektedir. Gazilerimize daha iyi imkanların sunulması, sorunlarının çözülmesi, beklentilerinin karşılanması için devletin bütün kademelerinde hassasiyet gösterilmektedir. Güzel ülkemiz, ezelden ebede büyük bir itinayla koruyacağımız mukaddes vatanımız, varlığını milletimize adamış tüm kahramanlarımızın bizlere emanetidir. Bunun bilinci içinde, bu vatan için ödenen bedelleri unutmadan, birlik ve bütünlüğümüzü korumak, milletimizi yüceltmek, ülkemizi her alanda yükseltmek için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Bu anlamlı günde, başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere şanlı tarihimiz boyunca şehadet ve gazilik mertebesine ulaşan tüm kahramanlarımızı şükran, minnet ve rahmetle anıyorum.”
Buradaki törenin son bulmasının ardından protokol üyeleri ve törene katılanların katılımı ile Şehit Piyade Uzm. Çvş. Bekir Atacan Çocuk Parkı’nın açılışı törenle yapıldı.