Rize Ziraat Odası Çay Kanun Tasarısında itirazını imzası olan vekillere yazılı olarak iletti

Rize Ziraat Odası, TBMM’de görüşülecek 13 Maddelik Çay Kanunu Tasarısı teklifinde bazı madde ve bendlerinin değiştirilmesi veya düzeltilmesi yönünde, tasarıya imza atan ve bölge Milletvekillerine yazı gönderdi.

20 Eylül 2022 Salı 16:37
Rize Ziraat Odası Çay Kanun Tasarısında itirazını imzası olan vekillere yazılı olarak iletti
banner664

Son yıllarda çıkması beklenen çay kanunu tasarısı bugünlerde T.B.M.M. sunuldu. Bazı maddeleri bizleri endişelendirmekte olup ilgililerden düzeltilmesi konusunda gereğini yapmalarını beklemekteyiz denilen Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç imzalı yazıda şu ifadelere yer verildi: "

13 maddelik çay kanunu tasarısı içerisinde bazı maddeler değiştirilmeli veya düzeltilmelidir. Bu maddeler;

Madde 3

(3) Çay tarımı, kendi adına düzenlenen çay bahçesi ruhsatnamesine sahip, gerçek veya tüzel kişiliğe haiz yaş çay üreticileri tarafından yapılır veya yaptırılır. Yaş çay üreticileri bakanlığın ilgili kayıt sistemine kayıtlı olmak ve üretimde bulunduğu sürece kayıtlarına güncellemek zorundadır. (Yazılmış şekli)

(3) Çeşitli tarımsal desteklerden yararlanabilmesi (Çaykur dan alınan Çay bahçesi Ruhsatnamesi esas alınarak Yaş Çay çiftçilerine verilen tarımsal desteklerin tamamından yararlanabilmesi sağlanmalı) Geçici madde 2 (2). (İlave edilmeli)

(4) Bakanlık, verimden düşmüş çaylıkların yenilenmesi amacıyla, modern ve tekniğe uygun çay bahçelerinin oluşturulmasını teşvik eder. Gerektiğinde yenilenecek çay bahçeleri bakanlık tarafından belirlenir ve ilan edilir. (Yazılmış şekli)

(4) Çay bahçelerinin yenilenmesi; Eğimin belli bir seviyenin altında olan arazilerde uygulanmalı. Sel ve heyelan riski olan çay bahçelerinde kök budama metodu uygulanarak gençleştirme yapılmalı. (ilave edilmeli)

Madde 5 Yaş Çay fiyatı ve alım usulleri Yaş Çay alım fiyatı, ulusal çay konseyi tarafından belirlenerek ilan edilir. (yazılmış şekli)

Çaykur un önderliğinde Yaş çay üretici temsilcileri ile kuru Çay işletme temsilcilerinden görüş alınarak fiyat bakanlığa Çaykur tarafından gönderilir, bakanlık tarafından o yıl için asgari Yaş Çay fiyatı ilan edilir.

Belirlenen fiyatın altında Yaş Çay satılamaz veya satın alınamaz. (değiştirilmeli)

Neden taban fiyat istiyoruz; Çay üreticisi savunmasızdır. Çünkü yaş çay hasat olgunluğuna geldiğinde toplanması gerekiyor dalında bekletilemez. Toplanan çay o gün satılacak en fazla bir gün bekler. Depolaması, bekletilmesi, saklanması mümkün değildir. Üreticinin mağduriyetini kullanan özel sektör firmaları açıklanan taban fiyatının altında yaş çay alarak üreticileri sömürmüşlerdir. Bugüne kadar çay üreticisinin tek güvencesi Çaykur olmuştur. (3) Yaş çay üreticileri tarafından kuru çay üreten işletmelere satılan yaş çay yapraklarının bedeli, yaş çay üreticileri adına açılan banka hesaplarına kuru çay üreten işletmelerce en geç alım tarihinden itibaren 6 ay içerisinde Türk lirasıyla ödenir. (yazılmış şekli)

(3) Yaş Çay bedeli; Yaş Çay üreticilerinin banka hesaplarına işletmelerce en geç alım tarihinden itibaren 3 ay içerisinde ödenir. (değiştirilmeli)

(4) Yaş çay alımı, sadece A veya B lisansına sahip işletmeler tarafından yapılabilir. A veya B lisansına sahip işletmeler ihtiyaç duydukları yaş çayı, ruhsatlı alanda bu kanunda belirtilen şartlara uygun bir şekilde üretim yapan Çay üreticilerinden veya bu üreticilerin üyesi olduğu üretici örgütlerinden temin eder. (yazılmış şekli)

(5) A veya B lisanslı işletmelerin, ihtiyaç duydukları yaş çayı sözleşmeli üretim ile temin etmeleri esas olup her pazarlama yılı için sözleşmeli olarak temin edilmesi gereken asgari yaş çay miktarı bakanlık tarafından belirlenir. (yazılmış şekli)

(4-5) Sözleşmede Yaş Çay üreticileri Çaykur dışında 1'den fazla kuru Çay işletmesi ile sözleşme yapabilir. Sözleşmeler tek yıllık olup Ziraat odalarının onayı ile gerçekleşecektir. (ilave edilmeli)

Madde 6 Çay alım yerleri ve eksperleri Yaş Çay yaprakları, belirlenen çay alım yerlerinden A veya B lisansına sahip işletmeler tarafından satın alınır. (yazılmış şekli)

Madde 6 Yaş Çay alım yerlerinin Bakım, onarım, tadilat, tamirat ve elektrik gibi giderler A veya B lisansına sahip İşletmeler tarafından karşılanır. (ilave edilmeli)

Madde 9 Yaptırım Türleri ne şunlar ilave edilmeli.

Açıklanan Çay fiyatının altında alım yapan veya zamanında ödemesini yapmayan Kuru Çay işletmelerine caydırıcı ceza verilmeli tekrarında lisansları iptal edilir.

Kaçak olarak yaş ve kuru çay alım satım yapan kişi ve firmalara ağır cezalar uygulanmalı.

Üreticinin hak ve menfaatlerini korumak için bağlı olduğu Ziraat Odası olayın vuku bulduğu ilde mahkemeye verebilir” 

Son Güncelleme: 20.09.2022 16:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

site sağ üst köşeye bayrak ekle