Rusya’nın füze ve dron saldırıları sonucu Ukrayna’daki termik ve hidroelektrik santrallerinde hasar meydana geldi.

Rusya, Ukrayna’nın altyapısını hedef almaya devam ediyor. Elektrik şebekesi operatörü Ukrenergo tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın gece boyunca füze ve dronlarla Ukrayna’daki termik ve hidroelektrik santrallerini yeniden hedef aldığı belirtildi. Açıklamada, saldırılar sonucu orta ve batı bölgelerdeki santrallerde hasar meydana geldiği ifade edildi.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal de yaptığı açıklamada, Rusya’nın Dnipropetrovsk, Vinnitsya, Ivano-Frankivsk, Lviv, Çernivtsi ve Çerkassi bölgelerindeki enerji tesislerine saldırı düzenlendiğini söyledi. Şmihal, saldırılar nedeniyle Ukrayna’nın kritik altyapısının güvenliğini sağlamak ve halkı korumak için daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, Dnipro kenti yakınlarındaki Kamianske bölgesinde altyapının hedef alındığı saldırıda en az 1 kişinin yaralandığı ifade edildi.

Ukrayna ordusu da Rusya’ya ait enerji tesislerini hedef alan 60 drondan 58’inin hava kuvvetleri tarafından imha edildiğini, 39 füzeden 26’sının etkisiz hale getirildiğini açıkladı.