uMAYA ürün ailesi bileşeni tarafından geliştirilen SD-WAN çözümü sayesinde geniş alan ağ altyapıları daha güvenli, kolay yönetilebilir ve düşük maliyetli hale getirilecek.

ULAK Haberleşme, geniş alan ağ altyapılarını daha güvenli, kolay yönetilebilir ve düşük maliyetli hale getirmek amacıyla geliştirdiği SD-WAN (Software Defined Wide Area Networking) çözümünü tanıttı. Bu yenilikçi SD-WAN çözümü, uMAYA ürün ailesinin bir bileşeni olarak Türkiye’nin ilk ve tek milli ağ çözümü olma özelliğini taşıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ikinci astronotu Atasever’i kabul etti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ikinci astronotu Atasever’i kabul etti

Kurum ve kuruluşlar, SD-WAN teknolojisi ile ağ yönetimini merkezi hale getirerek maliyetleri düşürüyor ve performansı artırıyor. Farklı bağlantı türlerini destekleyerek esneklik sağlayan bu teknoloji, trafiği optimize ederek uygulama performansını iyileştiriyor. Ayrıca, güvenlik özellikleri ile ağ güvenliğini artırıyor ve kesintilere karşı iş sürekliliğini sağlıyor. Bu sayede, çoklu şube yapıları ve uzaktan çalışma gibi modern iş gereksinimlerini etkin bir şekilde karşılıyor.

Proje, merkezi yönetim, ağ soyutlama, ağ otomasyonu ve artırılmış siber güvenlik gibi kullanıcıları doğrudan etkileyen fonksiyonları içeriyor. Projenin hedefleri arasında, uç noktaların hızlı ve basit bir şekilde devreye alınması, merkezi kontrol ve erişim sağlanması, gelişmiş NFV (Ağ Fonksiyonları Sanallaştırması) sayesinde şebekede bütüncül bir siber güvenlik altyapısının oluşturulması ve hibrit iletişim için altyapı sağlanması yer alıyor. Şebekelerde taşınan kritik veriler, yüksek güvenlikli ve millî şifreleme algoritmalarıyla güvence altına alınıyor.

SD-WAN çözümü, ağ fonksiyonlarının sanallaştırılması, yazılım tabanlı müşteri uç cihaz yönetimi, fiziksel altkatman üzerinde çalışan sanal üstkatman şebeke, IPsec tünelleme ile güvenli veri iletimi ve farklı overlay tüneller üzerinden yazılım tabanlı trafik yönetimi gibi birçok ileri teknoloji barındırıyor.