Ticaret Bakanlığının desteği ile Batı Afrika ülkesi Senegal’de pazar arayışlarını sürdüren Gaziantepli halı ihracatçıları Türkiye’nin Senegal Büyükelçisi Nur Sağman ile de görüştü.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği Sektörel Ticaret Heyetini Senegal’de yalnız bırakmayarak yakından ilgilenen Büyükelçi Sağman, Türk iş insanlarını Afrika’daki fırsatlardan faydalanmaya davet etti.

“Senegal doğru seçim”

Afrika’nın birçok alanda fırsatlar barındırdığını ifade eden Büyükelçi Nur Sağman, Türk iş insanlarına yönelik yaptığı çağrıda, "Ben 2015 yılından bu yana Afrika ülkeleri ile ilgili çalışıyorum. Önce Gine’de, daha sonra da Gabon’da görevim oldu. Ardından Dışişleri Bakanlığında Afrika Genel Müdürü olarak görev yaptım. Bir yıldan bu yana da Senegal’de görevliyim. Afrika 54 ülkeden oluşan büyük bir kıta. Senegal çok doğru bir seçim. Batı Afrika’daki istikrarlı ülkelerden birisi” dedi.

“Yatırımcıları Senegal’e davet ediyoruz”

Senegal ile Türkiye arasında ticari ve ekonomik işbirliğini kolaylaştırıcı hukuki çerçevenin mevcut olduğunu ifade eden Türkiye’nin Senegal Büyükelçisi Nur Sağman, Senegal’de önemli iş fırsatlarının bulunduğuna dikkat çekti. Sağman, "Biliyorsunuz ki, Türkiye pek çok ülke için önemli bir partner. Bunu bütün Afrika adına söyleyebilirim. Çünkü doğru bir ortaklığımız var. Biz her zaman Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi kazan kazan prensibi çerçevesinde, karşılıklı saygıya dayalı bir ortaklık anlayışı ile hareket ediyoruz. Ben ihracatçılarımıza diyorum ki; Afrika, doğru seçim. Senegal, doğru seçim. Şu an burada bir değişim dönemindeyiz. Yeni Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Yeni bir hükümet geldi. Daha çok yeni. Bir değişim süreci var. Bu süreci yakından izliyoruz ve gerekli bilgilendirmeleri iş insanlarımıza yapıyoruz. Bunun için de bizimle irtibatta kalmalarını öneriyoruz. Afrika önemli ve herkesi davet ediyoruz. Ama araştırıp gelmeleri gerek. Bizimle temasta olmaları gerek" ifadelerini kullandı.

“Avrupa kalitesinde, daha uygun fiyata”

Senegal’de gerek Türk ürünlerine gerekse de Türkiye’ye sempati ile bakıldığının altını çizen Büyükelçi Nur Sağman, "Senegal’de Türk ürünlerine karşı bakış açısı çok olumlu. Kesinlikle birinci sırada tercih ediliyor. Hatta belirli yerlerde sadece Türk ürünleri satan işyerleri de var. Mobilyadan tekstile, gıdaya her sektörde büyük fırsatların olduğu bir ülke. Biz bu konuda çok olumlu geri dönüşler alıyoruz" şeklinde konuştu.

“Büyükelçi Sağman’a teşekkür ediyoruz”

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abidin Kaplan da Türkiye’nin Senegal Büyükelçisi Nur Sağman’a yakın ilgi ve desteklerinden dolayı teşekkür etti. Başkan Kaplan, "Moritanya’nın ardından geldiğimiz Senegal’de de gerek yetkililerden gerekse de Senegal iş dünyasından ilgi ve alaka gördük. Son derece başarılı toplantılar, görüşmeler gerçekleştirdik. Bu arada programımız boyunca bizi yalnız bırakmayarak yakın ilgisini ve desteğini esirgemeyen Büyükelçimiz Nur Sağman’a da ayrıca teşekkür ediyoruz. Gaziantepli halı ihracatçıları olarak Ticaret Bakanlığımızın desteği ile gerçekleştirdiğimiz bu programların meyvelerini önümüzdeki yıllarda vermesi ile ihracatımızda önemli bir artış yaşanmasını bekliyoruz" diye konuştu.