Vakıflar Genel Müdürlüğü, Osmanlı döneminde kurulmuş vakıfların vakıf senetlerinde yer alan ve unutulmaya yüz tutmuş hayırları yerine getirmeye yönelik proje başlattı. Proje kapsamında, Ankara Onkoloji Hastanesi’nin bir katı restore edilirken, mahkumlara tatlı ikramı ve maddi durumu yetersiz kızlara çeyiz yardımı gibi çeşitli hayır faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

Proje kapsamında; Şeyhülharem Hacı Bekir Paşa Vakfı’nın vakfiyesinde yazan ‘Düşkün hastalara oda tahsis edilmesi talimatı’ gereği Ankara Onkoloji Hastanesi bir katının restorasyonunun yapılması, Hamid Çelebi Vakfının Vakfiyesinde yazan ‘Gelin Kızlara çeyiz verilmesi’ talimatı gereği, her yıl maddi durumu yetersiz 30 kıza 30 bin lira çeyiz yardımı yapılması, Niksarlı Hacı Mehmed Vakfının vakfiyesinde yazan ‘Mahkumlara tatlı ikram edilmesi hayır’ gereği Adalet Bakanlığı koordinesinde mahkumlara tatlı ikram edilmesi gibi bir çok hayır şartı eli ile yerine getirilmeye başlandı.

Bu yılın temsili Nasreddin Hoca’sı İlker Ayrık olacak Bu yılın temsili Nasreddin Hoca’sı İlker Ayrık olacak

Bu kapsamda ilk olarak Ankara Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Hastanesi’nin bir katı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilecek. Yaklaşık 35 oda bulunan katta, enfeksiyon hastalığı riski bulunan kanser hastaları tedavi görüyor. Diğer taraftan, mahkumlara tatlı ikram eden Niksarlı Hacı Mehmed Vakfının hayır şartı da Ankara, Kayseri, Samsun ve Diyarbakır illerinde Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı bölge müdürlükleri tarafından gerçekleşti. Vakıf Şartı, Ankara’da Sincan Cezaevinde, Diyarbakır Ceza İnfaz Kurumu Çocuk Cezaevinde, Kayseri Kapalı Cezaevinde ve Samsun Kavak Çocuk Kapalı Cezaevlerine tatlı ikramları yapıldı.

“Bunların her biri medeniyetimizin de birer taşıyıcısı”

Projeye yönelik bilgi veren Vakıflar Genel Müdürü Sinan Aksu, “Geçmişte kurulup bizlere emanet edilen vakıfların hayır şartlarını yerine getiriyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak en belirgin ve neredeyse kurulan tüm vakıfların vakıf şartı olan öğrencilere eğitim desteği, gıda desteği şartlarını kesintisiz yerine getiriyoruz. Ancak bu sene dedik ki bazı vakıflarımız özel şartlar belirlemiş, dönemin ihtiyacına yönelik yardım seferberliği yapmış. Bizde bu sene başlattığımız proje ile bize emanet edilmiş bu özellikli destekleri yapmaya başladık. Bunların her biri medeniyetimizin de birer taşıyıcısı, öyle bir medeniyet ki yazın pazarda ücretsiz buzlu su dağıtımı yapan vakıf kurulmuş ve şart yerine getirilmiş. İnşallah bizlerde bölgelerimiz aracılığı ile bunu da temmuz ağustos ayında gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.