banner468
Aksaray Haberleri
ASÜ’lü araştırma grubu peynirden ilaç üretecek
ASÜ’lü araştırma grubu peynirden ilaç üretecek
16 Kasım 2020, 16:56
Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Önal Darılmaz önderliğindeki araştırma ekibi, geleneksel Türk peynirlerinde bulunan bakterilerden yola çıkarak, kanser başta olmak üzere, farklı hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek bir doğal kaynak üretimini araştıracak.Proje kapsamında araştırmacılar, geleneksel Türk peynirlerinin içerisinde yer alan ve probiyotik bakteriler tarafından üretilen maddenin ilaç ve gıda uygulamalarındaki kullanılabilirliğini inceleyecek. Üretilecek maddenin kolon kanseri, diyabet ve bağışıklık sistemi hastalıklarında antioksidan olma etkinliğinin araştırılacağını kaydeden Prof. Dr. Derya Önal Darılmaz, “Hedefimiz, peynirden elde edilen ve probiyotik bakteriler tarafından üretilen maddenin ilaç ve gıda uygulamalarına doğal bir kaynak olmasıdır” dedi. Proje araştırma grubunda ASÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoteknoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Tuğçe Karaduman, ASÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Kimya ve Kimyasal İşleme Teknolojileri Programı Dr. Öğr. Üyesi Tülden İnanan ve Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Zehra Nur Yüksekdağ da yer alıyor. TÜBİTAK “1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında başvurusu yapılan projenin bilimsel değerlendirmesi, Araştırma Destek Programları Başkanlığı’nca (ARDEB) gerçekleştirildi. 2020 yılı birinci dönemi için başvurusu yapılan projelerden bin 740’ı değerlendirmeye alındı. ASÜ’lü araştırma grubunun ürettiği proje, destek almaya hak kazanan 213 çalışmadan birisi oldu. Proje ile ASÜ Fen Bilimleri Enstitüsüne kayıtlı bir doktora ve iki yüksek lisans öğrencisine burs verilecek ve bu sayede yeni araştırmacıların yetiştirilmesine de katkı sunulacak.ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, proje yürütücüsü Prof. Dr. Derya Önal Darılmaz ve araştırma grubunu tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.
Aksaray terminalinde korona tedbirleri devam ediyor
Aksaray terminalinde korona tedbirleri devam ediyor
15 Kasım 2020, 22:21
Aksaray Şehirlerarası Otobüs Terminalinde Mart ayında başlatılan korona virüs tedbirleri yolcu sayısı, sefer sayısı, maske, mesafe ve hijyen uygulamalarıyla devam ediyor.Aksaray’dan diğer illere karayolu ile gitmek isteyen vatandaşların sağlığı açısından Mart ayından bugüne kadar uygulanan korona virüs tedbirleri sıklaştırılarak devam ediyor. Aksaray Valiliği tarafından açıklanan son korona virüs tedbirlerinin ardından yolcu sayısının düşürüldüğü terminalde sefer sayıları da azaltıldı. Otobüs firmaları yolcuların sağlık güvenliği için otobüslerde tedbir alırken, Aksaray Belediyesi de terminal içerisinde birçok tedbirler aldı. Günlük 20 olan sefer sayısı 5 ila 8 arası düşürülürken, 54 kişilik uzun otobüsler 27 ila 30 yolcu taşıyor. 46 kişilik kısa otobüsler ise 20 ila 23 yolcuyla sefer yapıyor. HES kodu olmadan yolculara bilet satışı yapılamazken, otobüsün sınır sayısından sonra bilet satışı yapılmıyor.Aksaray’dan diğer illere yapılan sefer sayılarının düştüğünü belirten firma yetkilisi Recep Şaylan, “Günde 20 sefer gönderiyorsak, bu 5 sefere düştü. Tamamen bizi etkiledi. Zor durumdayız. Yolcu kapasitesi azaldı. Otobüslerde zaten yolcu yok. Arabaları hiç dolu gönderdiğimiz olmuyor. Tedbirlerimizi elimizden geldiği kadar alıyoruz. Devletimizden de desteklerini bekliyoruz. Ama biz de taşın altına elimizi koymuş durumdayız. Zaten şuan otobüs dolu gitmiyor. En fazla giden otobüs 20 kişi ile gidiyor. Şöyle söyleyeyim. En dolu otobüs 30 kişi ile 32 kişi ile doluyor. Otobüsün kısa otobüs mü, uzun otobüs mü, 54 kişilik mi, 46 kişilik mi olduğuna göre değişiyor” dedi.
Başkan Dinçer: “Aksarayımız büyüyen, gelişen bir şehir”
Başkan Dinçer: “Aksarayımız büyüyen, gelişen bir şehir”
13 Kasım 2020, 14:09
Aksaray Belediyesi Kırım-Tatar Türklerinin kültürlerini yaşayıp, tanıtabilmeleri adına yapımına başlanılan Mahalle Konağının temel atma törenini gerçekleştirdi.Aksaray’ın merkeze bağlı Hamidiye Alaca Mahallesinde yaşayan Kırım-Tatar Türklerinin yıllardan beri kültürlerini yaşayıp tanıtacağı bir yer ihtiyacını değerlendiren Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer düğmeye bastı. Kısa bir süre önce çalışmalarına başlanan Mahalle Konağının temeli atıldı. Dualar eşliğinde butonun başına Belediye Başkanı Evren Dinçer ve Kırım-Tatar Türkleri geçti. Hayırlı olsun dileklerinin ardından protokol üyeleri ve Başkan Dinçer ilk beton attırma işleminin gerçekleştiği kumandaya bastı. Bin metrekare alan üzerine kurulacak olan mahalle konağının Kırım-Tatar Türklerinin yıllarca bekledikleri kendini tanıtma fırsatını yakalamak için cazibe merkezi olması bekleniyor. İçerisinde düğün salonu, mescit, kütüphane, kurs sınıfları ve eğitim merkezlerinin yer alacağı mahalle konağının çalışmalarının hızlandırılacağı belirtildi.Burada bir açıklama yapan Başkan Dinçer, “Aksarayımızda bir ilki gerçekleştiriyoruz. Mahalle Konağı, Mahalle Sosyal Tesis Temel Atma törenini gerçekleştirdik. Aksaray’ımız büyüyen gelişen bir şehir, yaklaşık çeyrek milyon nüfusa sahip bir il, her geçen gün de göç alıyor. Nüfus artışına bağlı olarak, sosyal belediyecilik hizmetlerinin gelişmesi önem arz ediyor. Bu bağlamda bizde mahallemizin, Kırım-Tatarlı hemşerilerimizin yerleşik bulunmuş olduğu Hamidiye-Alaca Mahallemizde onların kültürlerini tanıtabilecekleri, düğün dernek faaliyetlerini yapabilecekleri, zaman geçirecekleri yine diğer türlü aktivitelerini yerine getirebilecekleri Mahalle Konağı tasarımını gerçekleştirdik. Bugün de Temel Atma Törenini gerçekleştirdik. Hamdolsun bin metrekare kapalı alana sahip içerisinde, Düğün Salonu, Mescit, Muhtar Odaları, diğer amaçlı kullanılabilecek salonlar ve yine kültürlerini tanıtabilecekleri, yemeklerini, el işlerini tanıtabilecekleri çok amaçlı salona ait olan bu Mahalle Konağı’nın temel atmasını gerçekleştirdik. Mahallelilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu şekilde Aksaray’ımıza artık Mahalle Konağı, Mahalle Sosyal Tesislerinin önü açılmış oldu. Bundan sonra ihtiyaç duyduğumuz mahallelerde bu tarz hizmetlerimizi yaygınlaştırarak, sosyal belediyeciliği yerine getirmiş olacağız” diye konuştu.Kırım Türkü Sena Kara ise, “Öncelikle bu kitap konağı için bütün vekillerime, Belediye Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu kitap konağı hem biz gençlerin eğitimlerini sağlayabileceği çok güzel bir yer olacak. Hem de Kırım geleneğini yaşatacak bir yer olacak. İnşallah devamı gelir. Tekrardan teşekkür ediyorum” dedi.
Vali Aydoğdu: “Ağaç hepimizi birleştiriyor”
Vali Aydoğdu: “Ağaç hepimizi birleştiriyor”
11 Kasım 2020, 16:38
Aksaray’da, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri kapsamında 500 bin adet ağaç fidanı toprakla buluşturuldu."Geleceğe nefes, dünyaya nefes" sloganıyla düzenlenen ağaç fidanı dikme kampanyası Aksaray-Nevşehir karayolu güzergahında bulunan HİCİP Ağaçlandırma Sahasında gerçekleştirildi. 11 Kasım dolayısıyla saatler 11.11’i gösterdiğinde ilk fidan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu tarafından toprakla buluşturuldu. Belediye Başkanı Evren Dinçer, çocuklar ve vatandaşlarla toprağa ilk suyu döktü. 500 bin ağaç fidanın toprakla buluştuğu kampanya kapsamında Jandarma Uzman Çavuş ile erler, gençlik merkezi öğrencileri, hünerli eller projesi kadınları ve denetimli serbestlik hükümlüleri fidanlarını dikti.“Bugün Aksaray için çok güzel bir gün, çok mutlu bir gün” diyen Vali Aydoğdu, “Sebebi de şu; Geleceğe Nefes kampanyası kapsamında bugün Aksaray’da saat 11.11’de 500 bin ağaç fide dikme kampanyasını başlattık. Biz aslında her şeyi konuşuyoruz gelecekle ilgili ama gelecekte bizi bütün kuraklıklardan, mevsim değişikliklerinden koruyacak yegâne unsurlardan birisi de ağaçlarımız. Çünkü ağaç demek güzellik demek, insanın kalbinin ve ruhunun ferahlaması demek, gözlerinin dinlenmesi demek ve ağaç diktiğiniz zaman o şehir, şehir olma özelliğini taşıyor. Yani kent olmaktan çıkıyor, şehir oluyor. Bugün burada bütün birim amirlerimizle, belediye başkanımızla birlikte her kesimden, herkesin katıldığı bir kampanya düzenliyoruz ve enteresan bir şey var. Ağaç hepimizi birleştiriyor. Bütün Aksaraylılar, yediden yetmişe buradalar. Bu gerçekten çok umut verici ve bizi mutlu eden bir olay. İlerde bu Dünya’da bir dikili ağacımız olsun diyoruz ve hepimiz buraya bir ağaç diktik. Bizler kısa süreli, süreli olarak bu ayete gelen ve hayatlarını geçirdikten sonra bu dünyadaki vazifelerini bitikten sonra gidecek insanlarız. Onun için biz gittikten sonra geriye kalan sermayelerden birisi de ağaçtır. 500 bin ağacımızı dikiyoruz. Bütün Türkiye’de böyle bir kampanya var. Geleceğe nefes kampanyası. İnşallah 1960’larda, 70’lerde yeşil Aksaray ismiyle hep nam salmış Aksaray’ımızın tekrar 2020’den sonra da yeşil Aksaray sıfatını alması için ekip olarak elimizden gelen gayret ve çabayı gösteriyoruz” diye konuştu.
Ziraat odası ve jandarma römorklara reflektör taktı
Ziraat odası ve jandarma römorklara reflektör taktı
10 Kasım 2020, 15:34
Aksaray’da tarım araçlarının karıştığı trafik kazalarının önlenmesi, en aza indirilmesi kapsamında İl Jandarma Komutanlığı ve Ziraat Odası Başkanlığı tarafından traktör sürücülerine reflektör dağıtıldı.Tarım ve hayvancılık kenti olan Aksaray’da tarımsal araçların trafikte güvenli seyretmesi, tarım araçlarının karıştığı trafik kazalarının önlenmesi ve en aza indirilebilmesi kapsamında "Reflektör Tak Görünür Ol" sloganıyla traktör sürücülerine reflektör dağıtımı yapıldı. Ziraat Odası Başkanlığında gerçekleştirilen programa Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halil Murat Bilgiç, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, daire müdürleri ve çiftçiler katıldı.Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu yaptığı açıklamada, “2019 - 2020 yılları arasında traktörlerin yapmış olduğu 32 tane kaza. Bu 32 kazanın 12 tanesi bu reflektör takmamaktan dolayı olan kazalar. Jandarma komutanlığımız ve ziraat odası başkanlığımız bir sosyal farkındalık projesi yapmışlar. İnşallah biz bunları traktör sahiplerine dağıttığımız zaman kazaların önlenmesi için de bir gayret sarf etmiş olacağız. Biz küçük küçük dokunuşlar yaptığımız zaman her şey çok daha güzel olacaktır” dedi.Traktörlerde reflektörün önemine değinen Belediye Başkanı Evren Dinçer, “Reflektörünü tak güvenli ol” Sosyal Projesi İl Jandarma Komutanlığımız ve Ziraat Odası Başkanlığımız tarafından şehrimizde uygulamaya girecek. Hem bir farkındalık oluşturmak, hem çiftçilerimizin kazaya sebebiyet vermemeleri, jandarmamızın bu konuda ne kadar duyarlı olduğunun göstergesi olarak bu sosyal proje gerçekleştirilmiş bulunuyor. Emeği geçenlere ben teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ise, “Karayollarında, ilçelerde ve köylerimizde tarımsal araçların özellikle geceleri trafiğe çıktığında kazalar yaşanabiliyor. Biz bu yaşanan kazaları önlemek ve en aza indirebilmek için jandarma komutanlığımız ile birlikte böyle bir proje geliştirdik. Amacımız kimsenin mal ve can kaybı olmasın. Allah izin verirse kazaları böylelikle önleyerek en aza indirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.Konuşmaların ardından protokol üyeleri çiftçiler ile birlikte traktör römorklarına reflektörleri monte etti.

site sağ üst köşeye bayrak ekle