Rize’de meydana gelen kazada anne ve 2 oğlu hayatını kaybetti Rize’de meydana gelen kazada anne ve 2 oğlu hayatını kaybetti

HABER ÇİĞDEM HACIFAZLIOĞLU/Daha önce su tasarrufuna ilişkin farkındalık çalışması yapan "Su Müfettişi" çocukları bu kez  Çevre Gününde çeşitli bitkiler dikerek ekolojik sisteme destek oldular.
5 Haziran çevre Günü dolayısıyla Rize Kent Konseyi Çocuk Meclisi yönetiminde yer alan çocuklar  RTE Üniversitesinin sera alanına meyve ve çiçek fidesi diktiler, tohum ektiler.
Etkinlikte RTE Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Lütfü Çorbacı ve RTE Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Yüksek, yaşları 7 ile 11 arasında değişen çocuklara önce sera alanında bulunan bitkileri tanıttı, ardından bitkilerin doğanın ve dünyanın geleceği için önemini anlattılar. Çocuklar daha sonra Rize'nin tarım ürünü olan çay tohumunu toprağa ekti ardından  öğrendikleri bitkilerin bir kısmını evlerinin bahçesine veya köylerine dikmek üzere saksılara dikti. Üniversitenin peyzaj sahasına gül ağaçları diken çocuklar üniversite çağına gelene kadar en az 10 dikili ağaçlarının olacağına söz verdiler.
Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Ahmet Baran Albayrak çevre ve çevrenin korunması konularının çocuk meclisinin birinci önceliği olduğunu söyleyerek " Bugün üniversite içerisinde yüzlerce çeşit bitkinin yer aldığı alanda bitkileri öğrenmek bizim için çok yararlı oldu. Biliyoruz ki dünyanın geleceği bizlerin elinde. Biz de doğamızı yaşatmak için elimizden geleni yapmaya hazırız ve bunun için söz verdik" dedi.