banner468
Uşak Haberleri
Geçen hafta 40 TL’den satılan hamsi bugün 25 TL’ye alıcı buluyor
Geçen hafta 40 TL’den satılan hamsi bugün 25 TL’ye alıcı buluyor
15 Kasım 2020, 14:05
Uşak’ta geçtiğimiz haftalarda 40-50 TL arasında satılan hamsi, bugünlerde 25 TL’ye alıcı bulurken, satıcılar ilerleyen haftalarda fiyatların 10 TL’ye kadar düşeceğini belirtti.Karadeniz’de balık sezonun başlaması ile tezgahlarında yerini alan hamsiye talep artıyor. Uşak’ta Karadeniz hamsisi 25 liradan tezgahlarda alıcı bekliyor. Mimar Sinan Caddesinde balıkçılık yapan Ayhan Erdoğan, Uşağın balık kültürüne uzak olduğunu ve bu nedenle deniz balığı getirdiklerini belirtti. Hamsinin fiyatının 40 TL’den 25 TL’ye düştüğünü ifade eden Erdoğan, önümüzdeki günlerde ise 10 TL’ye kadar düşeceğini söyledi. Erdoğan, “ Uşak balık kültürüne uzak, alışılsın diye biz deniz balığı getiriyoruz. Vatandaşlar göl balığı yemekten bıkmış. Denizde de şuanda bolca palamut, sardalye ve hamsi var bu sene. Herkes ağız tadıyla balık yiyor, ben 2-3 haftadır balığımı satıyorum ama çok memnunum. Hamsi şuanda 25 TL, geçen hafta 40 TL’ye sattık bu hafta 25 TL. Tabi haftalar geçtikçe 10 TL’ye kadar düşecek. İzmir sardalye balığımız 10-15 TL arasında satıyoruz. Vatandaşlar Karadeniz hamsisine ilgi gösteriyor. Lezzetli bir balık, vatandaşların vazgeçilmezi. Çeşitli balığa şuan bakan yok, çupra ve levrek fiyatları başını aldı gitti. Halde balıkçıların çoğu bile alamıyor. Biz bile alamıyoruz yani. Bunun için de vatandaşa hamsi tavsiye ediyoruz” dedi.Haftada 2 gün balık aldığını belirten Musa Çakır ise, fiyatların gayet normal olduğunu ve hamsi, sardalya, uskumru, palamut gibi balıkları tercih ettiğini belirtti.
Uşak İl Güvenlik Toplantısı, Bakan Yardımcısı Erdil’in katılımıyla yapıldı
Uşak İl Güvenlik Toplantısı, Bakan Yardımcısı Erdil’in katılımıyla yapıldı
13 Kasım 2020, 16:15
İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, Uşak’ta il güvenlik toplantısına katıldı. Toplantının ardından Uşak Belediye Başkanı’nı ziyaret eden Erdil, İzmir’e yardım amaçlı toplanan malzemelerin gönderilmesinin ardından Ankara’ya gitmek üzere yola çıktı.Uşak’a gelerek Valilik Şeref Defteri’ni imzalayan İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, daha sonrasında Vali Funda Kocabıyık’ı makamında ziyaret etti. Bakan Yardımcısı Erdil’in ziyaretinden dolayı memnun olduğunu ifade eden Vali Funda Kocabıyık ziyaretin anısına Erdil’e Eşme Kilimi hediye etti.İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, daha sonra Vali Funda Kocabıyık ve EGM Genel Müdür Yardımcısı Selami Hüner ve JGK İstihbarat Daire Başkanı Tuğgeneral Gökhan İnan, İl Emniyet Müdürü Mesut Gezer, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Murat Kılıç ile birlikte Valilik Makam Toplantı Salonunda, ‘asayiş’, ‘kaçakçılık’, ‘organize suçlar’ ve ‘trafik’ konularının ele alındığı değerlendirme toplantısı yaptı.İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, değerlendirme toplantısının ardından Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ı makamında ziyaret etti. Buradaki ziyaretin ardından İzmir’de 6.6 büyüklüğündeki depreminde zarar gören depremzedeler için toplanan yardımlar için dua eden Erdil, yardım tırının İzmir’e doğru yola çıkmasının ardından Ankara’ya gitmek üzere Uşak’tan ayrıldı.
Yaralı şahin tedavisinin ardından doğaya bırakıldı
Yaralı şahin tedavisinin ardından doğaya bırakıldı
12 Kasım 2020, 08:46
Uşak’ta, görevliler tarafından yaralanmış halde bulunan şahin, 2 ay tedavi gördüğü veterinerler tarafından doğaya salındı.Uşak’ın Banaz ilçesine bağlı Çiftlik Köy yakınlarında Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürlüğü ekiplerince, ateşli silahla yaralanan şahin bulundu. Ateşli silahtan çıkan saçmalarla yaralanan şahin, görevliler tarafından Uşak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Avcılar tarafından vurulduğu tahmin edilen şahin, yaklaşık olarak 2 ay tedavi gördükten sonra şahin yeniden sağlığına kavuştu. Yaralı şahin, titizlikle muayene eden Veterinerler tarafından Uşak merkezde bulunan Akse Çamlığı’nda doğaya bırakıldı.Yaralı şahini tedavi eden Veteriner Hekim Rıza Yılmaz, avcıların kendilerini tatmin etmek amaçlı şahini gördüklerinde vurduklarını belirterek, “Üzülerek fark ediyoruz ki vatandaşlarımız arasında yabani hayvan avlamak bir cesaret ve başarı öğesi gibi görülüyor ve gösteriliyor. Oysaki köylerimizde ve ekili dikili tarım arazilerimizde kemirgen hayvanlar ve yılanlar gibi ekinlere zarar verebilecek çeşitli haşerelerin engellenmesi noktasında bu yaban kuşlarımız ciddi önem taşıyor. Vatandaşlarımızın bu doğal dengeyi bozacak eylemlere asla izin vermemesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz Uşak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri olarak senede en az 5-6 tane yaralı Şahin kuşuna müdahale etmek durumunda kalıyoruz. Bazılarını kurtarıp tekrar doğaya bırakabiliyoruz fakat bazıları maalesef hayatta kalamıyor. Doğal yaşamın korunması için en az bizim kadar vatandaşlarımızın da duyarlı olmasını bekliyoruz” dedi.

site sağ üst köşeye bayrak ekle